Górska edukacja

  

Ostatni tragiczny wypadek w Tatrach wywołał głupie spory. Niezależnie od antyklerykalizmu niektórych polityków czy publicystów, to w żądaniach usunięcia krzyża z Giewontu widać też irracjonalne przeświadczenie współczesnego człowieka, że łatwo można zidentyfikować każdy problem i od ręki go rozwiązać.

Ale nie da się rozwiązać problemu wypadków, zwłaszcza w górach wysokich! Oczywiście nie można zakazać ludziom w nie wyruszać. Ale można ograniczać liczbę wypadków.

Jest na to tylko jeden sposób – edukacja. Polacy zawsze kochali góry, ale ostatnio zapałali do nich miłością szczególną, z każdym rokiem bowiem coraz więcej ludzi chce aktywnie spędzać w nich wolny czas. Odkąd zaczęliśmy chodzić w Tatry, gdzieś od połowy XIX w., zawsze byli tacy, którzy są do tego nieprzygotowani albo zachowują się lekkomyślnie. Tyle że chętnych do górskich wędrówek jest coraz więcej. Dlatego paląca jest potrzeba szeroko zakrojonych akcji edukacyjnych, nawet finansowanych przez państwo, jak się w górach zachować, jak się ubrać, co zabrać itd. Choćby internet stwarza ku temu ogromne możliwości. Innej drogi niż taka górska edukacja nie ma.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts