Merkel ujawnia swoje plany na przyszłość. „I tak o mnie usłyszą, kiedy przestanę być kanclerzem”

Angela Merkel / fot. Aleksiej Witwicki| Gazeta Polska

  

Angela Merkel poinformowała o swoich planach po zakończeniu kadencji Kanclerza Niemiec. Zapowiedziała, że wróci do pracy naukowej. Kadencja szefowej rządu RFN kończy się w 2021 roku, a Merkel wielokrotnie zapowiadała, że wycofa się z polityki.

"Wszystkie uniwersytety, które przyznały mi honorowy doktorat i tak o mnie usłyszą, kiedy przestanę już być kanclerzem"

- oznajmiła Merkel, odbierając 17. już tytuł doktora honoris causa. Tym razem od Wyższej Szkoły Handlowej w Lipsku (HHL).

"Wrócę i zostanę na dłużej, a nie tak krótko, jak dzisiaj" - żartowała, odbierając wyróżnienie.

Skorzystała z okazji, by złożyć hołd mieszkańcom Lipska, którzy przed upadkiem muru berlińskiego w każdy poniedziałek wychodzili na ulice swojego miasta, żądając reform i wznosząc hasło: "Wir sind das Volk" (To my jesteśmy narodem).

"Jako osoba, która tu studiowała w czasach NRD, wiem jakiej odwagi wymagała konfrontacja z reżimem" - oznajmiła.

Laudację na uroczystości wygłosiła Christine Lagarde, wciąż jeszcze szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego i już wkrótce prezes Europejskiego Banku Centralnego.

"Kanclerz Merkel wywarła wpływ na miliony kobiet na całym świecie. Mogę to potwierdzić. Jestem jedną z nich"

- mówiła Francuzka.

Angela Merkel deklaruje, że chce sprawować swój urząd do końca kadencji. Nie jest jednak pewne, czy rząd wielkiej koalicji (CDU/CSU-SPD) dotrwa do 2021 roku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Straż Graniczna złapała sześciu poszukiwanych

/ Kerim44 [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

  

Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali podczas weekendu sześć osób poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości lub organy ścigania – poinformowała we wtorek rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału SG Joanna Konieczniak.

Wśród zatrzymanych jest obywatel Rumunii i obywatel Łotwy. "Zatrzymani są w wieku od 21 do 42 lat. Byli poszukiwani listami gończymi w celu odbycia zasądzonych kar pozbawienia wolności. Czterech mężczyzn, w tym dwóch Polaków, trafiło do aresztu lub zakładu karnego" – powiedziała rzeczniczka.

Wśród zatrzymanych był 21-letni obywatel Rumunii poszukiwany przez Prokuraturę Rejonową w Lubinie (woj. dolnośląskie) za dokonanie licznych kradzieży. Z kolei 40-letni obywatel Łotwy w trakcie kontroli dokumentów okazał podrobiony bułgarski dowód osobisty ze swoim wizerunkiem lecz zmienionym danymi.

W bagażu Łotysza strażnicy graniczni znaleźli też bułgarskie prawo jazdy na zmienione dane i dwa kolejne podrobione dowody bułgarskie z jego fotografią, jednak z umieszczonym fikcyjnym imieniem i nazwiskiem.

"Po ustaleniu prawdziwych danych obywatela Łotwy okazało się, że był on poszukiwany przez portugalskie służby. Za posłużenie się podrobionym dokumentem Łotysz został ukarany karą grzywny w wysokości 800 zł, a następnie został przekazany lubuskiej policji"

– dodała Konieczniak.

Dwóch z zatrzymanych Polaków zostało zwolnionych po tym, jak zapłacili ciążące na nich kary grzywny. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl