Czym jest i jakie znaczenie ma sieć 5G? Minister cyfryzacji wyjaśnia

/ Jan Środa/Gazeta Polska

Lidia Lemaniak

Dziennikarka portalu Niezalezna.pl

Kontakt z autorem

  

- Sieć 5G to przede wszystkim nowa technologia transmisji danych, która pozwala na bardziej stabilną i szybszą transmisję z dużo większej liczby urządzeń - wyjaśnił w rozmowie z Lidią Lemaniak minister cyfryzacji Marek Zagórski - "czwórka" na liście PiS w Siedlcach w wyborach do Sejmu.

Premier Mateusz Morawiecki i wiceprezydent USA Mike Pence podpisali w Warszawie deklarację dotyczącą bezpieczeństwa budowania sieci 5G.

W rozmowie z Niezalezna.pl minister cyfryzacji Marek Zagórski wyjaśnił, że "sieć 5G to przede wszystkim nowa technologia transmisji danych, która pozwala na bardziej stabilną i szybszą transmisję z dużo większej liczby urządzeń".

Tym samym pozwala ona na takie pełne wykorzystanie Internetu oraz na większe zaawansowanie i wykorzystanie sieci telekomunikacyjnych do sterowania różnymi systemami i wykorzystywania tych systemów. Czasami sieć 5G nazywa się "siecią wszystkich sieci". Jest ona niezwykle istotna zarówno z punktu widzenia rozwoju biznesu, gospodarki oraz funkcjonowania miast

- dodał.

Szef resortu cyfryzacji wskazał, że "sieć 5G to także dużo większe możliwości, jeśli chodzi o rozmów idei smart city,  chociażby dlatego, że mówimy tutaj o transmisji danych z co najmniej miliona urządzeń na kilometr kwadratowy, ale i zupełnie inny wymiar technologiczny".

Mówiąc o deklaracji, którą podpisali dzisiaj Pence i Morawiecki, Marek Zagórski wyjaśnił, że "ta deklaracja to tak naprawdę podkreślenie i potwierdzenie sytuacji, którą w tym obszarze mamy".

Biorąc pod uwagę wagę i potencjał transmisji 5G musimy patrzeć na efekty i korzyści dla rozwoju gospodarczego, ale także na zagrożenia - to dzieje się już dzisiaj, jeśli popatrzymy na to, jak wiele urządzeń jest uzależnionych od przesyłu danych to zawsze na pierwszym miejscu, oprócz korzyści, musi być bezpieczeństwo.
My w tym obszarze współpracujemy z naszymi sojusznikami z NATO i zamierzamy współpracować, a bezpieczeństwo sieci 5G jest jednym z ważniejszych elementów już teraz, ale przede wszystkim w przyszłości

- podkreślił minister.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rzucił pustą plastikową butelką w policjanta. Odpowie za użycie przemocy

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere/CC0 Public Domain

  

Na toczącym się w Moskwie procesie dotyczącym niedawnych protestów politycznych i domniemanej przemocy wobec policjanta oskarżyciel poprosił dzisiaj o cofnięcie sprawy karnej do prokuratury. Oskarżonym w tej sprawie jest Ajdar Gubajdulin.

Zarzuty wobec niego dotyczą usiłowania użycia przemocy wobec policjanta. Gubajdulin rzucił plastikową butelką, która jednak nikogo nie trafiła.

Jego proces rozpoczął się we wtorek, ale tego samego dnia odroczono posiedzenie o jeden dzień.

Jak powiedział mediom adwokat Maksim Paszkow, spór dotyczy teraz kwestii, czy rzucona plastikowa butelka była pełna, czy pusta.

Obrona argumentuje, że pusta butelka ważąca 20 gramów nie mogła nawet hipotetycznie wyrządzić żadnych szkód.

Ta kolejna sprawa karna, w której pojawia się oskarżenie o przemoc wobec policjanta, jest uważnie śledzona ze względu na los osób, wobec których po moskiewskich protestach zapadły już wyroki. W każdym przypadku są to wyroki pozbawienia wolności, poczynając od kar dwóch lat kolonii karnej.

Coraz większego rozgłosu nabiera sprawa aktora Pawła Ustinowa, skazanego za domniemane użycie siły wobec funkcjonariusza na 3,5 roku kolonii karnej.

Na jego procesie sąd nie zgodził się na rozpatrzenie nagrania wideo, na którym widać, że w chwili zatrzymania Ustinow nie stawiał oporu.

Aktor zapewnia, że nie uczestniczył w demonstracji, a na Plac Puszkina, gdzie policja zatrzymywała protestujących, przyszedł na spotkanie służbowe.

Kampanię w obronie Ustinowa zaczęli prowadzić w Rosji aktorzy i celebryci. Ta fala solidarności już jest porównywana do kampanii w obronie dziennikarza śledczego Iwana Gołunowa, oskarżonego o przestępstwa narkotykowe i później uwolnionego. Nie brak głosów, że solidarność środowiska i wideo ze sceną zatrzymania doprowadzą do zmiany wyroku wobec Ustinowa.

W jego obronie wypowiedział się w środę parlamentarzysta Andriej Turczak, zasiadający we władzach rządzącej Jednej Rosji. Turczak powiedział, że widział nagrania z miejsca zatrzymania Ustinowa.

"Chłopak po prostu stał koło metra" - ocenił parlamentarzysta, przyznając, że z nagrań wynika, że Ustinow nie naruszał porządku publicznego.

Przed budynkiem administracji (kancelarii) prezydenta Władimira Putina rozpoczęły się w środę jednoosobowe pikiety w obronie aktora. Uczestnicy tych pikiet trzymają plakaty z hasłem: "Wolność dla Pawła Ustinowa".

O użycie przemocy podczas zatrzymania na demonstracji w Moskwie 3 sierpnia oskarżył Ustinowa funkcjonariusz gwardii narodowej (Rosgwardii). 24-letni aktor, do tej pory znany z epizodycznych ról, sam wcześniej był gwardzistą w ramach obowiązkowej służby wojskowej; w 2018 roku uczestniczył w działaniach porządkowych podczas piłkarskich mistrzostw świata.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl