Witek na obchodach w Berlinie

/ Kancelaria Sejmu / Łukasz Błasikiewicz

  

1 września marszałek Sejmu Elżbieta Witek spotka się z przewodniczącym Bundestagu Wolfgangiem Schäuble w Berlinie - poinformowało dziś CIS. Przewodniczący parlamentów Polski i Niemiec wygłoszą przemówienia z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek uda się 1 września do Berlina na zaproszenie przewodniczącego Bundestagu Wolfganga Schäuble - poinformowało Centrum Informacyjne Sejmu. Wizyta ma związek z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej.

Wizyta rozpocznie się o godz. 10.00 nabożeństwem ekumenicznym w Katedrze Berlińskiej. Po nabożeństwie przewodniczący parlamentów z Polski i Niemiec wygłoszą przemówienia.

Głównym punktem programu spotkania Witek i Schäuble będą uroczystości upamiętniające 80. rocznicę niemieckiej inwazji na Polskę i początek II wojny światowej, które odbędą się o godz. 13.00. Podczas obchodów na Askanischer Platz w Berlinie przewodniczący parlamentów wygłoszą także swoje przemówienia.

W uroczystości wezmą udział burmistrz dzielnicy Monika Herrmann, dyrektor Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich prof. Dieter Bingen oraz uczestnik Powstania Warszawskiego Antoni Kruszewski.

Obchodom ma towarzyszyć oprawa muzyczna przygotowana przez niemiecko-polski chór „Spotkanie”.

Marszałek Sejmu będzie towarzyszyć w Berlinie delegacja złożona z szefa Kancelarii Sejmu Agnieszki Kaczmarskiej oraz przewodniczącego Polsko-Niemieckiej Grupy Parlamentarnej Bartłomiej Wróblewski.

Wizyta marszałek Sejmu w Berlinie jest elementem obchodów 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

Głównie uroczystości odbędą się 1 września na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Starcia separatystów z policją

/ sxc.hu

  

Tysiące zwolenników niepodległości Katalonii wyszły na ulice Barcelony, by protestować przeciw wyrokom więzienia, jakie dzień wcześniej otrzymali przywódcy separatystów. Doszło do starć z policją, która użyła pałek, gdy demonstranci obrzucali ją świecami dymnymi i podpalali kosze na śmieci.


Trzy osoby zostały zatrzymane, gdy protestujący usiłowali sforsować barierki ustawione przed budynkami rządowymi w centrum miasta. Policja zdołała po południu odblokować kilkadziesiąt dróg oraz kilka linii kolejowych, które od rana okupowali demonstranci.

We wtorek nadal nie udało się jednak przywrócić prawidłowego funkcjonowania lotniska El Prat w Barcelonie po poniedziałkowych zamieszkach, w których ponad 40 osób zostało rannych, w tym dwie ciężko, w starciach z policją, która użyła gumowych pocisków.

Przywódcy separatystów ogłosili we wtorek, że wyroki więzienia wzmocnią tylko determinację Katalończyków, by doprowadzić do referendum w sprawie secesji regionu. Były wicepremier Katalonii i lider jednego z dwóch największych ugrupowań separatystycznych - Republikańskiej Lewicy Katalonii (ERC) - Oriol Junqueras powiedział w wywiadzie dla agencji Reutera, że wyrok, jaki otrzymał przyczyni się do umocnienia ruchu na rzecz oderwania regionu od Hiszpanii.

Szef regionalnego rządu Quim Torra bronił masowych protestów przeciw wyrokom Sądu Najwyższego Hiszpanii, który skazał dziewięcioro katalońskich separatystów na kary więzienia wynoszące od dziewięciu do 13 lat. Uznał, że decyzja SN jest „nie do zaakceptowania”, a Katalończycy „rozpoczynają nowy etap (...) walki o samostanowienie”.

Pierwsze manifestacje Katalończyków niezadowolonych z wyroków skazujących separatystów rozpoczęły się spontanicznie w poniedziałek po południu na ulicach największych miast regionu.

W poniedziałek rano hiszpański Sąd Najwyższy skazał dziewięcioro katalońskich separatystów za podburzanie w związku z nielegalnym referendum niepodległościowym w tym regionie Hiszpanii, przeprowadzonym 1 października 2017 roku.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl