Dwie tony polskiej historii przypłyną do Ojczyzny

/ ipn.gov.pl

  

Instytut Pamięci Narodowej oraz Związek Sokolstwa Polskiego w Pittsburghu, podpisało umowę o współpracy. Porozumienie zakłada przekazanie do zasobu Archiwum IPN dokumentacji historycznej ZSP. Przedstawiciele IPN już polecieli do Stanów Zjednoczonych, aby zabezpieczyć materiałów oraz zorganizować ich transport do Polski. W siedzibie Instytutu zostaną zewidencjonowane i opracowane zgodnie z przyjętymi standardami metodyki archiwalnej, a następnie poddane procesowi digitalizacji. Kopie cyfrowe akt będą nieodpłatnie przekazane Związkowi Sokolstwa.

W archiwum ZSP zgromadzone zostały ważne świadectwa źródłowe dotyczące działalności północnoamerykańskiej Polonii. Wśród nich znajdują się m.in. dokumenty dotyczące Teofila Starzyńskiego (1878–1952) – pułkownika Wojska Polskiego oraz wieloletniego prezesa Związku Sokolstwa, a także Agnieszki Wisły (1887–1980) – działaczki niepodległościowej, organizatorki akcji rekrutacyjnej do Armii Polskiej we Francji i sanitariuszki Polskiego Białego Krzyża. W skład zbioru wchodzą również archiwalia wytworzone przez Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” z rejonu województwa lwowskiego, prywatne fotografie polskich żołnierzy oraz kolekcja prasy wydawanej przez Związek Sokolstwa od początku XX w.

Pierwsze rozmowy dotyczące przekazania do Archiwum IPN dokumentacji archiwalnej ZSP podjęto podczas marcowej wizyty pracowników IPN w Pittsburghu. Ustalono wówczas koncepcję i możliwe formy współpracy pomiędzy obiema instytucjami, a także ramowe zapisy przyszłej umowy.

Omawiany zbiór został przekazany w ramach realizowanego przez Instytut projektu „Archiwum Pełne Pamięci” mającego na celu zachowanie przekazów historycznych ukazujących dzieje Polski i Polaków w XX wieku.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: ipn.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...


Kraków zamyka miejskie parki

/ Magdalia25 / CC BY-SA 3.0 PL (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)

  

Zarząd Zieleni Miejskiej zdecydował o zamknięciu do odwołania trzech ogrodzonych parków miejskich - Dębnickiego, Strzeleckiego i parku Jordana.

W weekend w Parku Jordana było bardzo dużo osób, a co za tym idzie bardzo dużo zgłoszeń na policję od tych, którzy starają się przestrzegać zasad obowiązujących podczas epidemii. Chcemy pomoc policji i straży miejskiej, dlatego postanowiliśmy zamknąć te parki, które zamknąć można

– powiedział dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Piotr Kempf.

Już wcześniej ZZM zdecydował o zamknięciu wszystkich ogrodzonych placów zabaw, siłowni oraz boisk na terenach zielonych w Krakowie. Ale jak mówił dyrektor Kempf zwłaszcza w sobotę, gdy w Krakowie panowała prawdziwie wiosenna pogoda, tłoczno było na wielu terenach zielonych – byli i tacy, którzy mimo ogrodzenia tłumnie korzystali z urządzeń w siłowniach.

Zarząd Zieleni Miejskiej apeluje do mieszkańców o stosowanie się do wytycznych i ograniczenie wychodzenia z domów do absolutnego minimum.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts