Kuszenie Polski „dyrektoriatem” UE

  

W przemówieniu wygłoszonym w Berlinie 26 sierpnia z okazji rozpoczęcia 17. konferencji niemieckich ambasadorów szef MSZ Heiko Maas wezwał do „przyznania państwom, takim jak Hiszpania i Włochy na Południu oraz Polska na Wschodzie, większej niż dotychczas odpowiedzialności” za UE bez względu na to, kto w nich rządzi.

Zastrzegł, że nie chodzi o europejski dyrektoriat, ale nie w nazwie leży istota tej propozycji. Polska była już nią kuszona w 2009 r. przez szefa dyplomacji Włoch Franco Frattiniego i w 2013 r. przez szefa KE José Manuela Barroso. Przyjmując ją, straciłaby moralne prawo oprotestowywania samej idei „dyrektoriatu” UE, decydującego pozatraktatowo. Godząc się na członkostwo w nim, odcięłaby się od swych regionalnych partnerów (Grupy Wyszehradzkiej, państw bałtyckich, Rumunii, Skandynawów) i skazała na wybór między samotną konfrontacją z RFN i Francją lub żyrowaniem ich decyzji z wąskim polem manewru w postaci możliwego sojuszu z Włochami o oczywistym priorytecie śródziemnomorskim i dużym „zrozumieniu” Rzymu dla polityki Moskwy. Nie wolno dać się schwytać w tę pułapkę. Solidarność z regionem jest ważniejsza niż wątpliwy prestiż bycia w europejskiej „wielkiej piątce”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts