Eko-inwestycje w regionach

/ geralt

  

Ekologia – kiedyś dziedzina uważana za niszową, obecnie odmieniana przez wszystkie przypadki. Jako samodzielna dziedzina nauki rozwinęła się dość późno, bo dopiero w XIX wieku. Chociaż wedle mocno uproszczonej definicji jest nauką o porządku i nieporządku w przyrodzie, samego pojęcia kolokwialnie używa się w szerokim kontekście obejmującym wszystko, co jest związane z ochroną środowiska.

Tak pojmowana ekologia dotyka nie tylko naszego codziennego funkcjonowania, ale zmienia nawyki i styl bycia. Bywa też osią sporu politycznego. Na pewno coraz większego znaczenia nabiera świadoma polityka w zakresie eko-inwestycji zarówno w skali „małych ojczyzn”, regionów, jak i ta realizowana przez rządy kolejnych krajów czy instytucje międzynarodowe.

Podczas XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy (3-5 września), w ramach panelu „Jak chronić środowisko? Eko-inwestycje w regionach” będzie mowa o tym, jak systemowo zarządzać biznesem, by podejmować działania proekologiczne i skutecznie reagować na kryzys klimatyczny. Do udziału w dyskusji zostali zaproszeni Márta Szigeti Bonifert - członek Zarządu, przewodnicząca Grupy ds. Ekorozwoju z Węgierskiego Forum Liderów Biznesu, Maria Kurowska - członek Zarządu, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Bogusław Białowąs - prezes Zarządu Banku Ochrony Środowiska S.A., Maria Fajger - prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Florence Wijsbroek - przewodnicząca Bałkańskiego Instytutu Zrównoważonego Rozwoju – BSDI z Bułgarii oraz Grzegorz Podlewski - wiceprzewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Paneliści będą też poszukiwać odpowiedzi na pytanie, czy istnieją realne szanse na połączenie rozwoju biznesu i ochrony środowiska i czy – przewrotnie - kryzys klimatyczny może okazać się szansą na rozwój określonych gałęzi sektora komercyjnego. Dyskusję poprzedzi prezentacja Vitalija Andrusiaka, prezesa Zarządu Karpackiej Eco Pasieki.

Społeczna odpowiedzialność biznesu wykształciła się w efekcie doniesień o kryzysie klimatycznym i masowym zanieczyszczeniu środowiska. Według raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2018. Dobre praktyki”, odnotowano 30% wzrost podmiotów, które wdrażają działania zgodne z jego wskazaniami. Co więcej, ryzyka związane z kryzysem klimatycznym wygenerowały trend polegający na zainteresowaniu konsumentów proekologiczną postawą produkcyjną firm. Zwiększyła się promocja i poparcie dla „etycznego” biznesu.

W odpowiedzi na to firmy unowocześniają technologie, pokazują skład surowcowy, liczą się z konsekwencjami generowania zanieczyszczeń. Widmo kryzysu klimatycznego doprowadziło do wprowadzenia mody na ekologiczny styl życia. Czy jest to dla biznesu wyłącznie balast i potencjalne zagrożenie wizerunkowe, czy też szansa? Czy inwestycje w ekologię przynoszą wymierne korzyści? Czy można jednocześnie inwestować i chronić środowisko? O tym już na początku września w Krynicy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

PKW się określiło. Oficjalne wyniki podadzą dziś wieczorem

zdjęcie ilustracyjne / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

PKW najpierw poinformuje, które komitety przekroczyły próg wyborczy, a następnie ogłosi wyników wyborów parlamentarnych, co odbędzie się najprawdopodobniej dziś wieczorem - poinformował przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wiesław Kozielewicz.

Po przeliczeniu danych z 99,49 proc. komisji komitet PiS uzyskał 43,76 proc. (8.006.908 głosów), KO – 27,24 proc. (4.483.821), SLD – - 12,52 proc.(2.290.848 głosów), PSL - 8,58 proc.(1.569.014 głosów ), a Konfederacja Wolność i Niepodległość 6,79 proc. głosów (1.242.673).

Koalicja Bezpartyjni Samorządowcy otrzymała 0,79 proc., Mniejszość Niemiecka 0,18 proc., KW Skuteczni Piotra Liroya-Marca 0,1 proc., Akcja Zawiedzionych Emerytów Rencistów 0,03 proc., a Prawica 0,01 proc. głosów.

Po południu PKW podała wyniki z 27.275 komisji obwodowych (99,49 proc. z wszystkich 27.415 obwodowych komisji wyborczych). PKW czekała na dane ze 140 komisji obwodowych, w tym czterech za granicą – trzech w Wielkiej Brytanii (w tym w Bristolu) i jednej w Niemczech (w Norymberdze).

Kozielewicz zapowiedział na popołudniowej konferencji prasowej, że kiedy PKW otrzyma komplet protokołów z wyborów do Sejmu ze wszystkich 41 okręgowych komisji wyborczych, poinformuje, które komitety przekroczyły próg wyborczy - 5 proc., a w przypadku komitetów koalicyjnych 8 procent.

- Po tej konferencji zbiorą się znowu komisje okręgowe i sporządzą protokoły wyników wyborów w tych okręgach wyborczych

– dodał szef PKW.

Następnie Komisja sprawdzi prawidłowość protokołów z komisji okręgowych, po czym sporządzi, a potem – jak powiedział przewodniczący - uroczyście ogłosi protokół ogólnopolski. Zostanie on zamieszczony w Dziennik Ustaw oraz na stronach internetowych PKW. Kozielewicz wyraził nadzieję, że będzie to miało miejsce w poniedziałek w między godziną 21.00 a 23.00

Przypomniał, że zgodnie z Kodeksem wyborczym PKW może podać wyniki najwcześniej 24 godziny od zakończenia głosowania.

Poinformował, że 136 protokołów, w których wykryto błędy znajdowało się między komisjami okręgowymi a obwodowymi. Jak powiedział szef PKW, błędy mogą polegać np. na braku pieczęci lub niewypełnieniu rubryki w protokole, mogą to też być błędy arytmetyczne.

Według Kozielewicza liczba głosów nieważnych w wyborach parlamentarnych powinna być podobna lub mniejsza niż liczba takich głosów w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego, w których głosów nieważnych oddano rekordowo mało. - Wydaje mi się, że i w tych wyborach, skoro jest tzw. płachta czyli karta wyborcza nie broszurowa, tylko pojedyncza, to tych błędów nie powinno być - powiedział przewodniczący PKW.

Poinformował także o incydentach, do których doszło w niedzielę wieczorem lub w nocy z niedzieli na poniedziałek. - Dzisiaj o godzinie 0.40 w Łodzi sprawca wybił dwie szyby w drzwiach wejściowych do lokalu wyborczego. Komisja pracowała, przewodnicząca komisji poznała sprawcę, podała jego personalia i policja podjęła czynności zmierzające do jego ujęcia – powiedział Kozielewicz.

W poniedziałek rano w Radomsku jeden z członków komisji w protokole w miejscu przeznaczonym na uwagi członków komisji skreślił zapis i napisał: „kłamstwo”, nie zgadzając się z treścią protokołu. - Oczywiście członek ma prawo się nie zgadzać, ale powinien umieszczać uwagi w określonej formie i miejscu. To zostało zgłoszone przez przewodniczącą komisji funkcjonariuszom policji i podjęto stosowne czynności procesowe - podkreślił Kozielewicz.

Prócz tego odnotowano kilka przypadków zakłócania spokoju w nocy powyborczej (dwa przypadki w Katowicach), uszkadzania ogłoszeń (dwa przypadki w Warszawie, jeden w Katowicach, jeden w Lublinie). Tuż przed zamknięciem lokali wyborczych ujawniono pięć przypadków prowadzenia agitacji wyborczej - dwa w Warszawie i trzy w Lublinie.

Według przytoczonych przez przewodniczącego danych KGP od 12 października w zabezpieczenie wyborów było zaangażowanych 53.638 policjantów, użyto blisko 23 tys. pojazdów, 266 psów i dwóch koni.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl