Bezpieczeństwo energetyczne - jest sposób na jego poprawę

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/Pexels

  

Rozwój energetyki rozproszonej – produkującej i dostarczającej energię lokalnie, poza ośrodkami zurbanizowanymi – to jeden z ważniejszych trendów zarówno światowej, jak i rodzimej gospodarki. Miejscem dla rozwoju tych źródeł stają się dziś także u nas klastry energii.

Umożliwiają one efektywne gospodarowanie surowcami i lokalnym potencjałem energetycznym. Jak informuje Ministerstwo Energii, prognozy pokazują, iż źródła te stanowić mogą ważną formułę uzupełniania dostaw energii na terenach słabiej zurbanizowanych. 

Co więcej, klastry służą poprawie lokalnego bezpieczeństwa energetycznego, a ponadto umożliwiają wykorzystanie miejscowych zasobów i potencjału energetyki krajowej. Sprzyjają jednocześnie wdrażaniu najnowszych technologii tam, gdzie są one użyteczne i opłacalne. Zapewniają także uzyskanie efektywności ekonomicznej. I to w sposób przyjazny dla środowiska.

Klaster energii działa na zasadzie porozumienia funkcjonujących lokalnie podmiotów, zajmujących się wytwarzaniem, konsumpcją, magazynowaniem i sprzedażą: energii elektrycznej, ciepła, chłodu i energii elektrycznej w transporcie (paliw). Przy tym formuła prawna klastra jest na tyle elastyczna, że pozwala jego uczestnikom stosować zindywidualizowany model biznesowy działania. Nie muszą oni porzucać dotychczasowej działalności. Klaster ma przynosić korzyści jego uczestnikom i lokalnej społeczności. Jak informuje Ministerstwo Energii, klaster energii wprowadzony został do polskiego porządku prawnego nowelizacją z 22 czerwca 2016 r. Ustawy o odnawialnych źródłach energii (Dz.U. poz. 925). 

Co najmniej kilkadziesiąt już inicjatyw klastrowych, które pojawiły się na terenie Polski, potwierdza, że rozwiązania te stanowią odpowiedź na wyzwania rynku. W co najmniej dwóch z nich uczestniczą spółki z Grupy Kapitałowej PGE (m.in. obok dwóch klastrów z udziałem Grupy Energa).

W 2017 r. dwie spółki z Grupy PGE, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna oraz PGE Energia Odnawialna, zostały partnerami Południowo-Zachodniego Klastra Energii (PZKE), na terenie powiatu zgorzeleckiego. Głównym celem PZKE jest poprawa lokalnego bezpieczeństwa energetycznego oraz poprawa stanu środowiska naturalnego, w tym jakości powietrza. Klaster ten umożliwia współdziałanie źródeł OZE z bardziej przewidywalnymi źródłami konwencjonalnymi.

W skład PZKE poza PGE wchodzą także powiat zgorzelecki, gminy: Bogatynia, Węgliniec, Pieńsk i Zawidów, a także lokalni przedsiębiorcy.

Z kolei drugi – Soliński Klaster Energii (SKE) – powstaje na Podkarpaciu. Swoim zasięgiem obejmie powiat leski. W jego skład wschodzą: PGE Energia Odnawialna, spółka Elbest oraz powiat leski i gmina Solina. Celem SKE jest stworzenie lokalnej instalacji fotowoltaicznej. Ma ona poprawić lokalne bezpieczeństwo energetyczne, stan środowiska, a ponadto wzmocnić gospodarkę w regionie i zaktywizować lokalną społeczność.

– Klastry energii to nowy obszar biznesu wychodzący naprzeciw zmieniającemu się rynkowi energii elektrycznej. Prowadzone w PGE działania na rzecz rozwoju energetyki rozproszonej przyczyniają się do wzrostu innowacyjności sektora energetycznego. Dzięki klastrom energii możemy podjąć współpracę z regionami w zakresie prowadzenia badań, przekazywania wiedzy czy rozwijania najnowszych technologii

– mówi Henryk Baranowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Jakie będzie expose Morawieckiego? Nie weźmie przykładu z Tuska! "My w tym kierunku nie idziemy"

Mateusz Morawiecki / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Premier Mateusz Morawiecki ma we wtorek wygłosić w Sejmie expose, głosowane będzie też wotum zaufania dla rządu. Najdłuższe expose w ostatnich trzydziestu latach wygłosił premier Donald Tusk w 2007 roku - trwało ponad trzy godziny. Rzecznik rządu zapowiada, że Morawiecki nie weźmie z niego przykładu.

- Nie będziemy bić rekordu Donalda Tuska z 2007 roku, bo jak się okazało, długość expose nie przechodziła w jakość rządzenia później, dlatego my w tym kierunku nie idziemy

- zapowiedział rzecznik rządu.

Pytany podczas rozmowy polityków w Polsat News, czy expose będzie wygłoszone z pamięci, Müller odpowiedział, że premier Mateusz Morawiecki "rzadko występuje z kartką, ale faktycznie expose to jest nieco dłuższa forma wypowiedzi". Niewykluczone więc, że będzie posiłkował się notatkami.

Dodatkowo wczoraj informowano, że wszyscy byli, żyjący premierzy polskich rządów po 1989 roku zostaną zaproszeni na expose premiera Morawieckiego. Jak zaznaczył w niedzielę Müller, już jutro powinny być odpowiedzi na te zaproszenia.

"Uważam, że to dobry gest. Chodzi o to, że Polacy chcą spokoju, i jeżeli mamy podkreślić to, co się stało w ostatnich 30 latach, to oczywiście my podkreślamy wiele złych rzeczy, które w ostatnich 30 latach się stały, nie zmienia to faktu, że są to byli premierzy"

- mówił.

Nawet Marcin Kierwiński z Koalicji Obywatelskiej uznał, zaproszenie byłych premierów to jest dobry gest. Pytany, czy we wtorek do Sejmu powinien przyjechać Donald Tusk, Kierwiński odpowiedział: "jeśli nie koliduje to z innymi obowiązkami". Historia pokazała jednak, że bywa z tym różnie. Na obchody 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej Tusk nie wybrał się, bo - jak sam stwierdził - "nie narzucam się ze swoją obecnością, kiedy wiem, że nie jestem mile widziany".

[polecam:https://niezalezna.pl/285935-tusk-nie-wybiera-sie-na-uroczystosci-1-wrzesnia-w-warszawie-jak-to-tlumaczy]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl