Składamy ustawę, w której gwarantowany będzie rozdział prokuratury od Ministerstwa Sprawiedliwości. Nie może być tak, że minister sprawiedliwości, partyjny polityk realizuje partyjną politykę, używając prokuratury. Dzisiaj doszło do absurdalnej sytuacji, że to właśnie prokurator generalny Zbigniew Ziobro będzie sędzią we własnej sprawie, będzie nadzorował postępowanie, które jego będzie dotyczyć. To są standardy, który się nie mieszczą w cywilizacji zachodniej Europy.
- mówił Grzegorz Schetyna.
 
Jednocześnie lider PO zwrócił się także do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, aby „nie odwracał się” od tej sprawy.

Lech Kaczyński, kiedy był prezydentem Rzeczpospolitej projekt ustawy przez nas zgłoszony sankcjonował, wspierał, podpisał, realizował, a to był projekt rozdziału prokuratury od Ministerstwa Sprawiedliwości. [...] Ten nasz projekt ustawy był odpowiedzią na aktywności ministra Ziobro w latach 2005-2007. Doprowadziliśmy do tego, że udało się te instytucje rozdzielić. Dzisiaj sytuacja powtarza się jeden do jednego. I dzisiaj tak samo każdy przyzwoity polityk musi na tę sprawę w taki sposób zareagować. Dlatego składając ten projekt liczymy, że zostanie on wsparty przez większość parlamentarną
- mówił Schetyna.

Na reakcję resortu sprawiedliwości w tej sprawie nie trzeba było długo czekać.

P. Grzegorz Schetyna kłamie. P. Prof. Lech Kaczyński był przeciwnikiem rozdziału funkcji Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości. Złożył veto do tej ustawy i miał rację. Szczyt manipulacji Platformy.
- napisał wiceminister Michał Wójcik.

A fakty są następujące:
Prezydent Lech Kaczyński zawetował ustawę o której mówił Grzegorz Schetyna. Ostatecznie jednak Sejm odrzucił w głosowaniu weto prezydenta Lecha Kaczyńskiego do ustawy rozdzielającej funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.
 Głosowało wówczas 420 posłów. Za odrzuceniem weta opowiedziało się 264 posłów, 156 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Wymagana do ponownego uchwalenia ustawy większość 3/5 głosów wynosiła 252.

Dopiero wówczas ustawa została podpisana.