Biły pioruny (w niego), a on rozgrzeszał ludzi! RELACJA księdza, który był na Giewoncie

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

W czwartek (22 sierpnia) rano w Tatrach świeciło słońce i panowały dogodne warunki do wędrówki. W miarę upływu dnia niebo nad górami zasnuły gęste chmury. Około południa rozpętała się zaś gwałtowna burza. O sytuacji ze szczytu Giewontu opowiada ks. Jerzy Kozłowski, który został wówczas trzykrotnie porażony piorunem. – Prosiłem Boga, żeby mnie zabrał, ból był tak ogromny – mówił duchowny w rozmowie z reporterami „Interwencji”.

Podczas czwartkowej burzy w Tatrach zostało poszkodowanych niemal 150 turystów przebywających w okolicach Giewontu i Czerwonych Wierchów. Gwałtowne wyładowania atmosferyczne spowodowały śmierć czterech osób, w tym dwojga dzieci (46-latka z Lubelszczyzny, 24-latka z Dolnego Śląska, 10-latka z Mazowsza i 10-latek z Małopolski).

Kolejny czeski turysta zmarł od rażenia piorunem w słowackiej części Tatr.

Jednym z poszkodowanych jest ksiądz Jerzy Kozłowski, który jest jednym z przewodników Pieszej Pielgrzymki Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę. Wikariusz dzierżoniowskiej parafii, który przebywa w szpitalu w Zakopanem opowiedział dziennikarzom „Interwencji” o tym dniu na Giewoncie.

Nie zapowiadało się w ogóle, że będzie jakaś burza. Gdy byłem już pod krzyżem, to w oddali było słychać grzmoty, od razu bardzo się zaniepokoiłem. Miałem złe przeczucia” – zaczął duchowny.

Koszmar rozpoczął się w momencie pierwszego wyładowania. Ks. Kozłowski podał, że musiało nim rzucić, ponieważ uderzył w skałę.

„Poczułem ogromny ból przeszywający całe ciało, iskry, nawet nie potrafię tego opisać, jakby rozsadzało mi klatkę piersiową

– mówił dziennikarzom dodając, że z prawej nogi spadł mu but, a lewa była niewładna.

Ksiądz jednak wstał i na głos rozgrzeszał stojących wokół niego ludzi. Tłumaczył, że zdawał sobie sprawę, że może być źle, że mogą być jacyś umierający. – Zrobiłem to, co do mnie należało – ocenił.

Ks. Jerzy Kozłowski nie ustawał w wysiłkach, ponaglał ludzi by schodzić niżej. Czuł, że istniało niebezpieczeństwo kolejnych wyładowań. Jak pamięta, udało się zejść kilka metrów od krzyża, gdy nastąpiło kolejne uderzenia pioruna.

W wypowiedzi dla „Interwencji” porównał wyładowanie atmosferyczne do działania respiratora.

– Taki skurcz, nic więcej. Nie było bólu – opisywał. – Na szczycie padał deszcz, było bardzo zimno, wszyscy się trzęśli

– mówił.

Gdy piorun uderzył trzeci raz, jego morale spadło.

„Myślałem, że jestem spalony. Prosiłem Boga, żeby mnie zabrał, ból był tak ogromny” – powiedział.

– My byliśmy blisko krzyża i przeżyliśmy, a ci co byli dalej, zginęli

– dodał.

Stan księdza jest stabilny. Jak obrażenia opisuje jego siostra?

Ma poranione nogi. Dostał trzy razy piorunem. Na zewnątrz widać dość pokaźne rany: limo, zszyty łuk brwiowy i spuchnięta twarz. Cały jest też posiniaczony, a w łopatce ma dziurę

– mówiła w rozmowie z „Gościem Świdnickim” siostra duchownego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, fakt.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Czechy: Zmarł przewodniczący Senatu

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/blickpixel

  

W wieku 72 lat zmarł przewodniczący Senatu Republiki Czeskiej Jaroslav Kubera. Rzeczniczka Senatu Sue Nguyen powiedziała agencji CTK, że przyczyną śmierci były problemy zdrowotne, szczegółów nie podała.

O śmierci Kubery poinformował na Twitterze Milosz Vystrczil, wiceprzewodniczący Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS), której zmarły był wieloletnim członkiem,.

Kubera był długoletnim samorządowcem w Cieplicach w północno-zachodnich Czechach i w tym mieście zmarł.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts