Niemcy już to przepracowali, teraz czas na Rosję! Szczerski: Oczekujemy na taki gest

zdjęcie ilustracyjne / Jakub Szymczuk/KPRP

  

Oczekujemy na taki gest Rosji, żeby była gotowa na takie słowa, na które Niemcy już są gotowi, bo przepracowali swoją historię - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Wyjaśnił, że chodzi mu o słowa prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, który przeprosił Polaków za II Wojnę Światową.

Wszyscy byli pod wielkim wrażeniem wczorajszych obchodów, zwłaszcza tego jak na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy wielu zjechało się tutaj przywódców państwowych. Na uroczystość, na rocznicę, która po pierwsze nie jest łatwa do obchodów, bo jest to bardzo tragiczna, dramatyczna rocznica, a po drugie w wielu krajach, ta data - 1 września - nie jest tak bardzo symboliczna jak dla Polaków. Wiec oni dla Polski tu przyjechali, na polskie zaproszenia, polska historię i pamięć wesprzeć swoją obecnością.
- ocenił Krzysztof Szczerski w TVP.

Dodał, że podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej Warszawa była centrum dyplomacji międzynarodowej.

Zapytany o brak zaproszenia na uroczystości dla władz Rosji i krytykę za to naszego państwa ze strony urzędników rosyjskich, Szczerski odpowiedział:

Ja bym sobie życzył, żeby któregoś dnia prezydent Rosji przyjechał i powiedział te słowa, które powiedział prezydent (Niemiec Frank-Walter) Steinmeier: „Przychodzę tutaj boso - przeprosić i ciężko mi mówić w języku niemieckim w Warszawie”. Wiec oczekujemy na taki gest, ze strony rosyjskiej, żeby rzeczywiście była gotowa na takie słowa, na które Niemcy już są gotowi, bo przepracowali swoja historię.
- mówił Krzysztof Szczerski.

Prezydent Niemiec przemawiając 1 września do zebranych na pl. Piłsudskiego warszawiaków podkreślił:

„Nie ma nigdzie w Europie takiego miejsca, gdzie byłoby mi trudniej powiedzieć i podnieść głos w moim niemieckim ojczystym języku. Trudno mi jest wypowiadać się do was głośno”.

Przyznał też, że „II wojna światowa była niemiecką zbrodnią”.

Przed osiemdziesięciu laty moja ojczyna - Niemcy - napadła na swoich sąsiadów. To byli moi rodacy.
- powiedział Steinmeier.

W niedzielę media donosiły o wypowiedzi rzecznik MSZ Rosji Marii Zacharowej, która oceniła, że Warszawa nie zapraszając władz Rosji na obchody, „od dawna nie postawiła się w tak głupiej sytuacji”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


Południe Włoch wciąż zagrożone epidemią koronawirusa. "Nie możemy obniżyć czujności"

/ pixabay.com / @MichaelGaida

  

Szef włoskich Obrony Cywilnej Angelo Borrelli ostrzegł, że południe kraju wciąż zagrożone jest epidemią koronawirusa. - Nie wiadomo, kiedy zakończy się kryzys epidemiologiczny w kraju - ocenił.

W opublikowanym w środę wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera" Borrelli podkreślił, że ucieczka ludzi z północy na południe Włoch na początku marca była wydarzeniem "bardzo poważnym" i przyczyniła się do zwiększenia szerzenia się wirusa w innych regionach.

- Sytuacja na północy jest nadal najbardziej dramatyczna, ale południe jest wciąż zagrożone. Nikt nie powinien i nie może myśleć o tym, by obniżyć czujność. Wirus pokazał, że może przemierzać oceany i kontynenty

- stwierdził szef Obrony Cywilnej.

Zapytany o to, kiedy Włochy wyjdą z kryzysu, Borrelli odparł: "Nie wiemy. Ale jedno jest pewne. Bez kroków wprowadzonych przez rząd, nasze placówki szpitalne ucierpiałyby znacznie więcej i dzisiaj liczba zmarłych byłaby zdecydowanie wyższa".

[polecam:https://niezalezna.pl/313387-czy-koronawirus-we-wloszech-jest-grozniejszy-niz-w-chinach-polski-naukowiec-w-zespole-badawczym]

Potwierdził, że zahamowany został wzrost przypadków zakażeń wymagających hospitalizacji.

Borrelli wyjaśnił odnosząc się do powtarzanego apelu o przestrzeganie zasad kwarantanny: "Nasze hasło "obroną cywilną jesteś także ty" oznacza, że chodzi nie tylko o to, by przestrzegać zaleceń, ale i działać dla dobra wspólnego, nie tylko swojego".

"Sytuacja, w jakiej żyjemy, w związku z przymusową izolacją, dystansem społecznym, codziennym zmaganiem się ze strachem i samotnością, wymaga szczególnej uwagi, jeśli chodzi o wsparcie psychologiczne i społeczne dla ludności" - ocenił szef włoskiej Obrony Cywilnej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts