Prace nad ekranizacją książki  Dmitrija Głuchowskiego mają ruszyć w przyszłym roku, a premierę filmu inspirowanego "Metro 2033" zaplanowano na początek 2022 roku. Jak informuje serwis variety.com, jednym z producentów filmu mają być spółki należące do Gazpromu. Rosyjską premierę adaptacji zaplanowano na 1 stycznia 2022 roku. Producenci zapowiadają, że zarówno na produkcję, jak i promocję obrazu przeznaczą gigantyczne środki. Cel jest prosty - ekranizacja ma być światowym hitem, który podbije kina na całym świecie. 

Powieść Głuchowskiego utrzymana w konwencji sci-fi została przetłumaczona na 40 języków i odnotowała imponujący wynik na rynku - sprzedano ponad 5 mln egzemplarzy książki. "Metro 2033" jest pierwszą częścią trylogii (pozostałe to "Metro 2034" i "Metro 2035"). Dodatkowo postapokaliptyczna rzeczywistość stworzona przez Głuchowskiego zainspirowała fanów tytułu i zainspirowała ponad 100 innych książek o tej tematyce, a także stała się fabułą licznym gier komputerowych. 

Czy filmowa adaptacja powtórzy sukces książkowego pierwowzoru? O tym przekonamy się w 2022 roku, gdy ekranizacja trafi do kin.