Rosja i Ukraina wymienią zatrzymanych

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Rosja i Ukraina uzgodniły wymianę zatrzymanych w formacie 33 na 33 osoby - podały rosyjskie i ukraińskie media. Utrzymują one, że wymiana ma się odbyć pod koniec sierpnia, a negocjacje w tej sprawie już zbliżają się ku końcowi.

Według portalu RBK ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denysowa już przybyła na negocjacje do Rosji, a w piątek na Ukrainę udała się jej rosyjska odpowiedniczka Tatiana Moskalkowa.

Do wymiany zatrzymanych ma dojść 28 i 29 sierpnia - twierdzi ukraiński portal The Babel, powołując się na adwokata Ihora Swincyckiego. Swincycki broni skazanego na Ukrainie byłego funkcjonariusza oddziału specjalnego Berkut Aleksandra Sattarowa. Jego klient ma być wymieniony na jednego z 24 ukraińskich marynarzy, zatrzymanych po incydencie w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej w listopadzie ubiegłego roku. Prawnik dodał, że datę wymiany uzgodnili podczas rozmowy telefonicznej prezydenci Rosji i Ukrainy, Władimir Putin i Wołodymyr Zełenski.

Jeden z adwokatów ukraińskich marynarzy Siergiej Badamszyn w mediach społecznościowych podkreślił, że przeprowadzenie wymiany nie zostało jeszcze potwierdzone.

Portal RBK podaje, że uwolnienie dziennikarza Kiriłła Wyszyńskiego, byłego szefa kijowskiego biura agencji RIA Nowosti, odbędzie się według innego scenariusza. Rosyjska gazeta "Kommiersant" napisała, że Wyszyński sam podjął decyzję o tym, że nie chce być objęty listą osób do wymiany. Według źródeł dziennika Wyszyński zamierza walczyć na drodze sądowej o uniewinnienie i uwolnienie. Jego adwokat potwierdził, że wymiana Wyszyńskiego nie stanowi przedmiotu obecnych negocjacji.

"Kommiersant" wskazuje, że wymianą nie będzie też objęty ukraiński reżyser Ołeh Sencow.

Media podały, że Rosja wyda Ukrainie pochodzącego z anektowanego Krymu Wołodymyra Bałucha i Ołeksandra Kolczenkę, ponadto Mykołę Karpiuka i Stanisława Kłycha, skazanych przez rosyjski sąd na długoletnie więzienie, a także Pawła Hryba, który w chwili aresztowania miał 19 lat. Władze Ukrainy uznają ich za więźniów politycznych. Niejednokrotnie wypowiadały się w sprawie kilku z tych więźniów organizacje międzynarodowe, apelując do Rosji o ich uwolnienie. Gazeta "Kommiersant" także poinformowała, że do końca sierpnia stronie ukraińskiej przekazani będą wszyscy zatrzymani marynarze.

W czwartek ukraiński adwokat Wałentyn Rybin poinformował o planowanym przekazaniu Rosji trzech osób; jedna z nich - Jewgienij Mefedow - już została uwolniona za kaucją. Dwóch pozostałych zatrzymanych, którzy mają być objęci wymianą, to Maksim Odincow i Aleksandr Baranow - pisze "Kommiersant".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Politycy KO poszli na zakupy, aby pokazać paragony. I wpadli w pułapkę... Hitem "mortadela włoska"

zdjęcie ilustracyjne / fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

Politycy Koalicji Obywatelskiej ruszyli na zakupy i na Twitterze zaczęli chwalić się paragonami w ramach akcji "Stop drożyźnie". Nie wiem co chcieli osiągnąć, ale efekt pewnie ich zaskoczył. Bo internauci szybko wychwycili kilka absurdów.

Politycy Koalicji Obywatelskiej w ramach przedwyborczej kampanii ruszyli do sklepów, a następnie wrzucili na swoich profilach w mediach społecznościowych zdjęcia zakupionych towarów i - co najważniejsze - paragonów. Wszystko to w ramach akcji #StopDrożyźnie, która ma wykazać rzekomy wzrost cen artykułów spożywczych.

W akcji fotografowania paragonów nie obyło się jednak bez pewnych "kwiatków". Była minister edukacji narodowej, Krystyna Szumilas w sobotę poinformowała na Twitterze za "podstawowe zakupy" - i to "bez mięsa, napojów, pieczywa" - zapłaciła blisko 50 złotych.

Internauci szybko dostrzegli, że choć miało być "bez mięsa", to na jednym z paragonów wyraźnie widnieje pozycja "schab wiejski", a ten raczej do nabiału się nie zalicza. Na wpis jednego z internautów że "schab od dziś to nie mięso", posłanka wytłumaczyła, że "to schab pieczony, zamiast szynki do chleba", co niewątpliwie w istotny sposób zmieniło sprawę i schab stracił na "mięsności".

Pozostając w kręgu wyrobów mięsnych, internauci zwrócili uwagę na akcję paragonową w wykonaniu innej parlamentarzystki Koalicji Obywatelskiej, Anny Białkowskiej. Posłanka wrzuciła zdjęcie paragonu na kwotę nieco ponad 200 złotych, gdzie znalazła się między innymi kupowana niemal codziennie przez Polaków włoska mortadela za blisko 45 złotych za kilogram.

Co więcej, twitterowicze domagali się pokazania całego paragonu - za produkty widniejące na zamieszczonym przez posłankę zdjęciu cena wyniosła łącznie nieco ponad 100 złotych.

Paragonami na Twitterze pochwalili się również inni parlamentarzyści KO, m.in. Bogdan Klich czy Arkadiusz Myrcha, który odnosząc się do bliżej nieokreślonej przeszłości westchnął, że "niedawno za takie zakupy płacił 40 zł".

Internauci również wpisu Myrchy nie pozostawili bez komentarza.

Przypomniano też, że "niedawno" 50 złotych można było wykorzystać na zupełnie inne zakupy... 

Chodzi o sprawę kamienicy przy ul. Hożej 25a w Warszawie. 

"Antykwariusz Marek M. nabył roszczenia do połowy Hożej 25a za 500 zł od jednej ze spadkobierczyń dawnych właścicieli. W 2008 r. uzyskał od miasta prawa do tej nieruchomości, wraz z drugą 85-letnią spadkobierczynią, od której potem odkupił jej udział za 50 zł. Następnie doprowadził do usunięcia lokatorów" - pisaliśmy w listopadzie 2017 r. na naszych stronach.

[polecam:https://niezalezna.pl/208790-stoleczni-urzednicy-z-zarzutami-ws-reprywatyzacji-hozej-25]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Twitter, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl