Rosja i Ukraina wymienią zatrzymanych

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Rosja i Ukraina uzgodniły wymianę zatrzymanych w formacie 33 na 33 osoby - podały rosyjskie i ukraińskie media. Utrzymują one, że wymiana ma się odbyć pod koniec sierpnia, a negocjacje w tej sprawie już zbliżają się ku końcowi.

Według portalu RBK ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denysowa już przybyła na negocjacje do Rosji, a w piątek na Ukrainę udała się jej rosyjska odpowiedniczka Tatiana Moskalkowa.

Do wymiany zatrzymanych ma dojść 28 i 29 sierpnia - twierdzi ukraiński portal The Babel, powołując się na adwokata Ihora Swincyckiego. Swincycki broni skazanego na Ukrainie byłego funkcjonariusza oddziału specjalnego Berkut Aleksandra Sattarowa. Jego klient ma być wymieniony na jednego z 24 ukraińskich marynarzy, zatrzymanych po incydencie w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej w listopadzie ubiegłego roku. Prawnik dodał, że datę wymiany uzgodnili podczas rozmowy telefonicznej prezydenci Rosji i Ukrainy, Władimir Putin i Wołodymyr Zełenski.

Jeden z adwokatów ukraińskich marynarzy Siergiej Badamszyn w mediach społecznościowych podkreślił, że przeprowadzenie wymiany nie zostało jeszcze potwierdzone.

Portal RBK podaje, że uwolnienie dziennikarza Kiriłła Wyszyńskiego, byłego szefa kijowskiego biura agencji RIA Nowosti, odbędzie się według innego scenariusza. Rosyjska gazeta "Kommiersant" napisała, że Wyszyński sam podjął decyzję o tym, że nie chce być objęty listą osób do wymiany. Według źródeł dziennika Wyszyński zamierza walczyć na drodze sądowej o uniewinnienie i uwolnienie. Jego adwokat potwierdził, że wymiana Wyszyńskiego nie stanowi przedmiotu obecnych negocjacji.

"Kommiersant" wskazuje, że wymianą nie będzie też objęty ukraiński reżyser Ołeh Sencow.

Media podały, że Rosja wyda Ukrainie pochodzącego z anektowanego Krymu Wołodymyra Bałucha i Ołeksandra Kolczenkę, ponadto Mykołę Karpiuka i Stanisława Kłycha, skazanych przez rosyjski sąd na długoletnie więzienie, a także Pawła Hryba, który w chwili aresztowania miał 19 lat. Władze Ukrainy uznają ich za więźniów politycznych. Niejednokrotnie wypowiadały się w sprawie kilku z tych więźniów organizacje międzynarodowe, apelując do Rosji o ich uwolnienie. Gazeta "Kommiersant" także poinformowała, że do końca sierpnia stronie ukraińskiej przekazani będą wszyscy zatrzymani marynarze.

W czwartek ukraiński adwokat Wałentyn Rybin poinformował o planowanym przekazaniu Rosji trzech osób; jedna z nich - Jewgienij Mefedow - już została uwolniona za kaucją. Dwóch pozostałych zatrzymanych, którzy mają być objęci wymianą, to Maksim Odincow i Aleksandr Baranow - pisze "Kommiersant".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kobieta zginęła pod kołami autobusu na przejściu dla pieszych

zdjęcie ilustracyjne / Mateuszgdynia / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

  

Autobus MZK we wtorek w Toruniu śmiertelnie potrącił kobietę na przejściu dla pieszych - poinformowała oficer prasowy toruńskiej Komendy Miejskiej Policji podisnp. Wioletta Dąbrowska

Do zdarzenia doszło rano na oznakowanym przejściu dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej na osiedlu Rubinkowo. Zginęła 60-letnia kobieta. Kierujący autobusem 41-letni mężczyzna był trzeźwy, w MZK cieszył się nienaganną opinią.

Policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności tragicznego wypadku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts