Prościej się nie da. „Domaganie się pieniędzy i strajkowanie w tej sprawie jest etycznie niedopuszczalne w szkole”

Prof. Michał Kleiber / twitter.com/RadiowaJedynka

  

- System edukacji w Polsce od dziesięcioleci cierpi na bardzo poważne niedostatki i efektem tego jest sytuacja w szkole w sensie jakości nauczania, przyciągania zdolnych ludzi do zawodu nauczycielskiego – powiedział w rozmowie z Katarzyną Gójską w Radiowej Jedynce prof. Michał Kleiber. Pytany o strajk Związku Nauczycielstwa Polskiego powiedział, że „drogę tą ocenia krytycznie”.

W tym roku mieliśmy już do czynienia ze strajkiem nauczycieli, ale okazuje się, że szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz (znany m.in. z uczestnictwa w antyrządowych manifestacjach z politykami opozycji) planuje już kolejne działania. ZNP zapowiada referendum ws. kolejnego strajku. Ten, który miał miejsce wiosną został zawieszony.

– Wybranie drogi takiej, jaką wybrał ZNP parę miesięcy temu oceniam niezwykle krytycznie. Nauczyciele nie powinni w ogóle strajkować, ze względu na to jak to jest odbierane przez uczniów, rodziców i jaki to ma wpływ na efekty kształcenia. Jest bardzo wiele dróg, w których nauczyciele powinni formować swoje oczekiwania

– powiedział gość Katarzyny Gójskiej.

Zaznaczył, że robili to „zapewne zbyt słabo, nieprzekonująco”. Protestujący mówią już nie tylko o podwyżce wynagrodzeń, ale też o podniesieniu jakości kształcenia, co ma być hasłem ewentualnego strajku.  

"To zmodyfikowane hasło, bo wcześniej w istocie mówiło się tylko o wynagrodzeniach, wynika z tego, że Związek Nauczycielstwa Polskiego uświadomił sobie, że trzeba zmienić formułę tego protestu w sensie werbalnym. To by świadczyło o tym, że zgadza się z tym co ja powiedziałem, że takie domaganie się pieniędzy i strajkowanie w tej sprawie jest etycznie niedopuszczalnie w szkole" – powiedział prof. Kleiber.

– Niedopuszczalne jest branie uczniów jako zakładników, to jest w najgorszym sensie tego słowa szkoła życia dla młodych ludzi, fatalna szkoła. Rzeczywiście domaganie się, czy propozycje poprawy jakości edukacji są niezwykle potrzebne

– mówił.

Dodał, że nie można poprawiać poziomu polskiej edukacji przez strajk. „Ja jestem przeciwnikiem strajku. Uważam, że także przy tym zmodyfikowanym żądaniu nie powinno to odbywać się drogą strajków" - stwierdził.

Prof. Michał Kleiber jest zdania, że jeśli dojdzie do referendum, nauczyciele przegłosują niechęć do strajku.

– Strajk nie jest drogą do poprawy sytuacji, on tak naprawdę będzie antyskuteczny z punktu widzenia rezultatów, które nauczyciele chcieliby osiągnąć

– powiedział.

Ocenił również, że w okresie wczesnej edukacji „tworzy się w głowach młodych ludzi cały system wartości. Wzorzec nauczyciela jest niezwykle ważny. Bardzo ważna jest także współpraca szkoły z rodziną” – mówił.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Polskie Radio

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prezydent Duda już w USA. Weźmie udział w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, spotka się z Trumpem

Donald Trump, Andrzej Duda / Krzysztof Sitkowski/prezydent.pl

  

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką w sobotę późnym wieczorem czasu lokalnego przyleciał do Stanów Zjednoczonych. Prezydent weźmie udział w debacie generalnej 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, spotka się też m.in. z Prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Andrzej Duda wizytę w USA rozpocznie od mszy św. w kościele Świętego Krzyża w miejscowości New Britain w stanie Connecticut, a następnie para prezydencka spotka się z przedstawicielami Katedry Polskiej w Central Connecticut State University.

Podczas późniejszej uroczystości w Parku Walnut Hill prezydent wręczy odznaczenia zasłużonym przedstawicielom Polonii. Planowane jest wystąpienie Andrzeja Dudy.

W poniedziałek, w przeddzień debaty generalnej tegorocznego 74. Zgromadzenie Ogólnego ONZ, polski przywódca spotka się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Jak zaznaczył szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, polska strona otrzymała od partnerów amerykańskich ponad tydzień temu propozycję zorganizowania takiego spotkania w poniedziałek 23 września.

