Ustępujący szef NIK z poparciem dawnych kolegów z PO? Schetyna: „Za dobrze go znam”

Krzysztof Kwiatkowski / fot. Jan Sroda/Gazeta Polska

  

W środę ustępujący prezes Najwyższej Izby Kontroli, Krzysztof Kwiatkowski, zapowiedział, że wystartuje jako kandydat niezależny w wyborach do Senatu w okręgu łódzkim. Okazuje się, że w swoim wyborczym starcie może liczyć na poparcie Platformy Obywatelskiej - a na pewno - Grzegorza Schetyny. Lider PO w TOK FM zapowiedział, że nie ma zamiaru walczyć z Kwiatkowskim. - Za dobrze go znam - stwierdził.

Krzysztof Kwiatkowski w poniedziałek złożył rezygnację z funkcji prezesa NIK. Jak tłumaczył, powodem była decyzja o starcie w wyborach parlamentarnych, którą oficjalnie ogłosił w środę. Kwiatkowski zamierza wystartować w wyborach do Senatu RP jako kandydat niezależny. 

- Będę startował do Senatu, do tego miejsca, w którym jest większa szansa na to, że ponad podziałami politycznymi uda się realizować dobre inicjatywy na rzecz mieszkańców Łodzi i województwa łódzkiego. Podjąłem także decyzję, że będę startował jako kandydat niezależny, kandydat łodzian. Kandydat, który rejestrując się nie wspiera się szyldem partyjnym, tylko zaufaniem mieszkańców

- ogłosił Krzysztof Kwiatkowski.

Okazuje się, że Kwiatkowski może liczyć w wyborczych zmaganiach na poparcie dawnych kolegów z Platformy Obywatelskiej. Dzisiaj w TOK FM lider PO, Grzegorz Schetyna, uznał ustępującego szefa NIK jako faworyta do objęcia mandatu senatorskiego w okręgu łódzkim.

- Uważam że w takiej sytuacji to jest bardzo ważne, taki sprawdzian rzetelności i przytomności partii opozycyjnych. Wtedy trzeba wycofać własnego kandydata, przenieść go na listę poselską i dać możliwość obecności Kwiatkowskiemu w Senacie. Akurat jego doświadczenie jest tutaj niezbędne i na pewno opozycji pomoże

- powiedział Schetyna.

Przewodniczący Platformy zaznaczył, że "nie będzie walczyć z Kwiatkowskim".

- Za dobrze go znam

- dodał.

Koalicja Obywatelska w dwóch senackich okręgach przypadających Łodzi przedstawiła na razie tylko jednego kandydata - Artura Dunina w okręgu 23. Lewica - jak podają media - chce w Łodzi postawić na kandydaturę Małgorzaty Niewiadomskiej-Cudak.

Krzysztof Kwiatkowski w 2007 r. uzyskał mandat senatora z okręgu łódzkiego z list Platformy Obywatelskiej. W pierwszym rządzie Donalda Tuska objął (w 2009 r.) tekę ministra sprawiedliwości, którą sprawował do końca kadencji w 2011 r. W tym samym roku objął mandat poselski startując z list PO. W 2013 r. został powołany na urząd prezesa NIK. Zrezygnował wówczas z członkostwa w Platformie Obywatelskiej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: 300polityka.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Timmermans o współpracy z Wojciechowskim. Jak zareagował na kandydata z Polski?

/ By Michael Thaidigsmann - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76392264; Telewizja Republika

  

Frans Timmermans został kandydatem na stanowisko wiceszefa Komisji Europejskiej ds. zielonego ładu. Oznacza to, że nie będzie już zajmował się praworządnością, ale przy sprawowaniu swojej nowej funkcji będzie musiał współpracować z komisarzem ds. rolnictwa, na którego kandydatem jest Janusz Wojciechowski. Timmermans zabrał głos, jak widzi ewentualną współpracę.

Holender, który w nowej Komisji Europejskiej ma nadzorować m.in. rolnictwo, był pytany, czy problematyczny jest dla niego fakt, że wobec Wojciechowskiego postępowanie prowadzi Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF).

[polecam:https://niezalezna.pl/287456-timmermans-bedzie-musial-wspolpracowac-z-wojciechowskim-znamy-sklad-nowej-ke]

Odpowiedział, że nie widzi żadnego problemu w tym, by współpracować z Wojciechowskim. Wskazał, że stanowisko komisarza ds. rolnictwa będzie istotne w kontekście zmian klimatycznych.

"Jeśli chcemy dokonać zmian w Europie we właściwym kierunku, musimy zmienić wspólną politykę rolną" 

- powiedział.

Wyjaśnił, że chodzi o stworzenie "zrównoważonego" rolnictwa, które będzie funkcjonowało w poszanowaniu bioróżnorodności i będzie jak najlepiej wykorzystywało surowce naturalne.

"Nie widzę żadnych przeszkód, by z nim (Wojciechowskim) współpracować, gdy zostanie zaakceptowany przez Parlament Europejski"

- podsumował Timmermans.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl