Antykatolicki skandal przed meczem Legii z Rangers

/ fot. rangers.co.uk

  

Czwartkowy mecz piłkarskiej Ligi Europy między Rangers FC a Legią Warszawa odbędzie się w cieniu kryzysu wizerunkowego, dotyczącego kar nałożonych przez UEFA z powodu sekciarskich i antykatolickich piosenek śpiewanych przez protestanckich kibiców drużyny z Glasgow.

W trakcie wieczornego meczu na Ibrox część jednej z trybun zostanie zamknięta z powodu piosenek, które wybrzmiewały ze strony kibiców Rangers w trakcie meczu pierwszej rundy kwalifikacyjnej LE z drużyną St Joseph's z Gibraltaru. Zamiast tego na krzesełkach zostanie rozłożony baner z antyrasistowskim hasłem "#EqualGame".

W środę władze klubu wydały oświadczenie, w którym potwierdziły, że trwa również postępowanie wyjaśniające dotyczące rzekomych piosenek religijnych w trakcie pierwszego meczu z Legią i ostrzegły, że kolejne incydenty mogą nawet doprowadzić do zamknięcia stadionu.

Tego typu zachowania nie powinny mieć miejsca na Ibrox ani nigdzie indziej, gdzie nasze drużyny się pojawiają

- podkreślono, dodając, że takie zachowanie "zagraża klubowi".

Jednocześnie zapowiedziano, że klub nie będzie ubiegał się o bilety na kolejny mecz wyjazdowy Rangersów w rozgrywkach europejskich, "nawet jeśli to oznacza, że wiele osób będzie musiało cierpieć z powodu działań nielicznej grupy".

W podobnym tonie wypowiedziało się również stowarzyszenie kibicowskie Club 1872, które jest drugim największym udziałowcem klubu:

Jest jasne, że UEFA zdecydowała o zaklasyfikowaniu piosenek religijnych w ten sam sposób jak przypadków rasizmu, a w efekcie istnieje jasna i szybko eskalująca ścieżka kar, które mogą być nakładane na klub za takie incydenty. Szybko możemy znaleźć się w sytuacji, w której Ibrox będzie zamknięte na jeden z meczów domowych, jeśli dalej będą pojawiały się przypadki takiego śpiewania.

To dotknie nie tylko dziesiątek tysięcy naszych kibiców, ale także władz klubu i piłkarzy, którzy musieliby operować w takich okolicznościach. To szczególnie frustrujące, bo atmosfera na europejskich meczach na Ibrox w tym sezonie była głównie wolna od tego typu piosenek

- dodano.

W oświadczeniu tłumaczono, że za naruszenie przepisów uznawane będą m.in. wszystkie piosenki zawierające odniesienia do fenian, tajnych irlandzkich stowarzyszeń niepodległościowych z XIX wieku, a także obraźliwe pod adresem katolików lub papieża.

Swoją frustrację z powodu incydentów wyraził przed kilkoma dniami także szkoleniowiec Rangersów Steven Gerrard, który ocenił, że szkodzi ono reputacji klubu i jego kibiców, których uważa za "najlepszych na świecie".

Piłkarzy Legii od awansu do fazy grupowej Ligi Europy dzieli już tylko jedno spotkanie. Po ubiegłotygodniowym remisie w Warszawie 0:0 z Rangers FC, w czwartek czeka ich rewanż w Szkocji. Legia na wielką scenę może wrócić po dwóch latach nieobecności. Mecz rozpocznie się w Glasgow o 20.45 czasu polskiego.

Legia to jedyna polska drużyna, która pozostała w pucharowej rywalizacji w Europie. Cracovia odpadła już w pierwszej rundzie eliminacji LE, a Piast Gliwice i Lechia Gdańsk - w drugiej. Wcześniej gliwiczanie zostali wyeliminowani w pierwszej rundzie kwalifikacji Ligi Mistrzów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Szczecin: a może by tak zajrzeć do Starej Rzeźni?

/ Hoa binh / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

  

Atrakcje na piąte urodziny, a także koncerty, wystawy, spektakle i cykliczne spotkania przygotowano na sezon wiosenny Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. W historycznym budynku na szczecińskiej wyspie Łasztownia wystąpią m.in. Julia Marcell, Kwiat Jabłoni czy Natalia Nykiel.

"Centrum Kultury Euroregionu nie istniałoby, gdyby nie widzowie. Razem tworzymy kulturę. Odbyły się tutaj setki wydarzeń, koncerty, projekcje filmowe, cały czas coś się dzieje i chcemy, aby to się rozwijało, i aby tutaj biło serce Szczecina"

– powiedziała kierownik CKE Stara Rzeźnia Iwona Nowakowska. Dodała, że atrakcje urodzinowe przygotowane będą dla mieszkańców 21 marca – w piątą rocznicę otwarcia.

W programie znalazł się m.in. spektakl Teatru Broadway, koncerty i niespodzianki dla dzieci, a także tort. "Pokażemy, jak kiedyś wyglądała Stara Rzeźnia, jak kiedyś wyglądała Łasztownia, a jak wspaniale jest teraz" – zaznaczyła Nowakowska.

Wśród wiosennych wydarzeń znalazły się przede wszystkim koncerty. Jeszcze przed imprezą urodzinową, 15 marca, w Starej Rzeźni wystąpi Julia Marcell z materiałem z najnowszej płyty Skull Echo. Pięć dni później na scenie na Łasztowni rodzeństwo Kasia i Jacek Sienkiewicz, czyli Kwiat Jabłoni zagra utwory z płyty "Niemożliwe". W maju wystąpi natomiast piosenkarka Natalia Nykiel.

Na scenie w Starej Rzeźni pojawi się też wokalista swingowy Jarek Wist z programem "Dolce VitaM" czy jazzowy zespół Philippe Lemm Trio. Miłośnicy stand-upu będą mogli natomiast dwukrotnie zobaczyć autorski program Grzegorza Dolniaka – 2 i 3 kwietnia.

Wiosną w Centrum Kultury Euroregionu pojawią się też spektakle współorganizowane z Fundacją Kultury West & Art.: "Morfina 0.05", "Wszystko o mężczyznach" oraz "Pół na Pół", a także nowe przedstawienia.

Zapowiedziany został także powrót cyklicznej "Szwajowej niedzieli" - wydarzenia poświęconego twórczości szczecińskiej pisarki Moniki Szwai. W harmonogramie wydarzeń znalazły się też m.in. wykłady pediatry, prof. Jacka Rudnickiego w ramach cyklu "Studium Sztuki, Filozofii i Medycyny" – pierwszy z nich zaplanowany został na 3 marca i poświęcony będzie ozdabianiu ciała.

Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia otwarte zostało 21 marca 2015 r. na szczecińskiej wyspie miejskiej Łasztownia, w odrestaurowanym historycznym budynku dawnej rzeźni miejskiej, powstałej w końcu XIX w. Po II wojnie światowej budynek należał do zakładów mięsnych, w latach 80. XX w. urządzono tam magazyn. Odrestaurowała go firma CSL Internationale Spedition, urządzając tam pomieszczenia sali konferencyjno-kinowej, restauracji czy księgarni.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts