Premier apeluje do Niemiec o wypełnianie zobowiązań. „Powinni szybciej zwiększać wydatki”

Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla dzienników koncernu medialnego Funke zaapelował do Berlina o szybsze zwiększanie nakładów na obronność. Szef polskiego rządu opowiedział się też za rozmieszczeniem większej liczby amerykańskich żołnierzy w Polsce, ale bez osłabiania obecności USA w Niemczech.

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

"Nie powiedziałbym, że Niemcy są pasożytem, ale ich nakłady nie odpowiadają zobowiązaniom. Niemcy powinny szybciej zwiększać wydatki na obronę"

- powiedział Morawiecki tytułom grupy wydawniczej, w której skład wchodzą, m.in. największy regionalny dziennik RFN "Westdeutsche Allgemeine Zeitung" oraz gazeta "Berliner Morgenpost".

Mateusz Morawiecki przypomniał, że państwa NATO zobowiązały się w 2014 roku, że w ciągu 10 lat będą przeznaczać na obronność kwoty w wysokości co najmniej 2 proc. PKB.

"Wszyscy powinni się tego trzymać"

- podkreślił.

Opowiedział się też za rozmieszczeniem większej liczby żołnierzy USA w Polsce, ale bez osłabiania amerykańskiej obecności w Niemczech.

"To nie jest kwestia >>albo-albo<<. Potrzebujemy bazy NATO w Ramstein i potrzebujemy nowej stałej bazy NATO w Polsce"

- oznajmił.

USA chcą wysłać dodatkowo do Polski co najmniej 1000 żołnierzy. Rozważają w tym celu uszczuplenie swojego kontyngentu w Niemczech.

Premier Morawiecki oznajmił też, że Polska nie weźmie udziału w misji wojskowej pod wodzą USA, której celem jest ochrona żeglugi w Zatoce Perskiej.

"Nasze stanowisko zostało tutaj nadinterpretowane. Prowadziliśmy rozmowy, ale w żadnym wypadku nie zgodziliśmy się na udział naszych wojsk, czy w jakikolwiek inny sposób, w misji USA w Zatoce Perskiej. Do tego nie dojdzie"

- zadeklarował.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Mateusz Morawiecki #NATO #Niemcy #PKB #obronność #wydatki

redakcja
Wczytuję komentarze...



Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo