Prawie 60 koncertów z udziałem 1000 artystów. Przed nami Szalone Dni Muzyki

57 koncertów z udziałem 1000 artystów obędzie się podczas dziesiątej edycji festiwalu Szalone Dni Muzyki, w tym roku opatrzonego podtytułem "Kartki z podróży". Koncerty będą odbywać się pomiędzy 27 a 29 września.

Tegoroczna edycja festiwalu opatrzona jest podtytułem "Kartki z podróży"
fot. www.szalonednimuzyki.pl

Podczas festiwalu wystąpią m.in. baryton Szymon Komasa, akordeonista Klaudiusz Baran, pianista Nicholas Angelich, wiolonczelista Marcin Zdunik. Wśród zespołów znalazły się Atom String Quartet, Ensemble Masques, Orkiestra Filharmonii Narodowej, Orkiestra Polskiego Radia, Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.

Dyrektor Festiwalu Rene Martin poinformował w środę na konferencji prasowej w Warszawie, że tegoroczna edycja odbędzie się pod tytułem "Kartki z podróży".

Od czasów renesansu (...) wielu kompozytorów poszukiwało nowych języków. Chcieli poznać nowe kultury, podróżując wychodzili im na przeciw

 - powiedział. Przypomniał, że byli to m.in. Wolfgang Amadeus Mozart, Franz Liszt, Camille Saint-Saens, Aleksander Tansman.

Janusz Marynowski, dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia, która jest organizatorem festiwalu, poinformował, że w tym roku będzie można kupić karnety festiwalowe. W skład jednego karnetu - "Festiwal w pigułce", "Śladami wielkich podróżników", "Orientalne inspiracje", "Wieczorową porą", "Junior na koncertach" - wchodzą bilety na kilka koncertów. Zdaniem Marynowskiego, ma to ułatwić słuchaczom zorientowanie się na przykład, na który koncert można przyjść z dzieckiem lub czy na wybranym wydarzeniu będzie grać orkiestra symfoniczna czy kameralna.

Marynowski poinformował, że nowością na festiwalu będzie wykorzystanie aplikacji "OnStage". Na dwóch koncertach - "Amerykańskie brzmienia" oraz "Świat Gershwina" słuchacze za pomocą aplikacji w telefonach komórkowych będą mogli w realnym czasie obserwować transmisję koncertu z jednej z czterech kamer. 

Wreszcie będzie można zobaczyć emocje, jakie towarzyszą dyrygentowi w czasie koncertu, nie widzimy tego normalnie. Będzie można też zobaczyć z bliska muzyków

- wyjaśnił Marynowski.

Marynowski poinformował też, że w tym roku Orkiestra Sinfonia Varsovia weźmie udział w sześciu koncertach: w inauguracyjnym oraz koncertach zatytułowanych "W cztery strony świata", "Świat Gershwina". Zmniejszony skład czyli Polską Orkiestrę Kameralną będzie można usłyszeć podczas koncertów "Mikrokosmos", "Szeherezada na piasku" i w koncercie finałowym. Koncerty odbędą się w siedzibie orkiestry Sinfonia Varsovia oraz w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej http://www.szalonednimuzyki.pl

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#szalone dni muzyki #Kartki z podróży #Festiwal #Warszawa

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo