Niemcy już to przepracowali, teraz czas na Rosję! Szczerski: Oczekujemy na taki gest

zdjęcie ilustracyjne / Jakub Szymczuk/KPRP

  

Oczekujemy na taki gest Rosji, żeby była gotowa na takie słowa, na które Niemcy już są gotowi, bo przepracowali swoją historię - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Wyjaśnił, że chodzi mu o słowa prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, który przeprosił Polaków za II Wojnę Światową.

Wszyscy byli pod wielkim wrażeniem wczorajszych obchodów, zwłaszcza tego jak na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy wielu zjechało się tutaj przywódców państwowych. Na uroczystość, na rocznicę, która po pierwsze nie jest łatwa do obchodów, bo jest to bardzo tragiczna, dramatyczna rocznica, a po drugie w wielu krajach, ta data - 1 września - nie jest tak bardzo symboliczna jak dla Polaków. Wiec oni dla Polski tu przyjechali, na polskie zaproszenia, polska historię i pamięć wesprzeć swoją obecnością.
- ocenił Krzysztof Szczerski w TVP.

Dodał, że podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej Warszawa była centrum dyplomacji międzynarodowej.

Zapytany o brak zaproszenia na uroczystości dla władz Rosji i krytykę za to naszego państwa ze strony urzędników rosyjskich, Szczerski odpowiedział:

Ja bym sobie życzył, żeby któregoś dnia prezydent Rosji przyjechał i powiedział te słowa, które powiedział prezydent (Niemiec Frank-Walter) Steinmeier: „Przychodzę tutaj boso - przeprosić i ciężko mi mówić w języku niemieckim w Warszawie”. Wiec oczekujemy na taki gest, ze strony rosyjskiej, żeby rzeczywiście była gotowa na takie słowa, na które Niemcy już są gotowi, bo przepracowali swoja historię.
- mówił Krzysztof Szczerski.

Prezydent Niemiec przemawiając 1 września do zebranych na pl. Piłsudskiego warszawiaków podkreślił:

„Nie ma nigdzie w Europie takiego miejsca, gdzie byłoby mi trudniej powiedzieć i podnieść głos w moim niemieckim ojczystym języku. Trudno mi jest wypowiadać się do was głośno”.

Przyznał też, że „II wojna światowa była niemiecką zbrodnią”.

Przed osiemdziesięciu laty moja ojczyna - Niemcy - napadła na swoich sąsiadów. To byli moi rodacy.
- powiedział Steinmeier.

W niedzielę media donosiły o wypowiedzi rzecznik MSZ Rosji Marii Zacharowej, która oceniła, że Warszawa nie zapraszając władz Rosji na obchody, „od dawna nie postawiła się w tak głupiej sytuacji”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rzucił pustą plastikową butelką w policjanta. Odpowie za użycie przemocy

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere/CC0 Public Domain

  

Na toczącym się w Moskwie procesie dotyczącym niedawnych protestów politycznych i domniemanej przemocy wobec policjanta oskarżyciel poprosił dzisiaj o cofnięcie sprawy karnej do prokuratury. Oskarżonym w tej sprawie jest Ajdar Gubajdulin.

Zarzuty wobec niego dotyczą usiłowania użycia przemocy wobec policjanta. Gubajdulin rzucił plastikową butelką, która jednak nikogo nie trafiła.

Jego proces rozpoczął się we wtorek, ale tego samego dnia odroczono posiedzenie o jeden dzień.

Jak powiedział mediom adwokat Maksim Paszkow, spór dotyczy teraz kwestii, czy rzucona plastikowa butelka była pełna, czy pusta.

Obrona argumentuje, że pusta butelka ważąca 20 gramów nie mogła nawet hipotetycznie wyrządzić żadnych szkód.

Ta kolejna sprawa karna, w której pojawia się oskarżenie o przemoc wobec policjanta, jest uważnie śledzona ze względu na los osób, wobec których po moskiewskich protestach zapadły już wyroki. W każdym przypadku są to wyroki pozbawienia wolności, poczynając od kar dwóch lat kolonii karnej.

Coraz większego rozgłosu nabiera sprawa aktora Pawła Ustinowa, skazanego za domniemane użycie siły wobec funkcjonariusza na 3,5 roku kolonii karnej.

Na jego procesie sąd nie zgodził się na rozpatrzenie nagrania wideo, na którym widać, że w chwili zatrzymania Ustinow nie stawiał oporu.

Aktor zapewnia, że nie uczestniczył w demonstracji, a na Plac Puszkina, gdzie policja zatrzymywała protestujących, przyszedł na spotkanie służbowe.

Kampanię w obronie Ustinowa zaczęli prowadzić w Rosji aktorzy i celebryci. Ta fala solidarności już jest porównywana do kampanii w obronie dziennikarza śledczego Iwana Gołunowa, oskarżonego o przestępstwa narkotykowe i później uwolnionego. Nie brak głosów, że solidarność środowiska i wideo ze sceną zatrzymania doprowadzą do zmiany wyroku wobec Ustinowa.

W jego obronie wypowiedział się w środę parlamentarzysta Andriej Turczak, zasiadający we władzach rządzącej Jednej Rosji. Turczak powiedział, że widział nagrania z miejsca zatrzymania Ustinowa.

"Chłopak po prostu stał koło metra" - ocenił parlamentarzysta, przyznając, że z nagrań wynika, że Ustinow nie naruszał porządku publicznego.

Przed budynkiem administracji (kancelarii) prezydenta Władimira Putina rozpoczęły się w środę jednoosobowe pikiety w obronie aktora. Uczestnicy tych pikiet trzymają plakaty z hasłem: "Wolność dla Pawła Ustinowa".

O użycie przemocy podczas zatrzymania na demonstracji w Moskwie 3 sierpnia oskarżył Ustinowa funkcjonariusz gwardii narodowej (Rosgwardii). 24-letni aktor, do tej pory znany z epizodycznych ról, sam wcześniej był gwardzistą w ramach obowiązkowej służby wojskowej; w 2018 roku uczestniczył w działaniach porządkowych podczas piłkarskich mistrzostw świata.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl