Mniej wypadków i ofiar śmiertelnych na drogach

/ twitter.com/MSWiA_GOV_PL

  

Odnotowujemy spadek ilości ofiar utonięć, a także ofiar śmiertelnych na drogach - powiedział dziś Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. Poinformował też, że w trakcie ostatniego wakacyjnego weekendu o bezpieczeństwo na drogach zadba 4,5 tys. policjantów.

W trakcie konferencji w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji gen. insp. Jarosław Szymczyk zaznaczył, że policjanci ciężko pracowali przez okres wakacyjny.

"Do dnia dzisiejszego odnotowaliśmy spadek ilości ofiar utonięć, a także ofiar śmiertelnych na drogach oraz zdecydowany spadek ilości osób rannych w wypadkach drogowych"

- powiedział gen. insp. Jarosław Szymczyk.

Komendant Główny Policji zaznaczył, że w porównaniu z zeszłorocznymi statystykami wakacyjnymi "jest 14 ofiar śmiertelnych mniej na polskich drogach. To efekt tego, że każdego dnia średnio kierowaliśmy do służby około 4 tys. policjantów pionu ruchu drogowego" - powiedział Szymczyk.

Natomiast w okolice akwenów wodnych codziennie wysyłanych było średnio około 400 funkcjonariuszy, którzy czuwali nad bezpieczeństwem osób kąpiących się.

Szymczyk wspomniał też o policjantach, którzy poza służbą ratowali tonące osoby.

"Było kilka przypadków, policjantów, którzy w trakcie wypoczynku, czy to nad morzem, czy jeziorem ratowali ludzkie życie"

- powiedział. Jako przykład podał m.in. zdarzenie z udziałem policjanta z Sopotu, który na na Wyspie Sobieszewskiej uratował trójkę tonących dzieci oraz ich dziadka.

Komendant Główny Policji mówił, że funkcjonariusze od maja podejmują działania w ramach specjalnie powołanego zespołu, ukierunkowanego na poprawę bezpieczeństwa na drogach, co skutkuje, tym, że "zdarzeń drogowych i osób rannych w wypadkach jest zdecydowanie mniej".

"Ciągle definiujemy te same przyczyny wypadków. To jest nie ustąpienie pierwszeństwa i nadmierna prędkość" - stwierdził Szymczyk.

Dodał, że jeżeli chodzi o nadmierną prędkość to wzrosła ilość osób zatrzymanych. "Było to blisko 9,5 tys. takich zatrzymań. To efekt utworzenia grupy SPEED, która zajmuje się zwalczaniem piractwa" - zaznaczył komendant.

Poinformował również, że w trakcie ostatniego wakacyjnego weekendu i powrotów z urlopów, o bezpieczeństwo na drogach zadba 4,5 tys. policjantów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Estonia - miotła na rosyjskich agentów na wschodniej flance NATO. W ostatnich latach wielu z nich skazano

zdjęcie ilustracyjne / EvgeniT CC0

  

Jak wynika z opublikowanej niedawno analizy, od 2009 roku w Estonii skazano 20 rosyjskich agentów. W tym czasie doszło do zatrzymań również podejrzanych o współpracę z Rosjanami. Często werbowani są przemytnicy, którzy w trakcie rozmów zastraszani są konsekwencjami prawnymi.

Estonia to jeden najbardziej wysuniętych na wschód krajów członkowskich NATO. To powoduje, że państwo jest obiektem intensywnego zainteresowania rosyjskich służb. Ponad 300 tys. estońskich obywateli to etniczni Rosjanie. Częste podróże Estończyków za wschodnią granicę celem przemytu są dla rosyjskich służb szansą na pozyskiwanie ich do współpracy wywiadowczej. Wielką rolę w walce z procederem odgrywa estoński odpowiednik polskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego – Policja Bezpieczeństwa Estonii (KAPO).

Pozyskiwani do współpracy z Rosją najczęściej zmuszani są do zbierania informacji o bazach wojskowych, działaniach policji i straży granicznej. Współpraca często sprowadza się do trywialnych działań, jak np. fotografowanie interesujących dla Rosjan obiektów estońskich.

[polecam:http://niezalezna.pl/300960-tak-dziala-rosyjska-kampania-dezinformacyjna-chca-wplynac-na-wynik-wyborow-w-wielkiej-brytanii]

Znany jest przypadek estońskiego milicjanta Hermana Simma, nakłonionego do współpracy z FSB prawdopodobnie w latach osiemdziesiątych. Wówczas przyłapano go na przemycie odzieży z Finlandii. Piął się po szczeblach kariery w swoim kraju, by w 1995 roku znaleźć się w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Kontakt ten został odnowiony, gdy namierzono go na wakacjach w Tunezji. Do roku 2008 przekazywał Rosji ściśle tajne dokumenty dot. nie tylko Estonii, ale też innych krajów członkowskich NATO. Dostarczał także tzw. naprowadzenia wywiadowcze, tj. nazwiska osób, którym warto się przyjrzeć, wraz z informacjami mogącymi ułatwić ich werbunek

Dziś przebywa więzieniu. Twierdzi, że współpracę z rosyjskimi służbami nawiązał w efekcie szantażu. Nie pracował jednak w ramach wolontariatu. Po skazaniu skonfiskowano mu 85 tys. euro. Media zgodnie wskazują, że była to zaledwie część uzyskanego wynagrodzenia.

W mediach wielokrotnie opisywano konkretne przypadki innych wtyk rosyjskich na terenie Estonii. Jak wynika z opublikowanej niedawno analizy sporządzonej przez ICDS (International Centre for Defence and Security), od 2009 roku (wówczas zapadł pierwszy wyrok za to przestępstwo po odzyskaniu niepodległości przez Estonię) na kary pozbawienia wolności skazano tam aż 20 rosyjskich agentów (najmłodszy z nich stanął przed sądem w wieku 20 lat).

[polecam:http://niezalezna.pl/300769-poroszenko-radzi-zelenskiemu-nie-wierzyc-putinowi-nigdy-i-w-niczym]

Z opracowanej przez ICDS analizy wynika, że w Estonii skazano więcej rosyjskich szpiegów niż w jakimkolwiek innym państwie Unii Europejskiej i NATO. „Wynikać może to między innymi z faktu, iż Estonia stanowi jeden z priorytetów dla rosyjskich służb i na terenie kraju znajduje się wielu funkcjonariuszy FSB, SWR i GRU. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, iż wielu mieszkańców Estonii to etniczni Rosjanie” – tłumaczą zgodnie eksperci.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Onet.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl