Krzemionki Opatowskie – atrakcyjne przyrodniczo i historycznie

Rezerwat archeologiczny Krzemionki / Jakub Hałun; creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0

  

Krzemionki Opatowskie to atrakcja na skalę światową. Muzeum Archeologiczne i Rezerwat „Krzemionki” znajduje się 8 km na północny-wschód od Ostrowca Świętokrzyskiego tuż przy drodze wojewódzkiej nr 754, między wsiami Sudół i Magonie w kierunku Bałtowa.

W skład rezerwatu przyrodniczego „Krzemionki Opatowskie” wchodzi obszar dawnego rezerwatu archeologicznego oraz otaczające go tereny leśne i poprzemysłowe o łącznej powierzchni 378,81 ha. Celem ochrony zachowanie wielu gatunków roślin rzadkich i chronionych.

Na terenie „Krzemionek” występuje 39 gatunków roślin rzadkich i chronionych, wśród których 11 gatunków podlega ochronie ścisłej, 2 gatunki są chronione częściowo, pozostałe zaś należą do gatunków roślin rzadkich. Do najciekawszych należą wawrzynek główkowy, zawilec wielkokwiatowy, goryczka krzyżowa, obuwik pospolity, lilia złotogłów, dziewięćsił bezłodygowy, ostrożeń panoński, naparstnica zwyczajna. Świat ptaków rezerwatu jest równie bogaty. Płazy i gady są reprezentowane przez kilka gatunków, w tym bardzo rzadkiego i pięknego węża – gniewosza plamistego. Obszar rezerwatu przyrodniczego „Krzemionki Opatowskie” z racji dużego obszaru i częściowego ogrodzenia jest ostoją dla znacznej liczby ssaków od największego jelenia, aż po ryjówkę aksamitna i ryjówkę malutką.

Około połowy VI tys. p.n.e. na ziemie Polski dotarły zza Karpat grupy ludności o zupełnie odmiennym od dotychczasowego sposobie gospodarowania. Nie opierał się on już na łowiectwie i zbieractwie, a na uprawie roli i hodowli zwierząt, choć te pierwsze stanowiły jeszcze długo ważny, dodatkowy sposób zdobywania pożywienia.
Odlesienia terenu pod przyszłe uprawy dokonywano przez wypalanie całej roślinności. Najstarsi rolnicy uprawiali ziemię za pomocą drewnianych motyk, ale już w środkowym neolicie wynaleziono radło, które umożliwiło uprawę większych i wyżej położonych pól. Wysiewano kilka rodzajów zbóż: pszenicę, jęczmień, proso i być może żyto. Znany był także pionowy warsztat tkacki (wykorzystywano len i wełnę).

Trasa turystyczna w Krzemionkach liczy ok. 1,5 km długości i prezentuje oryginalne wyrobiska neolitycznych kopalń, hałdy górnicze oraz zagłębienia poszybowe składające się na wyjątkowy krajobraz przemysłowy sprzed 5000 lat. Najciekawszą częścią trasy jest jej fragment poprowadzony pod ziemią.

Obecna trasa podziemna liczy prawie 500 m długości i w najgłębszym miejscu osiąga 11,5 m. Umożliwia obejrzenie zarówno świetnie zachowanych wyrobisk pradziejowych kopalń krzemienia pasiastego, jak i zapoznanie się z geologią regionu. Podziemna trasa turystyczna w Krzemionkach jest jedynym tego typu obiektem na świecie otwartym dla szerszej publiczności.

W 1991 powstała roku rekonstrukcja pradziejowej osady. Zajmuje ona powierzchnię ok. 1,5 ha. Oglądając ją można wyobrazić sobie jak ludzie epoki kamienia i wczesnej epoki brązu organizowali przestrzeń, którą zamieszkiwali.Wioska składa się z rekonstrukcji 4 domów mieszkalnych zbudowanych na podstawie dokumentacji z badań archeologicznych Otoczone są one palisadą i rowem obronnym. podobnie jak niektóre znane osady neolityczne (np. Stryczowice, Bronocice, Złota). Obok chat zorganizowane są stanowiska, na których odbywają się lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży. Po zachodniej stronie zlokalizowana jest rekonstrukcja grobowca megalitycznego z Broniszowic. 


