Koniec z marnowaniem żywności!

  

To dobrze, że prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności, zobowiązującą hipermarkety do zawarcia umowy z organizacją pozarządową do nieodpłatnego przekazywania żywności. Ustawa dotyczy produktów, które z różnych względów były do tej pory wyrzucane na śmietnik, bo np. upływa termin przydatności do spożycia lub ze względu na wady wyglądu żywności czy opakowania.

O marnowaniu żywności pisałem ponad dwa lata temu, kiedy pod obrady Sejmu nie wszedł projekt podobnej ustawy. Wtedy uważałem to za skandal, bo pamiętajmy, że jeszcze parę lat temu ok. 3 mln Polaków żyło na granicy ubóstwa, a ponad 100 tys. dzieci nie dojadało, a właśnie wtedy podobna ustawa zaczęła obowiązywać w bogatej Francji. Pamiętajmy, że w Polsce marnuje się ok. 9 mln ton żywności rocznie; to piąty wynik w Unii Europejskiej, w samej UE marnuje się 100 mln ton żywności, a na świecie to już 1,3 mld ton żywności, która każdego roku trafia do utylizacji. W Polsce, gdzie do dzisiaj w wielu polskich domach upuszczoną na podłogę kromkę chleba podnosi się z szacunkiem, a nawet całuje, dotychczasowa sytuacja była jednym wielkim skandalem!

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts