Prezydenci Polski i USA podpiszą kluczowe memorandum? „Dokument czeka na akceptację”

prezydent RP Andrzej Duda i prezydent USA Donald Trump / Jakub Szymczuk/KPRP

  

W trakcie wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa możliwe jest podpisanie memorandum dotyczące bezpieczeństwa wojskowego, które będzie ukonkretnieniem deklaracji podpisanej w czerwcu w Waszyngtonie; dokument czeka na akceptację prezydentów. O szczegółach memorandum mówi szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, który podkreśla, że wizyta Trumpa w Polsce będzie miała dwa wymiary - historyczny i polityczny.

Krzysztof Szczerski zwracał uwagę, że wizyta Donalda Trumpa w Polsce to drugie spotkanie prezydentów Polski i USA w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

W niedzielę 1 września na pl. Piłsudskiego Trump weźmie udział w uroczystościach w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz podobnie, jak prezydenci Polski i Niemiec, wygłosi przemówienie. Poniedziałek 2 września będzie dniem dwustronnej wizyty prezydenta USA w Polsce. Odbędą się wówczas rozmowy w „cztery oczy” z prezydentem Andrzejem Dudą, a także rozmowy plenarne delegacji; z prezydentem USA spotka się też premier Mateusz Morawiecki.

Szef prezydenckiego gabinetu ocenił, że obecność Trumpa na 80. obchodach wybuchu II wojny światowej „podkreśla znaczenie polskiego doświadczenia historycznego dla całego świata”.

Dla Stanów Zjednoczonych wojna nie rozpoczęła się w 1939 r., to rocznica, która kojarzy się z polską historią. Prezydent Trump przyjeżdża oddać hołd historii Polski i polskiemu doświadczeniu historycznemu. Jest to rzeczą bardzo znaczącą.
- mówił Szczerski.

Motywem przewodnim wystąpień prezydentów Polski, Niemiec i USA w Warszawie będą słowa „pamięć i przestroga”. Słowa te znajdą się też na szarfie wieńca, który zostanie złożony przez prezydentów na Grobie Nieznanego Żołnierza, a także na dzwonie, który zostanie darowany miastu Wieluń. W czasie obchodów każdy przywódca ma w ten dzwon uderzyć.

Drugiego, politycznego dnia wizyty Trumpa w Warszawie - jak mówił Szczerski - „możliwe jest” podpisanie przez prezydentów memorandum dot. bezpieczeństwa wojskowego. Dodał, że będzie to ukonkretnienie Deklaracji o Współpracy Obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych USA na terytorium Polski, podpisanej w czerwcu w Waszyngtonie.

Dokument jest już gotowy, zakończyły się rozmowy na poziomie obu delegacji, teraz jest on przedstawiony do akceptacji prezydentom. Czekamy też na deklarację dotyczącą utrzymania dynamiki polsko-amerykańskich kontaktów gospodarczych i wskazania na rosnącą siłę polskiej gospodarki i jej atrakcyjności dla amerykańskich inwestycji.
- powiedział Szczerski.

Szef gabinetu prezydenta przekazał też, że amerykański przywódca odniesie się do kwestii zniesienia wiz.

Zostały zakończone i podpisane wszystkie dokumenty jeśli chodzi o dwustronne umowy polsko-amerykańskie w zakresie bezpieczeństwa granic, które do tej pory nie były zawarte i stanowiły formalną barierę przed wejściem Polski do systemu bezwizowego. Teraz jedyną formalną granicą jest kwestia wskaźnika odmów wizowych. Jeśli będzie on pozytywny to mamy nadzieję, że decyzja o zniesieniu wiz nastąpi w najbliższym czasie.
- mówi szef gabinetu prezydenta.

Szczerski poinformował, że przygotowywane są porozumienia dot. bezpieczeństwa energicznego.

Polsko-amerykański dialog będzie poszerzony o kwestię bezpieczeństwa regionalnego. Chodzi o wspólne polsko-amerykańskie działania na rzecz bezpieczeństwa nie tylko samej Polski, ale całego regionu.
- mówił Szczerski.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wuhan odcięte od świata z powodu koronawirusa? Władze miasta zawieszą transport publiczny

/ pixabay.com/DarkoStojanovic

  

Władze chińskiego Wuhan chcą, by mieszkańcy nie opuszczali miasta od czwartku do odwołania. Zawieszony zostaje wszelki transport publiczny, którym można wydostać się z aglomeracji. To efekt rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa, którego epidemia wybuchła w Wuhan.

Według chińskiej telewizji publicznej w czwartek autobusy, metro, promy i dalekobieżne sieci transportu pasażerskiego zostaną zawieszone od godz. 10 rano czasu lokalnego, a lotnisko i dworce kolejowe będą zamknięte. Chiński rząd zwrócił się do mieszkańców 11-milionowego Wuhan, aby nie opuszczali miasta, chyba że zaistnieją szczególne okoliczności.

W całych Chinach w związku z epidemią koronawirusa panuje stan wzmożonej ostrożności. Chińczycy odwołują wycieczki, noszą maski na twarzach, unikają miejsc publicznych, takich jak kina i centra handlowe, a niektórzy nawet sposobu na poradzenie sobie z wirusem szukają w symulacyjnych grach internetowych lub w filmach opowiadających o katastroficznych epidemiach.

Wuhan jest głównym ośrodkiem przemysłowym i handlowym w środkowych Chinach oraz węzłem transportowym, w którym znajduje się największy w kraju port śródlądowy. Pierwsze przypadki zarażenia się nowym koronawirusem stwierdzono w tym mieście tuż przed Nowym Rokiem. Potem choroba rozprzestrzeniła się na inne wielkie aglomeracje chińskie - Pekin, Szanghaj, Makau, Hongkong.

W środę chińska telewizja publiczna podała, że liczba ofiar śmiertelnych nowego koronawirusa wzrosła do 17, a potwierdzonych przypadków zarażenia jest 444. Z kolei dziennik "China Daily" poinformował, że zarażone są już 544 osoby. [polecam:https://niezalezna.pl/307282-setki-zakazen-nowym-koronawirusem]

Poza Chinami nowy koronawirus został już wykryty w Tajlandii, Japonii, Korei Południowej i USA, a podejrzenie zarażenia pojawiło się w Meksyku. Nadzwyczajne środki ostrożności powzięto na lotniskach w Singapurze, Serbii i Wielkiej Brytanii. Natomiast Komisja Europejska zdecydowała o zwołaniu Komitetu ds. Bezpieczeństwa Zdrowia, złożonego z przedstawicieli państw członkowskich.

Objawy choroby obejmują gorączkę, trudności w oddychaniu, a także nacieki w płucach. Światowa Organizacja Zdrowia przesłała do szpitali na całym świecie wytyczne, dotyczące zapobiegania zarażeniom i ich kontroli. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts