Postawienie przed Trybunałem Stanu byłych premierów - Donalda Tuska i Ewy Kopacz oraz byłych ministrów finansów - Jacka Rostowskiego i Mateusza Szczurka proponuje w projekcie raportu komisji śledczej ds. VAT jej przewodniczący Marcin Horała. Według posła Prawa i Sprawiedliwości Polska była "zieloną wyspą dla oszustów podatkowych".

Szef KPRM został zapytany w radiowej "Jedynce", czy na najbliższym posiedzeniu Sejmu posłowie będą się podpisywali pod wnioskiem do Trybunału Stanu. Dworczyk odpowiedział, że postawienie przed Trybunałem Stanu Tuska, Kopacz, Rostowskiego i Szczurka jest rekomendacją szefa komisji.

"O tym, czy i kiedy ten wniosek zostanie złożony, to będą decyzje zapadające w kierownictwie politycznym Prawa i Sprawiedliwości"

- powiedział minister.

"Rzeczywiście skala patologii, jakie zostały ujawnione przez komisję VAT-owską, jest bardzo duża tzn. rozszczelnienie całego systemu, wprowadzenie w prawie przepisów, które pozwalały na hulanie w Polsce mafii VAT-owskich, różnego rodzaju patologie i prawne, i organizacyjne, całkowita pobłażliwość dla osób, które dopuszczały się przestępstw na tym tle - to wszystko zostało przez komisję obnażone"

- podkreślił Michał Dworczyk.

Minister dodał, że konsekwencją tych patologii była strata w budżecie na poziomie 250 mld zł.