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rzecznik Izby Dyscyplinarnej: Uchwałą SN odsunięto kilkuset młodych sędziów, którzy kończyli studia w wolnej Polsce

/ fot. Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

  

- Tą uchwałą odsunięto od orzekania nie tylko kilkudziesięciu sędziów Sądu Najwyższego, ale także kilkuset sędziów sądów powszechnych, młodych prawników wchodzących do tego zawodu, którzy skończyli studia w wolnej Polsce - powiedział w Polsat News rzecznik Izby Dyscyplinarnej SN, Piotr Falkowski.

Izby Karna, Cywilna i Pracy Sądu Najwyższego wydały dzisiaj uchwałę, zgodnie z którą "nienależyta obsada sądu występuje wtedy, gdy w składzie sądu znajduje się osoba wyłoniona na sędziego przez Krajową Radę Sądownictwa w obecnym składzie".

W uchwale zaznaczono, że nie ma ona zastosowania do orzeczeń wydanych przez sądy przed dniem jej podjęcia. Natomiast w odniesieniu do Izby Dyscyplinarnej SN ma zastosowanie do orzeczeń tej Izby bez względu na datę ich wydania.

- Będziemy analizowali to, co Sąd Najwyższy ogłosił. Co do tej uchwały można mieć bardzo dużo poważnych zastrzeżeń. Widać kilka takich zupełnie niezrozumiałych rozróżnień dokonanych między sędziami sądów powszechnych a Sądu Najwyższego, między sędziami Sądu Najwyższego z Izby Dyscyplinarnej a pozostałymi

 - powiedział rzecznik prasowy Izby Dyscyplinarnej SN w czwartek w Polsat News. [polecam:https://niezalezna.pl/307480-sakiewicz-izba-dyscyplinarna-ma-obowiazek-zawiesic-wszystkich-sedziow-ktorzy-dzis-zlamali-konstytucje]

W jego ocenie wymaga "bardzo poważnego rozważenia i spokojnego zastanowienia się", czy Sąd Najwyższy w ogóle miał prawo wydać taką decyzję.

- Sąd Najwyższy tak naprawdę zajął się zagadnieniem, które w ogóle naszym zdaniem nie należy do kompetencji jakiegokolwiek sądu. To jest materia konstytucyjna, to jest materia tak naprawdę traktatów europejskich, także konwencji międzynarodowych. I jeżeli już w ogóle w Polsce jest jakikolwiek organ, który powinien się nim zajmować to Trybunał Konstytucyjny

 - mówił zaznaczając, że mają "poważne wątpliwości, czy ta uchwała skutecznie zapadła".[polecam:https://niezalezna.pl/307483-uchwala-wydana-z-razacym-naruszeniem-prawa-jest-stanowisko-resortu-sprawiedliwosci-po-decyzji-sn]

- Tą uchwałą odsunięto od orzekania nie tylko kilkudziesięciu sędziów Sądu Najwyższego, ale także kilkuset sędziów sądów powszechnych, młodych prawników wchodzących do tego zawodu, którzy skończyli studia w wolnej Polsce (...) Przecież ich wyobrażenie o niezawisłości sędziowskiej dzisiaj legło w gruzach, ona gremialnie, zbiorowo została podważona

 - zauważył Falkowski.

Pytany czy Sąd Najwyższy złamał prawo wydając taką uchwałę podkreślił, że to jest do przeanalizowania. "Nie chciałbym się może posuwać do takich ostrych określeń, natomiast ta uchwała wydaje się bardzo wątpliwa" - dodał

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts