“Więcej czasu spędzimy w podróży niż na stadionie, ale to nasz chleb powszedni”

- mówi Bukowiecki.

Podczas gdy faktycznie kulomioci często startują z dnia na dzień i najczęściej w dwóch różnych miastach, a nawet krajach, tak dla średniodystansowca nie jest to codzienność. Lewandowski ma bardzo ambitny plan.

W Diamentowej Lidze bieg na 1500 m jest niezwykle silnie obsadzony. W Paryżu będzie światowa czołówka i można się spodziewać także wyników na bardzo wysokim poziomie. Lewandowski do takiego biegania - jak sam przekonuje - jest gotowy, ale jak zwykle jest też ostrożny z deklaracjami.

Na pytanie, czy zamierza zaatakować rekord Polski, który od dwóch lat należy do niego i wynosi 3.34,04 odpisał: “Tak mi się marzy, ale życie zweryfikuje. Start zweryfikuje”. Już raz w tym roku zawodnik bydgoskiego Zawiszy był blisko. W połowie lipca w Monako zabrakło mu zaledwie 0,1 s.

W stolicy Francji stanie na starcie aż dwunastu zawodników z lepszymi życiówkami. W stawce znajdą się m.in. norwescy bracia Ingebrigtsen, rewelacyjny w tym sezonie Ronald Musagala z Ugandy i Ayanleh Souleiman z Dżibuti.

Dzień później w Radomiu powinno być Lewandowskiemu łatwiej, bo w Polsce nie ma sobie równych na tym dystansie. A taka kombinacja startów będzie dla niego też dobrym sprawdzianem przed jesiennymi mistrzostwami świata w Dausze.

Tegoroczny cykl Diamentowej Ligi dobiega końca

W Paryżu ma być też bardzo dobra obsada pchnięcia kulą. Z dziewięciu zawodników, aż pięciu uzyskiwało w tym roku już wyniki powyżej 22 m, w tym Haratyk. To jedna z lekkoatletycznych konkurencji, którą w tym roku jest najtrudniej obstawiać. Co konkurs, to inny zwycięzca.

Wygraną - pierwszą w karierze - w mityngu Diamentowej Ligi ma na koncie też Bukowiecki i jak sam przyznał, to dla niego wiele znaczy, bo dokonał tego wcześniej tylko dwukrotny mistrz olimpijski Tomasz Majewski.

Po mityngu w Paryżu trzech Polaków w niedzielę rano wsiądzie do samolotu do Warszawy. Stamtąd czeka ich jeszcze ok. dwugodzinna podróż samochodem do Radomia. Pchnięcie kulą zaplanowane jest na 16.20. Pięć minut później na starcie stanie Lewandowski. Od rywalizacji we Francji nie minie wtedy nawet doba.

Początek mityngu w Paryżu o 18.02. Jako pierwsi rywalizować będą kulomioci. To już ostatnie zawody przed finałami Diamentowej Ligi. Pewni w nim udziału są z Polaków na razie tyczkarze Paweł Wojciechowski i Piotr Lisek, oszczepnik Marcin Krukowski, kulomiot Haratyk, dyskobol Piotr Małachowski i startująca w skoku wzwyż Kamila Lićwinko.