"Spotkanie odbędzie się na zaproszenie Donalda Trumpa, on jest jego gospodarzem. Prezydenci odbędą rozmowę "w cztery oczy", następnie będą miały miejsce rozmowy delegacji"

- poinformował Szczerski.

Jak dodał, polska strona dąży do tego, by w jego trakcie została podpisana deklaracja dotycząca szczegółów zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w naszym kraju. "Taka była nasza propozycja, by tę deklarację w czasie tego spotkania podpisać" - powiedział szef gabinetu prezydenta RP.

Deklaracja miała być podpisana podczas planowanej na wrzesień wizyty Trumpa w Polsce; prezydent USA miał m.in. wziąć udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Trump przełożył jednak wówczas swój przyjazd ze względu na nadciągający na Florydę huragan Dorian.

Według Szczerskiego, prezydenci poruszą także tematy związane z dwustronną współpracą energetyczną oraz współpracą w dziedzinie nowych technologii.

"Wszystko odbywa się także w tym kontekście naszych starań, które pewnie niedługo będą ostatecznie domknięte, o zniesienie wiz amerykańskich dla Polaków. To też pewnie będzie jednym z tematów rozmów zarówno z prezydentem Trumpem, jak i z Polonią amerykańską"

- zapowiedział Szczerski.

Objęcie kraju programem ruchu bezwizowego wymaga w świetle amerykańskiego prawa, by odsetek odmów przyznania wiz obywatelom danego państwa był mniejszy niż 3 proc. W przypadku Polski dotąd był on wyższy. Odsetek ten jest liczony corocznie na koniec września.

W poniedziałek, zanim dojdzie do spotkania z prezydentem Trumpem, polski przywódca weźmie udział w inauguracji Szczytu Klimatycznego zorganizowanego przez sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa. Następnie prezydent spotka się z mediami. Szczerski zaznaczył, że w trakcie szczytu prezydent zgłosi polskie propozycje działań na rzecz klimatu, które nasz kraj podjął w ostatnim czasie lub ma w planach podjąć.

Następnie prezydent otworzy polską salę w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Szef gabinetu prezydenta wyjaśnił, że zgodnie z tradycją kraje kończące niestałe członkostwo w RB ONZ - polskie dwuletnie członkostwo zakończy się 31 grudnia b.r. - przekazują upominki do siedziby ONZ. Polska zdecydowała się, by tym razem był to "polski pokój". Jak mówił Szczerski, jedna z sal tuż przy sali obrad RB ONZ zostanie wyposażona w meble według polskiego projektu.

Następnie Andrzej Duda weźmie udział w spotkaniu wysokiego szczebla na temat wolności religijnej pod przewodnictwem prezydenta Stanów Zjednoczonych. Po tej debacie dojdzie do bilateralnego spotkania prezydentów Polski i USA, po którym Andrzej Duda spotka się też z prezydentem Finlandii Sauli Niinisto. Ostatnim punktem tego dnia będzie spotkania prezydenta z przedstawicielami mediów

We wtorek rano prezydent wysłucha wystąpienia Donalda Trumpa w czasie debaty generalnej 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Następnie spotka się mediami.

Kolejnym punktem wizyty w ONZ są dwa spotkania bilateralne prezydenta: z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid oraz z prezydentem Kazachstanu Kasymem-Żomartem Tokajewem

Późnym popołudniem polski prezydent będzie miał wystąpienie podczas debaty generalnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

"Tegoroczne wystąpienie prezydenta będzie się koncentrowało wokół trzech wartości: pokoju, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju"

- poinformował szef gabinetu prezydenta RP.

Wieczorem polska para prezydencka weźmie udział w obiedzie wydanym przez prezydenta Stanów Zjednoczonych dla uczestników sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Według Szczerskiego będzie to kolejna okazja do rozmów kuluarowych i zapewne dojdzie wtedy do kolejnej rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem.

W środę rano prezydent będzie uczestniczył w spotkaniu poświęconym 30-leciu Konwencji Praw Dziecka, a także w debacie nt. intensyfikacji działań na rzecz wdrożenia celów zrównoważonego rozwoju.

Tego dnia prezydent odbędzie też bilateralna rozmowę z sekretarzem generalnym ONZ. Planowane jest też spotkanie pary prezydenckiej ze środowiskami żydowskimi na zaproszenie Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku. Wylot pary prezydenckiej z Nowego Jorku do Warszawy planowany jest na środę wieczór.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl