Ministrowie obrony Polski Mariusz Błaszczak i Czech Lubomir Metnar podpisali w Warszawie porozumienie o wojskowej współpracy lotniczej, dotyczące m. in. obrony przestrzeni powietrznej w systemie NATO i lotów po obu stronach granicy państwowej.

Porozumienie, podpisane w obecności premierów podczas polsko-czeskich konsultacji międzyrządowych, określa zasady współpracy przy wykonywaniu zadań związanych z ochroną przestrzeni powietrznej w ramach Zintegrowanego Systemu Obrony Powietrznej NATO (NATINADS). Określa zasady ćwiczeń, transportu wojskowego, a także sojuszniczych misji wojskowego nadzoru przestrzeni powietrznej państw członkowskich Sojuszu (Air Policing).

Premierzy obu krajów wzięli udział w polsko-czeskich konsultacjach międzyrządowych. Morawiecki podkreślił na konferencji prasowej, że stosunki polsko-czeskie są "w bardzo dobrym stanie rozwoju, w wyjątkowo pozytywnym, na właściwie wszystkich kluczowych polach, we właściwie wszystkich kluczowych obszarach".

Jednym z takich obszarów, także współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, jest - jak mówił - m.in. przyszły unijny budżet.

"Omawialiśmy z panem premierem bardzo dogłębnie tematy, takie jak wieloletnie ramy finansowe i jakie interesy Polska i Republika Czeska - w ramach tych ram budżetowych - będą bronić. Będziemy z całą pewnością do końca prezentowali stanowiska bardzo podobne, wspierające siebie nawzajem"

- zadeklarował.

Podkreślił również, że Polska i Czechy to państwa bardzo uprzemysłowione i również w tym obszarze - jak dodał - oba państwa blisko ze sobą współpracują.

"Ten nasz alians, nasz sojusz przemysłowy (...) jest niezwykle ważny dla zachowania zdrowego rozsądku i zachowania miejsc pracy - W Polsce, w Republice Czeskiej, ale też w całej Unii Europejskiej"

- podkreślił polski premier.

W tym kontekście wspomniał o sektorze motoryzacyjnym.

"Produkcja samochodów, części samochodowych - tutaj nie chcemy stracić tego przemysłu, tylko dlatego, że ktoś nałoży wyższe cele klimatyczne. Jaki sens jest pozbywać się przemysłów na rzecz Ukrainy, Białorusi czy Rosji, gdzie przecież ta emisja tam będzie i tak, i tak się odbywała, i jednocześnie tracić tutaj bardzo wysoko zaawansowane technologicznie przemysły, które są tak ważne dla promocji innowacyjności w Polsce i w Republice Czeskiej?"

- pytał Morawiecki.

Dodał, że to także są tematy, o których Polska i Czechy "jednym głosem" mówią podczas spotkań Rady Europejskiej.

Polska i Czechy są krajami odnoszącymi ogromne sukcesy; nasze wyniki gospodarcze są wzorem dla innych krajów europejskich

- powiedział premier Czech Andrej Babisz.