„Ściany totalitaryzmów. Polska 1939–1945” (Between the Walls. Poland under totalitarian regimes 1939–1945)  to tytuł wystawy, którą IPN przygotował w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Ekspozycję narodowym patronatem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Ma ona formę instalacji inspirowanej ścianami z filmu „Niezwyciężeni” –  animowanej produkcji IPN docenionej na świecie za nieszablonowe podejście do polskiej historii.

Wystawa prezentowana jest w dwóch konfiguracjach przestrzennych. Pod względem wizualnym, artystycznym oraz merytorycznym porusza tematykę historii dwóch totalitaryzmów: Rzeszy niemieckiej oraz Rosji sowieckiej.

Wystawę otwarto wczoraj na Placu Piłsudskiego w Warszawie, można oglądać ją do 30 września. Dziś zwiedzał ją prezydent Andrzej Duda. Towarzyszył mu prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.

Zwiedzaniu towarzyszyło krótkie wystąpienie prezydenta.

"Dziś niestety jest wielu takich, którzy próbują fałszować historię. Zgłaszają sugestie, że II Wojna Światowa rozpoczęła się w 1941 roku. Nie, ona się rozpoczęła od hitlerowsko-sowieckiej napaści na Polskę w 1939 roku, właśnie na podstawie ustaleń paktu Ribbentrop-Mołotow"

- mówił prezydent Duda.

"Właśnie wtedy, te dwa totalitaryzmy - hitlerowski i stalinowski - podpisały akt, który doprowadził ostatecznie do II Wojny Światowej i do nieszczęścia, które dotknęło narody świata. Mam nadzieję, że zawsze ta prawda historyczna będzie wszędzie pamiętana. Żyją świadkowie, są dokumenty i mam nadzieję, że nikt więcej nie będzie próbował fałszować historii"

- dodał.