"Pamięć i przestroga". Tak będą wyglądać obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

Zdjęcie ilustracyjne / Fot Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

"1 września, podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Placu Piłsudskiego w Warszawie wystąpienia wygłoszą prezydenci: Polski - Andrzej Duda, Niemiec - Frank-Walter Steinmeier i USA - Donald Trump" - poinformował dziś szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

40 delegacji, około 250 gości

Na briefingu prasowym Szczerski powiedział, że główne międzynarodowe obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej będą miały miejsce w Warszawie. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12.00 na Placu Piłsudskiego.

"Spodziewamy się obecności 40 delegacji zagranicznych, tj. około 250 gości z całego świata w tym prezydenci, premierzy, przewodniczący parlamentów, ministrowie spraw zagranicznych, ministrowie obrony narodowej, a także specjalni wysłannicy rodzin królewskich z Europy. Wszyscy oni będą gośćmi pana prezydenta podczas tych uroczystości tutaj, w Warszawie"

- mówił Szczerski.

Jak dodał, słowa "pamięć i przestroga" będą motywem przewodnim wystąpień prezydentów Polski, Niemiec i USA w Warszawie, ale znajdą się też na specjalnym dzwonie, który zostanie darowany miastu Wieluń.

"W czasie obchodów w Warszawie każdy przywódca w ten dzwon symbolicznie uderzy"

- zapowiedział Szczerski.

"Przesłanie obchodów ma stanowić przestrogę na przyszłość w relacjach międzynarodowych"

- powiedział szef gabinetu prezydenta.

Jak mówił, chodzi o to, żeby pamięć o II wojnie światowej była przestrogą dla współczesnego świata, żeby nie zmieniać granic siłą, żeby nie paktować nad głowami i kosztem innych państw, nie ulegać agresywnym działaniom jednych krajów za cenę przedłużania pokoju, co przynosi potem jeszcze gorszą pożogę wojenną.

Wizyta w Wieluniu

Szczerski poinformował też, że rano 1 września, prezydent Andrzej Duda wraz z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem odbędą wizytę w Wieluniu.

"Wieluń był, jak państwo wiecie, tym miastem, które zostało zbombardowane jako jedno z pierwszych, całkowicie bezbronne i całkowicie niewinne miasto, niemające żadnego znaczenia wojskowego, żadnego znaczenia tak naprawdę strategicznego (...). Żeby także pokazać totalny wymiar tej wojny został zbombardowany szpital, kościół, synagoga po to tylko po prostu, żeby zasiać terror, rozpocząć wojnę totalną"

- mówił Szczerski.

Dodał, że "ten totalny wymiar wojny, gdzie nie tylko giną żołnierze, ale także cywile, jest też aktualny dzisiaj jako przestroga dla współczesnego świata".

"Polska także dzisiaj w Radzie Bezpieczeństwa bardzo silnie podnosi kwestię cywilnych ofiar wojny, dzieci w konfliktach zbrojnych, wszystkich tych, którzy padają niewinnymi ofiarami wojny totalnej"

- zwrócił uwagę szef gabinetu prezydenta.

Jak poinformował, w związku z tym "prezydenci Polski i Niemiec oddadzą hołd ofiarom Wielunia, ale także oddadzą hołd wszystkim cywilnym ofiarom II wojny światowej podczas uroczystości w Wieluniu o poranku 1 września".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Światowe media analizują pozycję Chin po wybuchu koronawirusa. Piszą o "wielkim kroku wstecz"

/ kremlin.ru/ CC0

  

Jak wskazują francuscy komentatorzy, epidemia koronawirusa stanowi dla Chin „wielki krok wstecz”. Artykuły prasowe i wypowiedzi gości debat telewizyjnych podkreślają błyskawiczny spadek prestiżu międzynarodowego Pekinu.

Komentatorzy zwracają też uwagę na powrót starych totalitarnych metod kontroli ludności i początki wewnętrznej kontestacji autorytarnych władz komunistycznych.

Przypominając słowa Michaiła Gorbaczowa, że to Czarnobyl powalił ZSRR, komentator "Le Figaro" przewiduje, że koronawirus może stać się atomową klęską Xi Jinpinga.

Cytując prezydenta Chin, który stwierdził, że koronawirus to największe wezwanie sanitarne od objęcia władzy przez komunistów w roku 1949, francuskie media zwracają uwagę na to, że Xi Jinping przyznał, iż były „niedociągnięcia” w traktowaniu epidemii, którą określił jako „kryzys” i „wielką próbę”.

Już w piątek redakcja dziennika „Le Monde” tłumaczyła w komentarzu, że „pod pretekstem powagi kryzysu koronawirusa, władze chińskie wzmagają masowe śledzenie i jeszcze bardziej ograniczają swobody, ukazując w ten sposób obraz imperium, które bardziej przywodzi na myśl Wielkiego Brata niż mocarstwo przestrzegające powszechnych zasad”.

W poniedziałkowym artykule na stronie internetowej dziennika wylicza się sposoby kontroli ludności, wykorzystujące zarówno aplikacje high tech, jak i tradycyjną dla reżimów totalitarnych mobilizację policji i ochotników, którzy „długopisem wypełniają fiszki ewidencyjne”.

W wypowiedzi dla francuskiej telewizji CNews na szczególną rolę w powszechnym nadzorze „komitetów dzielnicowych”, zwracała uwagę pracująca w Hongkongu francuska sinolog Judith Audin. Badaczka przypomniała, że utworzono je natychmiast po zdobyciu władzy przez komunistów.

W komentarzu „Le Figaro”, zatytułowanym “Wielki skok wstecz” Patrick Saint-Paul pisze, że „Xi Jinping, potężny jak żaden przywódca od czasu Mao Zedonga, widział się w marzeniach jako nowy czerwony cesarz”.

Komentator, stwierdzając „fizyczną izolację Imperium Środka”, przewiduje, że partnerzy Pekinu – państwa i firmy – wyciągną konsekwencje z ryzyka, jakim jest „zbyt wielkie uzależnienie od tego kraju, w którym brak przejrzystości”.

Komentator konkluduje przytoczeniem wypowiedzi Michaiła Gorbaczowa, który powiedział, że to Czarnobyl powalił Związek Sowiecki.

„Wyzwanie dla Xi polega na tym, by utrzymać społeczeństwo pod presją i uniknąć wybuchu, nie dopuszczając do tego, by koronawirus stał się jego klęską atomową”

- konkluduje autor.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts