Organizatorzy wydarzenia - na czele z Leszkiem Jażdżewskim (tak, tym znanym z "supportu" przed Donaldem Tuskiem na Uniwersytecie Warszawskim) - promują je jako "spotkanie ludzi ciekawych świata i głodnych nowych idei; interdyscyplinarne forum kulturalne i intelektualne, którego celem jest kreowanie twórczej przestrzeni spotkania ludzi kultury, biznesu i życia publicznego z różnych branż".

Jednak - co ciekawe - nie ukrywane są także intencje polityczne. Zdaniem wspomnianego już Jażdżewskiego, odbywające się miesiąc przed wyborami Igrzyska mogą stanowić "kluczowy punkt kampanii wyborczej", który kierowany jest "do ludzi, którzy nie odnajdują się w tym, co politycy nawijają im na uszy w telewizji".

"Jeśli chemy dotrzeć do nowych ludzi, zmęczonych polityką, ale zaangażowanych ideowo, musimy to zrobić poprzez kulturę, rozmowę o ekologii, kryzysie klimatycznym. Ratujemy demokrację, rozmawiając o ideach, pokazując nowe, młode twarze, które być może natchną innych do poczucia się odpowiedzialnymi za rzeczywistość tu i teraz"

- dodał.

Adresatem Igrzysk mają być też osoby z mniejszych ośrodków - dlatego jednym z punktów programu będzie debata z udziałem prezydentów i burmistrzów małych miejscowości z całego kraju.

Otwarcie Igrzysk Wolności odbędzie się w piątek 13 września. Tego dnia zaplanowano wystąpienia m.in. byłego szefa MSZ Radosława Sikorskiego, rosyjskiej pisarki i dysydentki Mashy Gessen, wystąpi też autor książki "Węgry. Anatomia państwa mafijnego" Balint Magyar oraz francuski dziennikarz i politolog Frederic Martel, autor pozycji "Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie".

"Program Igrzysk jest niezwykle obszerny - wśród gości znajdą się m.in. Marek Belka, Elżbieta Bieńkowska, Michał Boni, Katalin Cseh, Joanna Bator, Łukasz Orbitowski, Marek Safjan, Ewa Łętowska, Andrzej Olechowski, Danuta Huebner, Tom Palmer, Marcin Meller, Justyna Kopińska, Adam Bodnar, Krystian Lupa, Paweł Potoroczyn, Magda Mołek, Jarosław Gugała, Jurgen Martens, Daniel Kaddik, Leszek Balcerowicz, Jacek Żakowski, Jerzy Wójcik, Bartosz Węglarczyk, Joanna Kos-Krauze, Detmar Doering, Eliza Michalik i dziesiątki innych fantastycznych osób. Będzie to prawdziwe święto demokracji"

- zaznaczył Błażej Lenczewski z Liberte!

Czyli - mówiąc w skrócie - gwiazdami imprezy będą m.in.: Michał Boni - który przyznał się w 2007 roku do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa PRL; Andrzej Olechowski -  który w czasach PRL był kontaktem operacyjnym funkcjonariusza komunistycznej bezpieki Gromosława Czempińskiego, późniejszego szefa UOP; jak również prominentni działacze Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej - wymieńmy tu choćby Marka Belkę czy Danutę Huebner.

Wśród poruszanych tematów nie zabraknie tych szczególnie bliskich środowisku Liberte! jak m.in.: prawa kobiet, prawa mniejszości seksualnych, historia polskiej transformacji, sytuacja w krajach regionu zmierzających ku autorytaryzmowi czy tematyki związanej ze świeckim państwem.

Nowością będą zajęcia dla dzieci i młodzieży, m.in. o rozwiązywaniu konfliktów w sposób demokratyczny i poświęcone radzeniu sobie z depresją. Zwieńczeniem każdego dnia Igrzysk będzie koncert - zagrają kolejno: Wojtek Mazolewski Quintet X Komeda, Lao Che i Organek.

Organizatorem Igrzysk Wolności jest Fundacja Liberte!, partnerami strategicznymi - Miasto Łódź i Łódzkie Centrum Wydarzeń. W ubiegłorocznej edycji wzięło udział 3,5 tys. uczestników i 135 panelistów