"Gospodarka rośnie w zrównoważony sposób"

Na chwilę obecną Polska gospodarka rośnie w sposób zrównoważony, opierając się na dwóch silnikach: konsumpcji i inwestycjach - podkreślił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński komentując dzisiejsze dane GUS.

zdjęcie ilustracyjne
geralt CC0

Produkt Krajowy Brutto w drugim kwartale 2019 r. wzrósł o 4,5 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 4,7 proc. rdr w pierwszym kwartale - podał w piątkowym komunikacie GUS (w połowie sierpnia GUS informował w szybkim szacunku o wzroście o 4,4 proc.).

Kwieciński podkreślił w komentarzu przekazanym Polskiej Agencji Prasowej, że dzisiejsze dane GUS są korzystniejsze niż szybki szacunek z połowy miesiąca.

Minister inwestycji i rozwoju wskazał, że na chwilę obecną Polska gospodarka rośnie w sposób zrównoważony, opierając się na dwóch silnikach: konsumpcji i inwestycjach. Trzeci silnik – eksport – miał neutralny wpływ na wzrost PKB. „Pracowałby dużo lepiej, gdyby nie sytuacja gospodarcza u naszych największych partnerów handlowych, zwłaszcza w Niemczech” - zauważył.

Kwieciński zwrócił uwagę, że patrząc na dynamikę głównych składników wzrostu gospodarczego, widać że w dalszym ciągu ważnym czynnikiem wzrostu jest konsumpcja, która wzrosła o 4,1 proc. rok do roku.

„Obecnie notowane jest szybsze tempo wzrostu po stronie sektora prywatnego czyli gospodarstw domowych (4,4 proc.), niż w przypadku konsumpcji publicznej (3,4 proc.). W poprzednim kwartale sytuacja była odwrotna. Samo spożycie prywatne wygenerowało aż 2,5 pkt proc. tempa wzrostu krajowego PKB w drugim kwartale 2019 r. Widać zatem, że wprowadzone przez rząd kolejne programy prospołeczne sprawiają, że Polacy nie rezygnują z zakupów. Potwierdza to, iż czują się bezpiecznie i pozytywnie oceniają sytuację gospodarczą, mimo niekorzystnych uwarunkowań zewnętrznych”

- podkreślił.

Szef resortu inwestycji i rozwoju dodał, że szczególnie ciesząca jest duża rola inwestycji jako źródła tworzenia PKB.

Inwestycje wzrosły o 9 proc. rok do roku. Nakłady brutto na środki trwałe odpowiadały za 1,5 pkt proc. wzrostu PKB w drugim kwartale 2019 r. Trzeba zauważyć, że to wynik lepszy niż osiągnięto w którymkolwiek z drugich kwartałów lat 2016-2018. Pokazuje on także, że przedsięwzięcia w sektorze przedsiębiorstw faktycznie zaczęły być realizowane na większą skalę. Przypomnijmy tylko, że inwestycje firm zatrudniających więcej niż 49 osób urosły w samym drugim kwartale o 17,1 proc. rok do roku (w całym pierwszym półroczu wzrost wyniósł 19 proc. rok do roku). Taki wzrost świadczy o tym, że sektor przedsiębiorstw coraz silniej dokłada się do wzrostu inwestycji. To sytuacja korzystna dla gospodarki”

- ocenił.

Kwieciński uważa, że trzeba z dużą uwagą przyglądać się temu co się dzieje w gospodarce światowej, bo wpływa ona na Polski handel zagraniczny. Eksport netto nie dołożył się do wzrostu PKB ani go nie obniżył. „Wynik mógłby być dużo lepszy, gdyby kondycja największych gospodarek UE była lepsza, a sytuacja międzynarodowa bardziej przewidywalna” - zauważył.

Według ministra utrzymujące się wysokie tempo wzrostu utwierdza go w przekonaniu, że przy sprzyjających okolicznościach, PKB Polski w 2019 roku będzie rósł w tempie takim, jak w pierwszym i drugim kwartale br. tj. około 4,5 proc.

„Wzrost ten będzie jednym z najwyższych w całej UE i jednym z najwyższych na świecie. To dla nas powód do dużej satysfakcji. Z kolei inwestycje w trzecim kwartale mają duże szansę rosnąć w podobnym tempie jak dotychczas” - zaznaczył.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#gus #Kwieciński #PKB

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo