Słowacja popiera sankcje przeciw Rosji

Zuzana Czaputova / By Slavomír Frešo - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76548197

  

Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova w wywiadzie dla dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" podkreśliła, że jej kraj popiera unijne sankcje gospodarcze wobec Rosji. Mogą one zostać zniesione tylko po spełnieniu przez Kreml ustalonych warunków - przypomniała.

"Postrzegamy Rosję jako ważnego globalnego gracza, z którym musimy zabiegać o konstruktywny dialog. Ale nigdy nie może to odbywać się kosztem wartości, które wspólnie podzielamy w Unii Europejskiej. Dotyczy to również współpracy gospodarczej" - oznajmiła słowacka prezydent w rozmowie opublikowane w środę przez "FAZ".

"Jeśli chodzi o stosunek Rosji do Ukrainy, jednoznacznie podzielamy stanowisko Unii Europejskiej i popieramy sankcje gospodarcze aż do normalizacji sytuacji tj. wypełnienia porozumień mińskich"

- zadeklarowała Czaputova.

Zwróciła też uwagę, że - podobnie, jak w innych krajach Europy - również na Słowacji Rosja próbuje wpływać na opinię publiczną za pośrednictwem fake newsów. Przypomniała też, że w ubiegłym roku jej kraj wydalił rosyjskiego dyplomatę, któremu zarzucano szpiegostwo.

Pytana o podział w Unii Europejskiej na Wschód i Zachód Zuzana Czaputova podkreśliła, że chociaż historia determinuje teraźniejszość, to jednak kraje Grupy Wyszehradzkiej (V4) przy wszystkich podobieństwach, wiele też dzieli.

"Słowacja jest najbardziej zintegrowanym i proeuropejskim krajem w tej grupie. Są też różnice między Węgrami a Polską. Nie należy zatem mówić o podziale na Wschód i Zachód" - uważa polityk.

Przypominając, jak w marcu roku została niespodziewanie pierwszą kobietą na stanowisku prezydenta Słowacji oceniła, że zwycięstwo zawdzięcza tęsknocie obywateli za praworządnością i sprawiedliwością, która to tęsknota stała się szczególnie silna po zabójstwie dziennikarza Jana Kuciaka. Czaputova wyraziła co prawda zaufanie wobec instytucji śledczych zajmujących się wyjaśnieniem sprawy, podkreśliła jednak, że zamierza korzystać z przysługującego jej prawa do mianowania prokuratora generalnego i sędziów.

Prezydent Słowacji spotka się dziś w Berlinie z prezydentem RFN Frankiem-Walterem Steinmeierem. Tematem rozmów będą relacje bilateralne, polityka europejska oraz międzynarodowa.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Koszalin: autobusy hybrydowe i centrum przesiadkowe

/ https://www.koszalin.pl/

  

Miejski Zakład Komunikacji w Koszalinie oddał w czwartek do użytku pięć autobusów Volvo 7900 Hybrid oraz centrum przesiadkowe przy ul. Wąwozowej. Inwestycjami w niskoemisyjny tabor i infrastrukturę spółka chce zachęcić mieszkańców do korzystania z komunikacji publicznej.

Pięć autobusów Volvo 7900 Hybrid wykonanych i dostarczonych przez wrocławską fabrykę zamawiającemu je Miejskiemu Zakładowi Komunikacji w Koszalinie zostało oddanych do użytku. To pierwsze hybrydowe pojazdy w taborze MZK. Ich zakup to koszt 9,4 mln zł, z czego 5,4 mln zł stanowiła unijna dotacja.

W pierwszy kurs autobusy wyjechały z otwieranego w czwartek Centrum Przesiadkowego „Koszalin-Wąwozowa”, którego wykonawcą była lokalna firma „Domar”. Inwestycję zrealizowała za 6,7 mln zł, z czego 3,7 mln zł stanowiła dotacja unijna.

Jak poinformował prezes MZK Andrzej Bacławski, nowe niskoemisyjne, komfortowe autobusy oraz centrum przesiadkowe mają służyć temu, by mieszkańcy chętniej korzystali z komunikacji miejskiej. Dodał, że planowane są tu jeszcze nasadzenia kilkudziesięciu drzew i krzewów.

Bacławski zaznaczył, że w pełni centrum przesiadkowe będzie spełniało swoją rolę, gdy wybudowany zostanie peron PKP Koszalin-Północ. Ta inwestycja jest uwzględniona w studium modernizacji linii kolejowej Gdańsk-Szczecin i planowana do realizacji w przyszłej perspektywie finansowej UE.

Prezydent Koszalina Piotr Jedliński wskazał, że ruch w okolicy centrum przesiadkowego niedługo wzrośnie, bo trwa miejska inwestycja połączenia ul. Władysława IV z drogą ekspresową S6.

Centrum przesiadkowe obejmuje pętlę autobusową przy ul. Wąwozowej z wiatami przystankowymi, sąsiednim parkingiem i stacją dla rowerów, przebudowaną ul. Wąwozową wraz ze skrzyżowaniem z ul. Władysława IV. Jest też monitor z rozkładem jazdy oraz biletomat.

Kupione przez MZK autobusy hybrydowe mają 12 metrów długości, mogą pomieścić do 70 pasażerów, w tym 32 na miejscach siedzących. Autobusy zostały wyposażone w system informacji pasażerskiej (wizualnej i głosowej), klimatyzację, gniazda USB pozwalające pasażerom naładować telefon, pełen system monitorowania pojazdu, system detekcji i gaszenia pożaru silnika, oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne energooszczędnymi lampami w technologii LED, siedzenia z logotypem miasta, nowoczesne kasowniki.

Jedliński zaznaczył, że wybór taboru hybrydowego, a nie autobusów elektrycznych, był powodowany bardzo wysokimi kosztami eksploatacji tych drugich. „Wybraliśmy ten pośredni sposób dbania o środowisko w mieście Koszalinie” – powiedział Jedliński.

Autobusy Volvo 7900 Hybrid są wyposażone w baterie, silnik elektryczny i mały silnik diesla. Jak podaje producent odzyskują energię potrzebną do wykorzystania napędu elektrycznego podczas hamowania oraz z nadwyżki mocy silnika spalinowego i mają możliwość jazdy wyłącznie na silniku elektrycznym na dystansie co najmniej kilkuset metrów. Nie wymagają dodatkowej infrastruktury do ładowania. Zużywają od 30 do 40 proc. mniej paliwa i emitują od 40 do 50 proc. mniej spalin w porównaniu z analogicznymi autobusami z napędem diesla.

MZK w Koszalinie ma flotę ok. 60 autobusów. Pod koniec 2018 r. spółka, dzięki unijnemu dofinansowaniu, kupiła siedem niskopodłogowych, ale spalinowych, autobusów marki Scania. Jedliński zapowiedział wówczas, że kolejne zamówienia dotyczyć będą autobusów hybrydowych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl