Marszałek Sejmu Elżbieta Witek uda się 1 września do Berlina na zaproszenie przewodniczącego Bundestagu Wolfganga Schäuble - poinformowało Centrum Informacyjne Sejmu. Wizyta ma związek z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej.

Wizyta rozpocznie się o godz. 10.00 nabożeństwem ekumenicznym w Katedrze Berlińskiej. Po nabożeństwie przewodniczący parlamentów z Polski i Niemiec wygłoszą przemówienia.

Głównym punktem programu spotkania Witek i Schäuble będą uroczystości upamiętniające 80. rocznicę niemieckiej inwazji na Polskę i początek II wojny światowej, które odbędą się o godz. 13.00. Podczas obchodów na Askanischer Platz w Berlinie przewodniczący parlamentów wygłoszą także swoje przemówienia.

W uroczystości wezmą udział burmistrz dzielnicy Monika Herrmann, dyrektor Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich prof. Dieter Bingen oraz uczestnik Powstania Warszawskiego Antoni Kruszewski.

Obchodom ma towarzyszyć oprawa muzyczna przygotowana przez niemiecko-polski chór „Spotkanie”.

Marszałek Sejmu będzie towarzyszyć w Berlinie delegacja złożona z szefa Kancelarii Sejmu Agnieszki Kaczmarskiej oraz przewodniczącego Polsko-Niemieckiej Grupy Parlamentarnej Bartłomiej Wróblewski.

Wizyta marszałek Sejmu w Berlinie jest elementem obchodów 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

Głównie uroczystości odbędą się 1 września na pl. Piłsudskiego w Warszawie.