"Hail Satan?". Film wybielający satanistów wchodzi na ekrany brytyjskich kin

/ PrtSc/ you tube

  

Na ekrany brytyjskich kin wchodzi właśnie film dokumentalny "Hail Satan?" opowiadający o środowisku osób zaangażowanych w organizację kultu szatana. Przedstawiony na You Tube trailer ukazuje czcicieli szatana w pozytywnym świetle, jako osoby zaangażowane w pomoc społeczną. Zaś osoby wierzące jako ograniczone mentalnie i pozbawione poczucia humoru. 

O środowisku amerykańskich satanistów zrobiło się głośno, po tym, gdy na Florydzie zorganizowali uroczystość odsłonięcia figury Belzebuba. Według przesłania, które niesie film, osoby te są bardziej zaangażowane w sprawy społeczne i pomoc humanitarną niż w cześć diabła.   

Jak twierdzi dokument, działalność diabelska na świecie zmienia się razem z epoką. Minęły już czasy czczenia piekła przez składanie ofiar ze zwierząt. Teraz członkowie satanistycznej świątyni na Florydzie zbierają skarpety dla bezdomnych. 

Inni współwyznawcy tego kultu ofiarowują tampony schroniskom dla kobiet (pod hasem „miesiączka dla szatana!”) i protestują przeciwko organizacjom antyaborcyjnym. W całych Stanach Zjednoczonych „milenijni sataniści” łączą swą działalność humanitarną z żartami ze społeczeństwa, które mają wykorzenić chrześcijański ład. Zdaniem brytyjskiej gazety „The Guardian” dzięki temu „zabawnemu” i beztroskiemu dokumentowi filmowemu twórczyni, Penny Lane, wpuszcza promienie słońca, koncentrując się na przesłaniu „Świątyni” o otwartości i integracji. Według gazety aktywiści LGBTQ mówią w tym kontekście o poczuciu przynależności.

Zdaniem reżyserski powodem znaku zapytania w tytule jest to, że wyznawcy Szatańskiej Świątyni nie czczą diabła. Większość z nich to ateiści, którzy widzą w wizerunku Miltona, przedstawiającego księcia ciemności, zbuntowanego złego chłopca. Zdaniem twórców dokumentu etykieta „satanistyczny” to chwyt marketingowy - obliczony na maksymalizację rozgłosu i szoku, wykorzystany przez współzałożyciela świątyni Luciena Greavesa, absolwenta Harvarda który jest bogatym przedsiębiorcą.

Znaczna część działalności Greavesa ma na celu tak zwane oddzielenie Kościoła od państwa, co postrzega on jako wkroczenie wartości chrześcijańskich do życia publicznego. Kiedy rząd Arkansas wzniósł pomnik Dziesięciu Przykazań, on złożył wniosek o postawienie obok niego brązowej figury Szatana. 

Reżyserka dokumentu nie pojawia się w filmie. Ale słyszysz, jak chichocze za kamerą, gdy rozmówca wyjaśnia, że posągi Dziesięciu Przykazań rozpoczęły życie jako promocja filmu Cecil B DeMille z 1956 roku z Charltonem Hestonem. Lane z rozmysłem wybiera swych rozmówców, takich jak mężczyzna, który stracił wiarę jako nastolatek, gdy jego nauczyciel historii powiedział mu, że Gandhi poszedł do piekła, ponieważ nie jest chrześcijaninem.

Film co prawda popada w spór z „hardkorowym” odłamem Świątyni w Detroit, ale jak podkreśla recenzent „Guardiana”, sympatia Lane jest całkowicie po stronie diabła.

"Hail Satan?" wchodzi do brytyjskich kin 23 sierpnia.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Dwa nowe świadczenia dla emerytów. Minister zdradza, kiedy wypłacona zostanie „czternastka”

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

- W 2021 roku emeryci i renciści mają otrzymać dwa dodatkowe roczne świadczenia, czyli tzw. trzynastki i czternastki - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Minister dodała, że "czternastki" mają być wypłacane w listopadzie i grudniu.

Minister pytana była w radiowej Jedynce o projekt ustawy dotyczący tzw. czternastki, czyli kolejnego dodatkowego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów, wypłacanego od 2021 r. Projekt ten ma być we wtorek przedmiotem obrad rady ministrów.

Wypłata tzw. trzynastych i czternastych emerytur była jedną z obietnic PiS przed wyborami parlamentarnymi. O wprowadzeniu tego rozwiązania mówił także premier Mateusz Morawiecki podczas swojego exposé.

Minister rodziny i pracy poinformowała, że "czternastki" maja być wypłacone w listopadzie i grudniu 2021 r.

"Projekt zakłada, że będą na poziomie minimalnej emerytury, takiej jaka ona będzie w 2021 r. Jeszcze tej kwoty nie możemy wymienić, bo to zależy od waloryzacji"

- dodała.

Maląg wskazała na różnicę między wypłatą trzynastej i czternastej emerytury.

"Trzynastą emeryturą są objęci wszyscy bez kryterium dochodowego, przy emeryturze czternastej, przy tym świadczeniu dodatkowym będzie próg dochodowy na poziomie 2 900 tys. zł"

- podała.

Z projektu przygotowane przez resort rodziny i pracy wynika, że w przypadku osób, których świadczenia przekraczają 2,9 tys. zł, "czternastka" będzie wypłacana na zasadzie "złotówka za złotówkę", czyli w kwocie pomniejszonej o różnicę między wysokością renty lub emerytury a kwotą 2,9 tys. zł.

Rozwiązanie to ma być zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, do emerytur i rent rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, rent strukturalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.

"Taki projekt przedkładamy. Zobaczymy, jak będzie po radzie ministrów"

- powiedziała szefowa Ministerstwa Rodziny.

Wyjaśniła, że na posiedzeniu rządu ministrowie mogą jeszcze wnieść do niego swoje uwagi.

Pytana, ile potrzeba środków z budżetu na wypłaty "trzynastek" i "czternastek" w 2021 r., poinformowała, że jest to ponad 20 mld zł, do których dojdą koszty waloryzacji. Podała też, że koszt tegorocznych trzynastych emerytur i tegorocznej waloryzacji to 20 mld zł.

Większość "trzynastek" będzie wypłacona z urzędu, w kwietniu, wraz z pobieraną emeryturą. Z kwoty świadczenia nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje, nie będzie też ona wliczana do dochodu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts