Lechia i Śląsk

  

Hitem kolejki dla fanów z Gdańska i Wrocławia będzie mecz Lechii ze Śląskiem. Kibicowski mecz przyjaźni, która trwa już ponad 40 lat i jest najdłużej trwającą zgodą piłkarskich fanów w Polsce. O kontaktach Lechii z kibicami Śląska można by napisać niejedną książkę. To nie tylko lata wspólnych spotkań, wspierania się na meczach wyjazdowych, wielodniowych nieraz imprez czy wiernych ludzkich przyjaźni. To, co nas łączy, to także wspólne odczuwanie rzeczywistości pozaboiskowej, zwłaszcza zaangażowanie patriotyczne.

Wydarzenia z lat 80., kiedy fani obu drużyn stawali w pierwszym szeregu walki z komuną, wspierając podziemie solidarnościowe i biorąc liczny udział w ulicznych manifestacjach, są już stosunkowo dobrze opisane w licznych publikacjach. Wpisały się do kanonu kibicowskich historii przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Najważniejsze, że te tradycje przetrwały do dziś. Fani Lechii i Śląska nadal organizują wiele patriotycznych uroczystości. To m.in. dzięki  ich zaangażowaniu do środowisk młodzieżowych przedarła się i zadomowiła na dobre historia Żołnierzy Wyklętych. Kibice zaprzyjaźnionych drużyn są także bardzo aktywni na Kresach. Wrocławianie głównie na lwowskich, gdańszczanie – wileńskich. Na Dolny Śląsk trafiali po wojnie w znacznej mierze Polacy wysiedleni z Kresów południowo-wschodnich II Rzeczypospolitej, na Pomorze – mieszkańcy Wileńszczyzny.

Wspólne doświadczenia i korzenie, antykomunizm wyssany z piersi matek spowodowały, że przyjaźń Lechii i Śląska przetrwała przez minione dziesięciolecia wszelkie zawirowania na polskiej scenie kibicowskiej. I niech tak zostanie do końca świata. Moich przyjaciół z Wrocławia serdecznie w tym miejscu pozdrawiam. Zawsze otrzymywałem od nich sporo wsparcia i zaufania na różnych polach mojej społecznej działalności. Na pewno bez ich zaangażowania nasza patriotyczna pielgrzymka na Jasną Górę nie zadomowiłaby się tak szybko wśród kibicowskiej braci w Polsce.

Wprawdzie mecze Lechii Gdańsk ze Śląskiem to od lat spotkania przyjaźni na trybunach, na boisku jednak rządzą się swoimi sportowymi zasadami. Dziś nie będzie inaczej. Śląsk zrobi wszystko, żeby wygrać i umocnić się na pozycji lidera ekstraklasy. Lechia grająca u siebie także musi walczyć do końca, aby nie oddalić się punktowo od czołówki tabeli, a zwycięstwo w tym względzie jest konieczne. Zapowiadają się więc dobre piłkarskie emocje.

A kiedy już opadną i będzie wszystko wiadomo, fanów obu drużyn zapraszam w niedzielę do Starogardu Gdańskiego na kolejną odsłonę akcji „Serce dla Inki”. Początek mszy św. w intencji ojczyzny w miejscowym kościele św. Katarzyny o godz. 12.15. Cześć i chwała bohaterom!

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts