W punkt! "Nie izolujemy Rosji! Rosja izoluje się sama" - ocenił marszałek Senatu

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski odnosząc się do uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, na które nie zostali zaproszeni przedstawiciele Rosji stwierdzi, że Polska nie izoluje Rosji, "Rosja izoluje się sama". Jak dodał, Polska jest "otwarta na współpracę ze wszystkimi, tylko współpraca musi być budowana na wzajemnym szacunku".

Marszałek Senatu otworzył w poniedziałek seminarium "Rola kobiet w polityce" zorganizowane w ramach Zgromadzenia Parlamentarnego Polska-Gruzja w Senacie. W seminarium wzięła udział m.in. prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili oraz wicemarszałek Senatu Maria Koc.

Karczewski w swoim wystąpieniu nawiązał do niedzielnych centralnych obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej odpowiadając na zarzuty "izolacji Rosji" przez Polskę.

"Nie izolujemy Rosji, Rosja izoluje się sama"

- mówił marszałek Senatu.

"Jeśli Rosja zmieni swoją politykę, będziemy zapraszać Rosję do udziału we wszystkich uroczystościach. Jesteśmy otwarci, podobnie jak Senat, polski rząd i polskie państwo"

- zaznaczył Karczewski. Jak dodał, Polska jest "otwarta na współpracę ze wszystkimi, tylko współpraca musi być budowana na wzajemnym szacunku".

Podczas seminarium wyrażono poparcie dla suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej Gruzji w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową.

Nie uznajemy tzw. "wyborów parlamentarnych" przeprowadzonych 9 czerwca 2019 roku w regionie Cchinwali i Osetii Południowej oraz "wyborów prezydenckich" 25 sierpnia w regionie Abchazji

- powiedziała natomiast wicemarszałek Senatu Maria Koc.

Polska wraz z czternastoma innymi państwami uznała za nielegalne tzw. "wybory prezydenckie" przeprowadzone 25 sierpnia na obszarze gruzińskiego regionu Abchazji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Miażdżąca opinia TSUE ws. pytań polskich sędziów. "Niedopuszczalne. Subiektywne obawy"

/ europas.irtea.gr

  

"Pytania prejudycjalne sądów w sprawie systemu dyscyplinarnego dla sędziów w Polsce należy uznać za niedopuszczalne" - wynika z opinii wydanej przez rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Rzecznik dodaje, że "sądy odsyłające żywią jedynie subiektywne obawy, które nie urzeczywistniły się w postaci wszczęcia postępowań dyscyplinarnych i pozostają hipotetyczne".

"Wnioski o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym, dotyczące krajowych przepisów wprowadzających nowy model postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów w Polsce, są niedopuszczalne. (...) Na podstawie informacji przedstawionych w postanowieniach odsyłających można stwierdzić, że sądy odsyłające żywią jedynie subiektywne obawy, które nie urzeczywistniły się w postaci wszczęcia postępowań dyscyplinarnych i pozostają hipotetyczne"

- ocenił rzecznik generalny TSUE.

Opinia dotyczy pytania sądu okręgowego z Łodzi o niezawisłość sędziowską w związku z wprowadzeniem w Polsce systemu dyscyplinarnego wobec sędziów. Skład rozpoznający obawiał się konsekwencji w razie wydania rozstrzygnięcia niekorzystnego dla Skarbu Państwa. W sprawie miasto Łowicz żąda bowiem od wojewody łódzkiego prawie 2,4 mln zł z tytułu otrzymania w latach 2005-2015 zbyt niskich zdaniem samorządu dotacji celowych.

Drugie pytanie dotyczy interpretacji prawa unijnego w zakresie niezależności postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów w Polsce. Na początku września do TSUE wystąpił z nim Sąd Okręgowy w Warszawie.

Rzecznik generalny TSUE wydał dziś opinie w tych połączonych sprawach

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl