Wystawa, którą mam zaszczyt otworzyć, to ekspozycja opowiadająca o tym, co się zdarzyło Polakom po 1 września 1939 r. były to właśnie walka i cierpienie. Walka na trzech kontynentach, walka, o której warto i trzeba opowiadać. Warto też pochylić się nad cierpieniem ludzi, bo to nasza polska historia, polskie dzieje i zapewne rodziny wszystkich 80 lat temu doświadczyły tej strasznej wojny.

– powiedział wiceminister Sellin.

Jarosław Sellin podkreślił, że 1 września 1939 roku to data, kiedy historia Polski została przepołowiona. Data ta oznacza również wymordowanie elit, które ciągle odbudowujemy. Wiceminister kultury zaznaczył, że wystawa jest nie tylko owocem wytężonej pracy zespołu Muzeum II Wojny Światowej, ale również świadectwem polskiej pamięci, a dzięki współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych będzie można ją zobaczyć w wielu miejscach na całym świecie, na wszystkich kontynentach. 

Wszędzie tam będziemy opowiadali o Polsce i jej obrońcach. Wierzę również, że za sprawą tej ekspozycji po raz kolejny znana od starożytności teza, że historia jest nauczycielką życia, po raz kolejny się urzeczywistni i poruszy nasze umysły i serca.

– dodał wiceminister.

fot. Muzeum II Wojny Światowej

Wystawa została pomyślana jako projekt interdyscyplinarny, oparty na rozmaitych formach, mediach i rozwiązaniach scenograficznych, które składają się na spójną opowieść o polskim doświadczeniu II wojny światowej, ze szczególnym uwydatnieniem grozy i tragizmu tamtych czasów. Wystawa ma przemyślaną strukturę z precyzyjnie odmierzoną chronologią i dramaturgią, by w jak najbardziej sugestywny sposób opowiedzieć o strasznych doświadczeniach II wojny światowej, które były udziałem Polaków. Jej celem jest przybliżenie postaw polskich żołnierzy i obywateli walczących o odzyskanie niepodległej ojczyzny mino przytłaczającej siły agresorów, a następnie okupantów

Od 1 września 2019 roku będzie prezentowana w kilkudziesięciu polskich placówkach zagranicznych na 6 kontynentach w takich miastach jak Waszyngton, Brasília, Meksyk, Edynburg, Wiedeń, Belgrad, Dżakarta i Canberra.