Tyle miliardów trafiło już do polskich rodzin dzięki "Rodzina 500+". "To duma rządowej polityki"

Od początku funkcjonowania programu "Rodzina 500 plus" skierowaliśmy do rodzin ponad 74,4 mld zł, z tego 10,8 mld trafiło do rodzin z woj. mazowieckiego – poinformowała dzisiaj szefowa MRPiPS Bożena Borys-Szopa podczas wizyty w Otwocku (woj. mazowieckie). - Program Rodzina 500 plus to duma rządowej polityki rodzinnej - dodała była minister Elżbieta Rafalska.

Twitter.com/@pisorgpl

Minister rodziny wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim odwiedzili w Otwocku rodzinę wielodzietną w ramach kampanijnego objazdu kraju "PiS-busem".

Premier podczas przemówienia do mediów zwrócił uwagę, że wielu komentatorów zagranicznych "dziwi się, w jaki sposób można pogodzić szeroko rozumianą politykę społeczną z polityka prorodzinną oraz ze stabilnymi finansami publicznymi".

- Otóż jedno z drugim i trzecim jest związane bardzo pozytywną korelacją. Właśnie dlatego, że teraz inwestujemy w polskie rodziny, to mamy lepszą możliwość odpowiedzi na dekoniunkturę, która też jest w Europie zauważalna. Wdrażając tę politykę, również program 500 plus na pierwsze dziecko, mogliśmy we właściwy sposób odpowiedzieć na to spowolnienie

 – powiedział szef rządu.

Jak zaznaczył, jedną z podstawowych przyczyn powodzenia programów społecznych jest dobra kondycja finansów publicznych. Dodał, że wynika ona z uszczelnienia systemu podatkowego, dzięki czemu – jak mówił – dodatkowe środki są przeznaczane na politykę prorodzinną.

Minister Borys-Szopa podkreśliła, że od startu w kwietniu 2016 r. programu "Rodzina 500 plus" do rodzin trafiło ponad 74,4 mld zł.

- Z tego 10,8 mld trafiło do rodzin z województwa mazowieckiego. Także w Otwocku rodziny mogły cieszyć się ze wsparcia programu "Rodzina 500 plus". Od startu programu otrzymały w sumie prawie 85 mln zł

 – wskazała szefowa MRPiPS.

- Cieszymy się, że do polskich rodzin trafiają duże środki i dzięki temu mogą one czuć się bezpieczne

 – dodała.

W spotkaniu uczestniczyła także była szefowa MRPiPS, a obecnie eurodeputowana Elżbieta Rafalska, która podkreśliła, że program 500 plus to "duma rządowej polityki rodzinnej".

- Jesteśmy z tego programu dumni też dlatego, że to polskie rodziny zapracowały swoją postawą, swoim sposobem wydatkowania pieniędzy z tego programu na to, żeby dzisiaj tak otwarcie o nim mówić. Ten program realizuje niezbędne potrzeby polskich rodzin, w tym rodzin wielodzietnych

– oceniła Rafalska.

Od początku lipca wnioski o świadczenie z programu "Rodzina 500 plus" można składać za pośrednictwem internetu. Od 1 sierpnia jest to możliwe także drogą tradycyjną, w formie papierowej.

Program "Rodzina 500 plus" w nowej odsłonie zakłada przyznanie świadczenia wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Osoby, które mają przyznane do 30 września br. świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dzieci, składają jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci.

Złożenie wniosku w okresie lipiec-wrzesień gwarantuje wypłatę świadczenia z wyrównaniem od lipca. Po tym terminie świadczenie będzie przyznawane i wypłacane z wyrównaniem od miesiąca złożenia wniosku.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Mateusz Morawiecki #Rodzina 500 plus #Bożena Borys-Szopa #Elżbieta Rafalska

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo