Marszałek Sejmu z wizytą w Berlinie. Powstanie pomnik polskich ofiar niemieckiej okupacji?

/ https://twitter.com/KancelariaSejmu

Lidia Lemaniak

Dziennikarka portalu Niezalezna.pl

Kontakt z autorem

  

- Rozmawialiśmy o historii i o tym, że pan przewodniczący jest znany w Polsce z tego, że jest politykiem, który jest orędownikiem stosunków polsko-niemieckich. Wychodzi z wieloma inicjatywami - m.in. pomnika upamiętnienia polskich ofiar II wojny światowej. To właśnie on rozpoczął zbieranie podpisów pod tą inicjatywą - mówiła w rozmowie z dziennikarzami marszałek Sejmu, Elżbieta Witek.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wraz z przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schaeuble upamiętniła w Berlinie 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Po zakończeniu obchodów marszałek podkreśliła w rozmowie z dziennikarzami, że "po 80 latach Niemcy, które rozpętały II wojnę światową, które były przyczyną tego zła, okrucieństw, milionów zamordowanych, gnębionych, prześladowanych, zaprosiły marszałka polskiego Sejmu, żeby uczcić ofiary swojej napaści na Polskę".

- Przyznają się do tego, podkreślają to na każdym kroku, to jest to jednak ważny element, bo to świadczy o tym, że Niemcy nie chcą zakłamywać II wojny światowej. To upamiętnienie wspólne i przyznanie się do niemieckich zbrodni, ale także podkreślenie tego, że Niemcy czują tę odpowiedzialność. Warto było przyjąć właśnie tu, do Berlina, żeby wspólnie upamiętnić ofiary

- dodała.

Marszałek Witek rozmawiała z przewodniczącym Schaeuble za zamkniętymi drzwiami. Mówiąc dziennikarzom o przebiegu tej rozmowy wskazała, że "pan przewodniczący bardzo dziękował, że tak szybko po wyborze na marszałka, potrzymałam wolę poprzedniego marszałka, żeby tu przyjechać".

- Rozmawialiśmy o historii i o tym, że pan przewodniczący jest znany w Polsce z tego, że jest politykiem, który jest orędownikiem stosunków polsko-niemieckich. Wychodzi z wieloma inicjatywami - m.in. pomnika upamiętnienia polskich ofiar II wojny światowej. To właśnie on rozpoczął zbieranie podpisów pod tą inicjatywą. Wiem, że będzie nagłaśniał tę kwestię na wrześniowym posiedzeniu niemieckiego parlamentu, a wiemy, ze nie wszystkim się to podoba - tak jak w każdym kraju - jest opozycja i jest opcja rządząca. To wymaga od pana przewodniczącego odwagi

- zaznaczyła.

- Rozmawialiśmy też o odpowiedzialności moralnej, o tym, że pan przewodniczący chciałby też odwiedzić Polskę. Wspomniałam, że gdyby nie wielcy Polacy - w tym św. Jan Paweł II - to nie runąłby mur berliński. Zaproponowałam, że może 9 listopada, kiedy to właśnie runął mur berliński, byłby dobrą okazją do tego, żeby pan przewodniczący odwiedził Polskę. Wspomniałam, że będzie to po wyborach, ale myślę, że obojętnie kto zaprosi pana przewodniczącego, on z tego zaproszenia skorzysta. (...) Pan przewodniczący wyraził naprawdę ogromne zadowolenie, że mógłby przyjechać do Polski

- mówiła Elżbieta Witek.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ofiary strzelaniny w szkole

Zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/ screen

  

W Błagowieszczeńsku, głównym mieście obwodu amurskiego na Dalekim Wschodzie Rosji, jeden z uczniów otworzył ogień w miejscowej szkole gospodarki komunalnej - podały dziś agencje informacyjne. Jak poinformowało MSW, zginęły dwie osoby, w tym napastnik.

Trzy osoby są ranne i jedna z nich jest w stanie ciężkim.

Do tragedii doszło w godzinach rannych, gdy w uczelni kształcącej specjalistów z zakresu budownictwa i gospodarki komunalnej zaczęły się już zajęcia. 19-letni student strzelał w broni myśliwskiej. Gdy przybyła policja, wywiązała się wymiana ognia i sprawca został ranny. Jak podają niektóre portale informacyjne, popełnił samobójstwo.

W szkole w Błagowieszczeńsku kształci się łącznie 1,5 tys. osób. Administracja miasta poinformowała, że władze zwołały nadzwyczajną naradę w sprawie bezpieczeństwa w placówkach edukacyjnych Błagowieszczeńska.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl