Setki tysięcy litrów ścieków w Wiśle. „Nie ma mowy o żadnej katastrofie” – przekonuje Rafał Trzaskowski

Rafał Trzaskowski / TVP Info/print screen

  

„Katastrofa jest duża, ponieważ zagrożone są obszary Natura 2000, gdzie żyje chronione ptactwo” – podała dziś Joanna Kopczyńska, zastępca prezesa Wód Polskich ds. Zarządzania Środowiskiem Wodnym. Tymczasem prezydent Rafał Trzaskowski na konferencji zapowiedział, że nie ma mowy o żadnej katastrofie. Skąd taka pewność , skoro chwilę wcześniej sam stwierdził, że jest zbyt wcześnie, by cokolwiek powiedzieć?

Jak podała Kopczyńska, Wody Polskie udostępniły swój sprzęt pływający i w stałym kontakcie z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska oraz Sanepidem monitorują sytuację. Na pytanie o to, jaki wpływ na okoliczną faunę i florę będzie miała ta sytuacja, przedstawicielka Wód Polskich odpowiedziała, że zależy od stężeń ścieków.

"Katastrofa jest duża, ponieważ zagrożone są obszary Natura 2000, gdzie żyje chronione ptactwo. To są ścieki z zakładów przemysłowych i szambiarek. Tak olbrzymi wyrzut ścieków może mieć w środowisku konsekwencje, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć, na pewno w najbliższych godzinach nie da się tego powstrzymać"

- powiedziała Kopczyńska.

Na konferencji po posiedzeniu sztabu Trzaskowski zapewnił, że cały czas trwa praca nad oceną skutków awarii i jej przyczyn przez ekspertów.

Pytany przez dziennikarzy jak długo potrwa spust ścieków do Wisły odparł, że nie może udzielić takiej odpowiedzi, bo „nie da się teraz tego powiedzieć”.

"Jest w tej chwili za wcześnie, żeby mówić, jakie były przyczyny, ponieważ te przyczyny będą przez najbliższe godziny i dni ustalane" - zaznaczył.

Prezydent stolicy przyznał, że nie uda się naprawić kolektorów w ciągu kilku dni.

"To potrwa dłużej, ale będziemy dokładnie wiedzieć jak długo w ciągu najbliższych dni"

- zaznaczył. Zapewnił, że stołeczne władze szukają innowacyjnych rozwiązań.

Wezwaliśmy bardzo różnych ekspertów z różnych dziecin, i nad tym pracujemy dzień i noc – zapewnił.

"Wszyscy na poziomie roboczym staramy się współpracować" - dodał.

O awarii kolektorów przesyłających ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka" władze Warszawy powiadomiły mieszkańców w środę. Wskutek awarii zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji podjął decyzję o zrzucie nieczystości do Wisły.

Podczas konferencji w Płocku wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera przekazał, że z uszkodzonego kolektora wyciekają ogromne ilości ścieków.

"To jest ponad 230 tysięcy metrów sześciennych na dobę. To są ogromne ilości"

- zaznaczył Sipiera.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Kolejne zgony w Holandii, tysiące chorych

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/Tumisu

  

W Holandii w ciągu ostatniej doby zmarło 164 zainfekowanych nowym koronawirusem - podał Narodwy Instytut Zdrowia (RIVM). Całkowita liczba ofiar śmiertelnych to 1 651. Liczba potwierdzonych zakażeń wzrosła o 6 proc. i wynosi 16 627.

Dzień wcześniej w kraju zanotowano 148 zgonów i ponad 1,1 tys. nowych zakażeń.

RIVM zaznaczył jednak w komunikacie, że rzeczywiste liczby są wyższe, z powodu ograniczonej liczby przeprowadzanych testów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts