"Pomagamy Polsce zredukować zależność od rosyjskiego gazu (...) i wspieramy polskie aspiracje, by stała się ona krajem, który jest naturalnym hubem gazu ziemnego, który eksportuje LNG do swoich sąsiadów. Poprzez Polskę, to samo LNG może pomóc kolejnemu sojusznikowi (...) pomóc Ukrainie zapobiec groźbie redukcji dostaw rosyjskiego gazu. Żeby to się wydarzyło, musimy zbudować infrastrukturę regionalną, musimy zbudować nową infrastrukturę pomiędzy Polską i Ukrainą"

- powiedział amerykański Sekretarz energii Rick Perry.

Perry dodał, że "tego właśnie dotyczy to porozumienie trójstronne".

"Chodzi o znalezienie rozwiązania i to jest bardzo proste. To nie jest jakieś monumentalne rozbudowywanie infrastruktury. Chodzi o to, aby zbliżyć nasze kraje i twierdzimy, że to jest w najlepszym interesie tego regionu, Ukrainy, Polski i Stanów Zjednoczonych"

- ocenił.

"Dzisiaj Stany Zjednoczone, Polska oraz Ukraina podpisują porozumienie o współpracy, która stanowi nasze wspólne zobowiązanie na rzecz bezpiecznej dostawy LNG do regionu"

- podkreślił Perry.

"To jest niezwykłe zwycięstwo bezpieczeństwa energetycznego, bezpieczeństwa ekonomicznego i bezpieczeństwa narodowego wszystkich naszych trzech krajów" - dodał.

"Kontynuując dostarczanie naszego LNG do Polski, w istocie nasz ostatni transport wkrótce dotrze do polskich wybrzeży, Stany Zjednoczone w ten sposób pomagają swojemu sojusznikowi"

- powiedział amerykański Sekretarz ds. energii.