Szef MSZ Iranu po spotkaniu z Ławrowem stawia Europie ultimatum. Chodzi o umowę nuklearną!

zdjęcie ilustracyjne / Markus Distelrath i WikiImages; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Przebywający z wizytą w Moskwie szef dyplomacji Iranu Dżawad Zarif oznajmił po spotkaniu ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem, że ma pewną propozycję dla krajów Europy. Zadeklarował, że Iran powróci do pełnego przestrzegania porozumienia nuklearnego, jednak szybko zaczął stawiać warunki.

Bez sensu jest kontynuowanie jednostronnych zobowiązań wynikających z porozumienia, jeśli nie korzystamy z płynących z niego korzyści, tak jak było obiecane przez europejskich partnerów.
- mówił szef MSZ Iranu na konferencji prasowej z Siergiejem Ławrowem.

Przed spotkaniem ministrów rzecznik irańskiego rządu Ali Rabiei podkreślił, że Teheran „zrobi duży krok” do tyłu, jeśli państwa UE nie zaoferują Iranowi nowych warunków do 6 września. Rabiei określił strategię Iranu jako „zobowiązanie za zobowiązanie”.

Irański rząd zapowiedział wcześniej, że jeśli sygnatariusze umowy nie zezwolą na eksport irańskiej ropy, Teheran co 60 dni będzie dalej ograniczał wynikające z niej zobowiązania.

W maju 2018 roku prezydent USA Donald Trump, mimo sprzeciwu pozostałych sygnatariuszy, wycofał swój kraj z tego porozumienia i przywrócił antyirańskie sankcje, aby m.in. uniemożliwić Iranowi eksport ropy naftowej i zmusić go do negocjacji w sprawie szerszego porozumienia, obejmującego także irański program rakietowy oraz działania Teheranu w regionie.

Pozostałe mocarstwa, które sygnowały tę umowę, chcą ją utrzymać w mocy. Jest to jednak bardzo trudne, gdyż w wyniku amerykańskich sankcji Teheran wznowił prace nad wzbogacaniem uranu do poziomu 4,5 proc. i zagroził, że rozważa wzbogacanie uranu do poziomu 20 proc. lub wyższego oraz ponowne uruchomienie wirówek, których dezaktywacja była jednym z najważniejszych postanowień umowy nuklearnej.

Zarif poinformował też, że Rosja i Iran planują wspólne ćwiczenia wojskowe na Oceanie Indyjskim. Zapewnił, że nie są one skierowane przeciwko krajom trzecim.

Będziemy przeprowadzać z Rosją ćwiczenia wojskowe na Oceanie Indyjskim. Może inne kraje też będą zainteresowane tym, żeby przyłączyć się do tych ćwiczeń.
- powiedział Zarif dziennikarzom.

Szef irańskiej dyplomacji twierdził, że manewry mają pokojowy charakter, a ich celem jest opracowanie metod wzmocnienia bezpieczeństwa w regionie - podał TASS.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kolejka na Kasprowy Wierch nieczynna do listopada. Wagoniki pojadą do Szwajcarii

/ By EMeczKa - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3242606

  

Od poniedziałku 23 września do końca listopada kolej linowa na Kasprowy Wierch będzie nieczynna. W tym czasie odbędzie się renowacja kolejki i przeglądy techniczne. Wagoniki pojadą na przegląd do Szwajcarii i zyskają nowy wygląd – zapowiadają władze Polskich Kolei Linowych.

W ramach zaplanowanych prac nastąpi m.in. przesunięcie lin nośnych kolejki. Takie operacje są konieczne ze względów bezpieczeństwa raz na 12 lat – przekonują władze PKL. Cały proces potrwa do końca listopada i będzie miał na celu zapewnienie poprawnej eksploatacji kolei i zachowanie norm gwarantowanych przez producenta. Prace będą się odbywać na każdej ze stacji PKL Kasprowy Wierch, na ośmiu linach nośnych, których łączna masa wynosi ok. 200 ton.

- Kiedy wagon najeżdża i zjeżdża z podpory, lina nośna zgina się w tych samych miejscach, dlatego właśnie musi być regularnie przesuwana

 – wyjaśnił Paweł Milaniak z firmy Doppelmayr International, producenta kolei.

Wyjaśnił on, że prace rozpoczną się od zdemontowania tzw. pajączków, które pozwalają linom utrzymywać się równolegle, niezależnie od obciążenia, oraz rolek, po których biegną liny.

- Później zdemontujemy wózki jezdne i zdejmiemy kabiny, a na ich miejsce założymy wózki zastępcze. Cały sprzęt pojedzie na przegląd i renowację do Szwajcarii. Na tym zakończy się etap przygotowania i rozpocznie się właściwy, żmudny proces przesuwania liny

– dodał Milaniak.

Odczepione od lin nośnych mechanizmy zostaną poddane dokładnemu przeglądowi. W kabinach zostanie wymieniona podłoga, a wagoniki zyskają nowy, odświeżony wygląd.

- Najważniejsze są dla nas bezpieczeństwo i komfort turystów korzystających z kolei. Aby maksymalnie skrócić czas przestoju, prace będą prowadzone równolegle na dwóch odcinkach pomiędzy stacjami Kuźnic – Myślenickie Turnie – Kasprowy Wierch

 – powiedział Patryk Białokozowicz, członek zarządu PKL.

Turyści, którzy jeszcze przed zamknięciem kolejki będą chcieli wyjechać na Kasprowy Wierch, mogą skorzystać z weekendowej promocji, która obowiązuje do 22 września. Kupując bilety w sklepie internetowym PKL na przejazd na godziny poranne, będzie można w tym czasie skorzystać z oferty promocyjnej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl