"Na bank się uda": tym razem coś poszło nie tak. RECENZJA

Maciej Stuhr jako obrońca prawa i sprawiedliwości w filmie "Na bank się uda" / fot. mat.pras.

Magdalena Fijołek

Dziennikarka w dziale Kultura portalu niezalezna.pl

Kontakt z autorem

  

Nie wystarczy mrugnąć do widza okiem, sugerując w zwiastunie, że Maciej Stuhr to "człowiek prawa i sprawiedliwości". "Na bank się uda" to film nijaki, mdły, z przekombinowaną fabułą i emocjami na poziomie partii szachów w ośrodku wypoczynkowym na Mazurach. A szkoda, bo historia, którą próbował opowiedzieć reżyser Szymon Jakubowski, miała potencjał. Ten jednak został koncertowo zmarnowany - i to mimo tego, że w grze mamy naprawdę dobrych aktorów. 

Kiedy prokurator krajowy - grany przez wspomnianego Macieja Stuhra - odbiera na początku filmu telefon od ministra, meldując mu gotowość do pracy przy rozwikłaniu zagadki napadu na bank, widz może łudzić się, że scenariusz będzie miał drugie dno, a cała fabuła zostanie poprowadzona zgrabnie i sensownie. Niestety, już po kilku minutach na ekran wkrada się nuda, która dusi film do samego końca i nieudanej puenty. W "Na bank się uda" za dużo jest wątków, puzzli kompletnie niepotrzebnych, nijak niepasujących do siebie, nietworzących choćby namiastki całości. Polityczna waga historii, zasygnalizowana na samym starcie, nie jest w zasadzie w ogóle wyjaśniona, ale koniec końców nie tylko pasjonaci polityki przyszli na ten film do kina, więc może po prostu film jest niezły? Nic z tego.

Nie broni się przede wszystkim sama historia kryminalna. Trzech nestorów - zagranych przez duże nazwiska polskiego kina (Marian Dziędziel, Lech Dyblik, Adam Ferency) - przeprowadza dość dziwny napad na bank, dając się złapać po złamaniu skomplikowanych kodów bezpieczeństwa. Prokuratorowi Wojciechowi Słocie nie udaje się znaleźć wspólnego mianownika w ich wersjach zdarzenia, bezradni okazują się też technicy i informatycy pracujący dla państwa. W tle Jakubowski stara się zainteresować widza sugestią, że ten na pozór bezsensowny napad mógł być odpowiedzią na presję ze strony mafii, próbą wykreowania manifestu antysystemowego, wreszcie - jakąś formą odpowiedzi na machlojki urzędników i polityków, ale te w teorii ciekawe tropy nie prowadzą donikąd. A nawet jeśli się to zdarza (raczej na zasadzie wyjątku potwierdzającego regułę), to w sposób kompletnie nieatrakcyjny, szarpany i wyzuty z emocji. Postać hakera odgrywanego przez Józefa Pawłowskiego budzi nieco sympatii, ale na litość - gdyby to miała być deska ratunku dla tej produkcji, to szybciej szalupy te znajdziemy w telenowelach, bez potrzeby wychodzenia do kina. 

"Na bank się uda" ma świetnie zorganizowaną akcję promocyjną, ale koniec końców nie potrafi obronić się na ekranie, a widz ma prawo poczuć się rozczarowany, jeśli nie oszukany. By osiągnąć choćby elementarny sukces, nie wystarczy namówić niezłych aktorów, okraszając ich wysiłki (skądinąd średnio udane w tym filmie, bo postaci bywają, niestety, zbyt często przerysowane i niewiarygodne) przebojami, jakie każdy z nas musi nucić pod nosem z powodu częstotliwości ich puszczania w rozgłośniach radiowych. Jakubowski męczy się w tym filmie, razem z nim widzowie, a grymas zniecierpliwienia widać nawet u Stuhra, którego entuzjazm wyparowuje z każdą kolejną sceną. Niestety, twórcom nie udało się stworzyć choćby średniej produkcji, a widzowie, którzy dadzą filmowi szansę, na bank stracą półtorej godziny. Nie warto. 

Ocena: 3/10
 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Włamano się na skrzynkę mailową wojewody? Samorządowiec zawiadamia policję

zdjęcie ilustracyjne / TheDigitalArtist CC0

  

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik zawiadomił policję o możliwości włamania na jego prywatną skrzynkę mailową i o spreparowaniu fikcyjnej korespondencji z jedną z pracownic urzędu. Ćwik, kandydat PiS do Sejmu, zaapelował do konkurentów o kampanię w oparciu o argumenty, a nie fake newsy i pomówienia.

- Przedwczoraj złożyłem zawiadomienie na policję o możliwości popełnienia przestępstwa, które polega na - prawdopodobnie włamaniu na moje prywatne konto mailowe i sfabrykowaniu maili, które zostały następnie rozesłane, bądź też są kolportowane w wersji papierowej - powiedział dziś dziennikarzom Ćwik. Jak dodał, maile, które zostały przekazane do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego na skrzynkę mailową biura prasowego przez jednego z dziennikarzy sugerują związki między nim a jedną z pracownic urzędu.

- Przekazuje to oświadczenie w poczuciu odpowiedzialności za urząd, który sprawuję jako wojewoda małopolski, dobre imię tejże kobiety, dobre imię mojej rodziny, ale także mnie samego – podkreślił Ćwik. Dodał, że nie spotkał się jeszcze w swojej działalności publicznej z taką sytuacją i jest to dla niego „bulwersujące”. Wyraził nadzieję, że policja podejmie skuteczne działania w tej sprawie.[polecam:https://niezalezna.pl/288763-prezes-pis-odwiedzil-grob-sp-pary-prezydenckiej]

- Ma się tylko jeden honor. I o ten honor swój trzeba dbać i walczyć - oświadczył. Zaapelował do swoich konkurentów i osób zaangażowanych w kampanię wyborczą by była ona merytoryczna, opierała się na argumentach, a nie na fake newsach i pomówieniach. Nie na sporze, który „ma niszczyć dobre imię innych ludzi, dobre imię rodzin i dobre imię urzędów” - dodał.

Wojewoda powiedział, że wie o istnieniu co najmniej kilkunastu maili. Do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego z pytaniem dotyczącym korespondencji zwrócił się jeden z dziennikarzy. 

- Nie jestem autorem tych maili, nie przygotowałem ich i nie wysłałem ich. Nie mam żadnych związków z osobą, o której rzekomo donosi ten dziennikarz. Takie rzeczy nie miały i nie mają miejsca w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim

– zapewnił.

Jak dodał, nie wie, kto może być autorem tej korespondencji i sprawdzane będzie, czy doszło do włamania na skrzynkę, czy są tą jedynie przygotowane przez kogoś sfabrykowane wydruki z komputera.

- Użyty został mój prywatny adres mailowy i adres, którego osoba, o której mowa nigdy nie miała i nie używała, założony przez nie wiadomo kogo – wyjaśnił. - Ja ze swojego konta mailowego ani prywatnego, ani służbowego nigdy takowych maili nie wysyłałem. Nie mam żadnych związków z tą kobietą – powtórzył Ćwik. - Ktoś zadał sobie wiele trudu, by wyprodukować takie maile i ktoś je gdzieś w obieg puścił. Nie wiem kto i w jaki sposób

– podkreślił.

Ćwik powiedział, że na prywatnym koncie mailowym nie miał żadnych informacji podlegających szczególnej ochronie. Nie zawiadomił o tej sprawie ABW. - Jeśli będzie taka sugestia ze strony policji, że wypadałoby podjąć taki kolejny krok, to oczywiście to zrobię – podkreślił wojewoda.[polecam:https://niezalezna.pl/284796-tragiczny-bilans-burzy-nad-tatrami-sluzby-wciaz-poszukuja-dziewieciu-osob]

Rzecznik małopolskiej policji mł. insp. Sebastian Gleń potwierdził, że wojewoda osobiście złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. 

- Wstępnie kwalifikujemy to jako przestępstwo z art. 267 KK czyli bezprawne uzyskanie informacji poprzez przełamanie zabezpieczeń informatycznych. Chodzi o włamanie do elektronicznej skrzynki pocztowej

– mówił Gleń. Dodał, że sprawą zajął się Wydział Ds. Zwalczania Cyberprzestępczości Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Policja ze względu na dobro postępowania nie udziela więcej informacji w tej sprawie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl