Szef MSZ Iranu po spotkaniu z Ławrowem stawia Europie ultimatum. Chodzi o umowę nuklearną!

zdjęcie ilustracyjne / Markus Distelrath i WikiImages; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Przebywający z wizytą w Moskwie szef dyplomacji Iranu Dżawad Zarif oznajmił po spotkaniu ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem, że ma pewną propozycję dla krajów Europy. Zadeklarował, że Iran powróci do pełnego przestrzegania porozumienia nuklearnego, jednak szybko zaczął stawiać warunki.

Bez sensu jest kontynuowanie jednostronnych zobowiązań wynikających z porozumienia, jeśli nie korzystamy z płynących z niego korzyści, tak jak było obiecane przez europejskich partnerów.
- mówił szef MSZ Iranu na konferencji prasowej z Siergiejem Ławrowem.

Przed spotkaniem ministrów rzecznik irańskiego rządu Ali Rabiei podkreślił, że Teheran „zrobi duży krok” do tyłu, jeśli państwa UE nie zaoferują Iranowi nowych warunków do 6 września. Rabiei określił strategię Iranu jako „zobowiązanie za zobowiązanie”.

Irański rząd zapowiedział wcześniej, że jeśli sygnatariusze umowy nie zezwolą na eksport irańskiej ropy, Teheran co 60 dni będzie dalej ograniczał wynikające z niej zobowiązania.

W maju 2018 roku prezydent USA Donald Trump, mimo sprzeciwu pozostałych sygnatariuszy, wycofał swój kraj z tego porozumienia i przywrócił antyirańskie sankcje, aby m.in. uniemożliwić Iranowi eksport ropy naftowej i zmusić go do negocjacji w sprawie szerszego porozumienia, obejmującego także irański program rakietowy oraz działania Teheranu w regionie.

Pozostałe mocarstwa, które sygnowały tę umowę, chcą ją utrzymać w mocy. Jest to jednak bardzo trudne, gdyż w wyniku amerykańskich sankcji Teheran wznowił prace nad wzbogacaniem uranu do poziomu 4,5 proc. i zagroził, że rozważa wzbogacanie uranu do poziomu 20 proc. lub wyższego oraz ponowne uruchomienie wirówek, których dezaktywacja była jednym z najważniejszych postanowień umowy nuklearnej.

Zarif poinformował też, że Rosja i Iran planują wspólne ćwiczenia wojskowe na Oceanie Indyjskim. Zapewnił, że nie są one skierowane przeciwko krajom trzecim.

Będziemy przeprowadzać z Rosją ćwiczenia wojskowe na Oceanie Indyjskim. Może inne kraje też będą zainteresowane tym, żeby przyłączyć się do tych ćwiczeń.
- powiedział Zarif dziennikarzom.

Szef irańskiej dyplomacji twierdził, że manewry mają pokojowy charakter, a ich celem jest opracowanie metod wzmocnienia bezpieczeństwa w regionie - podał TASS.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


Dwie nastolatki wyleczone z COVID-19. Dziś zostaną wypisane do domów

/ USK we Wrocławiu / By Marcin Drozd, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53491218

  

Dwie nastolatki, u których wcześniej potwierdzono obecność koronawirusa, a które udało się wyleczyć, opuszczą dziś Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu. Łącznie we wrocławskich placówkach wyleczono cztery osoby.

Służby prasowe Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego poinformowały w środę, że u dwóch nastoletnich pacjentek, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, powtórnie wykonane testy są negatywne. Oznacza to, że zostały wyleczone z COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirusa.

- Dzieci przebywały w Klinice Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu od dwóch tygodni, miały łagodne objawy choroby. Łącznie do kliniki trafiło już ponad setka dzieci. Tylko w dwóch przypadkach badania potwierdziły koronawirusa. Obecnie w klinice przebywa 9 dzieci, które czekają na wyniki badań

- powiedziała Monika Kowalska rzecznik USK we Wrocławiu.

Przed dwoma dniami z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu wyszła 74-letnia kobieta, która wyzdrowiała po 23 dniach pobytu w placówce. Jej stan momentami był ciężki i przebywała pod respiratorem. 25 marca po 12 dniach leczenia w tej samej placówce wyzdrowiał 66-letni mężczyzna.

Według informacji przekazanych w środę przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki w regionie zanotowano 278 przypadkó zachorowania na COVID-19, z czego – jak podaje urząd – czterech pacjentów zmarło.

Resort zdrowia poinformował w środę rano o kolejnych 36 nowych przypadkach koronawirusa. Łączny bilans zakażonych wzrósł do 2347. Zmarły dwie kolejne osoby: 83-letni i 68-letni mężczyźni. W sumie odnotowano 35 zgonów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts