Marszałek Senatu otworzył w poniedziałek seminarium "Rola kobiet w polityce" zorganizowane w ramach Zgromadzenia Parlamentarnego Polska-Gruzja w Senacie. W seminarium wzięła udział m.in. prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili oraz wicemarszałek Senatu Maria Koc.

Karczewski w swoim wystąpieniu nawiązał do niedzielnych centralnych obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej odpowiadając na zarzuty "izolacji Rosji" przez Polskę.

"Nie izolujemy Rosji, Rosja izoluje się sama"

- mówił marszałek Senatu.

"Jeśli Rosja zmieni swoją politykę, będziemy zapraszać Rosję do udziału we wszystkich uroczystościach. Jesteśmy otwarci, podobnie jak Senat, polski rząd i polskie państwo"

- zaznaczył Karczewski. Jak dodał, Polska jest "otwarta na współpracę ze wszystkimi, tylko współpraca musi być budowana na wzajemnym szacunku".

Podczas seminarium wyrażono poparcie dla suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej Gruzji w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową.

Nie uznajemy tzw. "wyborów parlamentarnych" przeprowadzonych 9 czerwca 2019 roku w regionie Cchinwali i Osetii Południowej oraz "wyborów prezydenckich" 25 sierpnia w regionie Abchazji

- powiedziała natomiast wicemarszałek Senatu Maria Koc.

Polska wraz z czternastoma innymi państwami uznała za nielegalne tzw. "wybory prezydenckie" przeprowadzone 25 sierpnia na obszarze gruzińskiego regionu Abchazji.