Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Wielki projekt na 80. rocznicę wybuchu II w.św.

W Belwederze odbyła się prezentacja projektu "Opowiadamy Polskę światu. 1939-2019", poświęconego promocji polskiej polityki historycznej w światowych mediach. Od dziś przez trzy dni, w światowych mediach będą ukazywać się artykuły o ataku Niemiec na Polskę w 1939 r. Artykuły napisali m.in. Prezydent RP Andrzej Duda, Premier Mateusz Morawiecki, prof. Andrzej Roszkowski, Roger Moorehouse, Eryk Mistewicz, prezes IPN Jarosław Szarek, prof. Marco Patricelli.

niezalezna.pl

Najbardziej opiniotwórcze gazety świata "Le Figaro", "Washington Post", "Die Welt", "L'Opinion", "El Mundo", "Le Soir", "Chicago Tribune", "Sunday Express" przypomną też swoje okładki sprzed 80 lat, w których podano informacje o ataku Niemiec na Polskę. 

Historia stała się częścią polityki polskiego państwa; dziś nie można budować nowoczesnego państwa bez odwoływania się do przeszłości.

– mówił sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski.

W 80. lecie wybuchu II wojny światowej globalny projekt promocji polskiej historii realizuje w Europie Zachodniej i USA Instytut Nowych Mediów oraz Polska Fundacja Narodowa. 

Okładki największych gazet przypominają, jak informowały one we wrześniu 1939 r. o ataku Niemców na Polskę i rozpoczęciu najokrutniejszej z wojen. Teksty mówią o tragedii i bohaterstwie Polaków, o zatrzymaniu Polski w rozwoju na kilka dziesięcioleciu w "strefie zwarcia" między Niemcami i Rosją, ale i o pasji Polaków, naszym umiłowaniu wolności i solidarności. 

– mówi Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów.

Najwybitniejsi brytyjscy, włoscy, francuscy i niemieccy historycy piszą o tym, że Polska została 80 lat temu zdradzona. Tak tytułuje swój tekst Roger Moorhouse pisząc:

Zachód zagrzewał Polskę do walki, a jednocześnie nie kiwnął palcem, by jej pomóc. Europa nie chciała umierać za Gdańsk. Polska została zdradzona, porozumienia nie zostały wypełnione. To czarna karta naszej wspólnej europejskiej historii.

– dodaje prof. Marco Patricelli.

Najbardziej wpływowe gazety Europy Zachodniej i USA przynoszą wielkie zdjęcia rodziny Ulmów zamordowanej przez Niemców za pomoc Żydom (kara śmierci groziła Polakom pomagającym Żydom a mimo to uznawali oni pomoc bliźnim za swój obowiązek, w Yad Vashem najwięcej jest drzewek poświęconych Polakom - przypominają gazety). Czytelnicy poznają historię rtm. Witolda Pileckiego, który alarmował świat o dokonywanym w Auschwitz Holokauście (piszą o tym Jack Fairweather i Jarosław Szarek), także Jana Karskiego (esej Allena Paula). Dowiadują się o genialnych polskich matematykach, którzy rozszyfrowali Enigmę, dzięki czemu wojna mogła skończyć się kilka lat wcześniej (tekst Dermota Turinga). Kpt. Barry Sheehy w emocjonalnym świadectwie dziękuje Polakom za bohaterstwo i pomoc Kanadyjczykom na plażach Normandii.

Długi polski rok 1939 r. zakończył się dopiero 30 lat temu. Dziś Polska jest globalnym liderem wzrostu gospodarczego oraz jednym z najlepszych dowodów na sukces rozszerzenia NATO i Unii Europejskiej. Polska pokazuje, że można łączyć solidaryzm społeczny z budową konkurencyjnej i innowacyjnej gospodarki dzięki tworzeniu nowoczesnego systemu podatkowego dostosowanego do wyzwań XXI w. Polska historia XX wieku to historia zwycięstwa polskiego umiłowania wolności i demokracji nad zaborczymi imperiami oraz dwoma zbrodniczymi totalitaryzmami. Polska będzie już na zawsze strażnikiem pamięci XX wieku. Pamięć to również zobowiązanie.

– napisał Premier Mateusz Morawiecki.

 

 

 



Źródło: Instytut Nowych Mediów, niezalezna.pl

 

#polska polityka historyczna #wiodące dzienniki opinii #artykuły dla zagranicy

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo