Podsumowanie pierwszego dnia Zjazdu Śląskich Klubów „GP”. Sakiewicz: Tu jest atmosfera na Polskę!

Zdjęcie ilustracyjne/Spala. XIV zjazd Klubow „Gazety Polskiej” / Mateusz Morawiecki/Fot. Marcin Pegaz/Gazeta Polska

  

- Śląsk został wykuty krwią i patriotyzmem tysięcy Powstańców. Tu jest atmosfera na Polskę, to jest czas, w którym budujemy polskie społeczeństwo obywatelskie - mówił Tomasz Sakiewicz, komentując wyjątkową atmosferę podczas pierwszego dnia Zjazdu Śląskich Klubów "Gazety Polskiej" w Tarnowskich Górach.

W Tarnowskich Górach odbywa się w ten weekend Zjazd Śląskich Klubów "Gazety Polskiej". Wczoraj, gościem specjalnym pierwszego dnia zjazdu był premier Mateusz Morawiecki, który w swoim wystąpieniu podziękował klubowiczom, a także podkreślał polskość Śląska, wyrażając jednocześnie przekonanie, że nadchodzące wybory będą decydowały o historii Polski na dziesięciolecia.

Marta Święcicka, przewodnicząca Klubu „Gazety Polskiej” im. Marszałka Piłsudskiego w Gliwicach podkreśliła, że ludzie wyczekiwali wizyty premiera i bardzo im na tym spotkaniu zależało.

"Pan premier przyjechał i podniósł ducha, uświadamiając, jak ważne są nadchodzące wybory do parlamentu. 
Podkreślał dokonania rządu i zapewniał, że będą one kontynuowane. Zdajemy sobie dobrze sprawę z tego, że jeżeli rząd by się zmienił, to może być różnie i możemy wrócić do tego co było"

- mówiła.

"Przemówienie pana premiera było bardzo patriotyczne, bardzo budujące. Premier nie stronił od bezpośredniego kontaktu z ludźmi. Na dużej sali rycerskiej, w zamku [w Starych Tarnowicach – red.] z wszystkimi się witał i rozmawiał. Miał dla nas czas, co też było dużym zaskoczeniem, bo dużą część tego spotkania poświęcił nam bezpośrednio"

- dodała Marta Święcicka.

Tomasz Sakiewicz nawiązując do słów Mateusza Morawieckiego, w których podkreślał on polskość Śląska stwierdził, że wyborcza „rozgrywka o Śląsk, to jest rozgrywka o to, kto będzie rządził w Polsce”.

"Śląsk jest takim polskim „Swing state” [regionem niezdecydowanym, wahającym się – red.], czyli kto wygrywa na Śląsku, wygrywa w całej Polsce. Jednak wypowiedź premiera ma także dużo większy kontekst, ponieważ są dwie koncepcje podejścia do Śląska: taka, jaką prezentuje PiS, czyli, że Śląsk jest jedną z ostoi polskości, gdzie buduje się pozycję i siłę Polski, ale bardzo wiele jest takich sugestii ze strony opozycji, że Śląsk powinien budować swoją odrębność, że należy wzmacniać ugrupowania, które Śląsk regionalizują i odrywają od Polski. Te ugrupowania są zarówno w PSL-u, jak i w Platformie"

- wskazał naczelny "Gazety Polskiej".

Zdaniem Tomasza Sakiewicza, takie podejście buduje "tylko i wyłącznie politykę Niemiec, które dążą do regionalizacji Polski".

"To jest niezwykle ciekawe, że coś co zagraża bardzo interesom Polski, szczególnie na Śląsku, czy na Pomorzu znajduje się w programie zarówno Platformy, jak i PSL-u"

- ocenił publicysta, przypominając, że II Rzeczpospolita powstała nie tylko dzięki dyplomacji, ale przede wszystkim dzięki zbrojnemu wysiłkowi.

"O ile wschodnie kresy były zbudowane poprzez wysiłek zbrojny polskiej armii, to Śląsk poprzez wysiłek zbrojny pospolitego ruszenia Powstańców Śląskich. Bez ich wysiłku nie byłoby polskiego Śląska. Śląsk został wykuty krwią i patriotyzmem tych tysięcy Powstańców"

- podkreślił T Sakiewicz, dodając, że stulecie polskiej niepodległości, "to jest też stulecie polskiego Śląska, który został wyrwany z germańskiej okupacji".

Opisując atmosferę spotkania śląskich działaczy Klubów Gazety Polskiej z Mateuszem Morawieckim, dziennikarz potwierdził, że była ona wyjątkowa i bardzo serdeczna.

"Tutaj przyjechało stu regionalnych działaczy ze Śląska, żeby budować społeczeństwo obywatelskie od dołu. Zjazdy regionalne nie są częstym zjawiskiem wśród naszych klubów, ale na Śląsku jest ich bardzo wiele.
Kluby Gazety Polskiej charakteryzują się tym, że rzeczywiście budują społeczeństwo obywatelskie, a śląskie kluby są jednymi z najsilniejszych. Można powiedzieć, że to jest atmosfera na Polskę, to jest czas, w którym budujemy polskie społeczeństwo obywatelskie"

- powiedział redaktor naczelny "Gazety Polskiej" i "Gazety Polskiej Codziennie".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dane o koronawirusie są zakłamywane? Pojawiło się określenie "biologiczny Czarnobyl Chin"

/ Twitter/@micha.rachon

  

Chińska Partia Komunistyczna kłamie. Dopiero przed kilkoma dniami przyznała się, że koronawirus to problem. Z naukowego punktu widzenia widać, że to zaczęło się co najmniej w grudniu 2019 roku - mówił Stephen Bannon, były szef kampanii Donalda Trumpa i szef strategów prezydenta USA na antenie TVP Info w programie „Minęła 20”. Rozmowę poprowadził red. Michał Rachoń.

Bannon pytany o tezę, jakoby chiński koronawirus był sprawą polityczną, odparł, że „to obecnie najważniejsza historia dla świata”. „Ta pandemia będzie czymś, co potencjalnie może zmienić bieg historii ludzkości. Mamy chorobę, o której wiemy naprawdę niewiele. Mamy 132 ofiary wirusa. Ludzie już są zainfekowani. Nawet Chińska Partia Komunistyczna uznała, że to większe zagrożenie, niż w przypadku SARS” - rozpoczął Bannon.

Przypomniał, że „wówczas spadł 1 proc. PKB Chin”. „Doprowadziło to do zamieszania gospodarczego w Europie i Stanach Zjednoczonych. To będzie zwielokrotniony SARS. To wyjątkowy moment w historii ludzkości. 90 mln osób w Chinach jest objętych kwarantanną, czy to w Wuhan, czy dookoła” - mówił dalej. 

Dwa tygodnie temu nikt nie wiedział, czym jest Wuhan. Tymczasem jest większy niż Nowy Jork. Mieszkają tam miliony osób

- dodał gość „Minęła 20”.

Odnosząc się do oficjalnych przekazów strony chińskiej ws. koronawirusa, powiedział wprost: „Chińska Partia Komunistyczna kłamie”. „Dopiero przed kilkoma dniami przyznała się, że koronawirus to problem. Z naukowego punktu widzenia widać, że to zaczęło się co najmniej w grudniu 2019 roku. Wiemy, że wirus wciąż rozprzestrzenia się w niekontrolowany sposób” - zdradzał kolejne, niepokojące informacje.

Wielu gości w WarRoom (seria podcastów autorstwa S. Bannona -red.) twierdzi, że ta sprawa jest większym zagrożeniem dla Komunistycznej Partii Chin niż Czarnobyl był dla komunistycznej Rosji

- zauważył red. Rachoń.

W głównym magazynie „The Hill” dot. polityki w Waszyngtonie, Amerykanin chińskiego pochodzenia napisał artykuł, w którym wirus określił jako „biologiczny Czarnobyl Chin”. W przypadku Czarnobyla chodziło jedynie o kłamstwo Związku Sowieckiego. To doprowadziło do tego, że ludzie zachorowali. Ich to nie interesowało. Zależało jedynie na władzy, pozostaniu przy niej

- tłumaczył Bannon.

„Teraz mamy do czynienia z „biologicznym Czarnobylem”. Chińska Partia Komunistyczna kłamała przez dwa miesiące, kiedy ten wirus się rozprzestrzeniał. Wirusy są wielokrotnie gorsze, niż promieniowanie. To może przedostać się do populacji. Nie da się tego kontrolować. Nie ma na to szczepionki” - dodał.

Wskazał, że w Australii udało się odtworzyć wirusa, „ale nie ma żadnych informacji co do tego, kiedy pojawi się gotowa szczepionka”.

Pytany, czy chińskie władze poradzą sobie z rosnącym problemem, Bannon odparł:

„Nie sądzę, że przyznają, że zdołają poskromić wirus. Dziś określają go jako „diabelski”. Są totalnie przytłoczeni tym zagadnieniem”.

Doptywany, czy należy wierzyć oficjalnym danym, podawanym przez stronę chińską, odparł, że „to zaledwie ułamek”. „Oficjalnie zarażonych jest 7 tys. osób. Uniwersytet w Hongkongu podaje, że to 40 tys. Niektórzy amerykańscy naukowcy wskazują, że to pomiędzy 40-60 tys. osób. Nierzadko pojawiają się głosy, że może to być nawet 100 tys. osób. Na ten moment nie mamy pojęcia, jaka jest skala tego problemu” - mówił gość „Minęła 20”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVP Info, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts