Honorowe Obywatelstwo Gdańska nie dla śp. Lecha Kaczyńskiego. Przeciwko są radni KO

/ Wikipedia/ Official website of the President of Poland/ Licencja GNU

  

Śp. Lech Kaczyński nie zostanie Honorowym Obywatelem Gdańska. Przez lata związany z tym miastem śp. prezydent nie zostanie w ten sposób uhonorowany, bo sprzeciwili się temu radni Koalicji Obywatelskiej. Najbardziej kuriozalne są jednak tłumaczenia, które usłyszało Radio Gdańsk - jeden z radnych KO twierdzi, że "nie ma mowy o zasługach Lecha Kaczyńskiego dla Gdańska".

Radio Gdańsk informuje, że wczoraj wnioskiem w tej sprawie zajmowała się Komisja Petycji, Skarg i Wniosków Rady Miasta Gdańska. Petycję w sprawie nadania honorowego obywatelstwa dla zmarłego prezydenta Polski za wybitne zasługi dla kraju złożyło Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych.

Za tym wnioskiem zagłosowało dwóch radnych Prawa i Sprawiedliwości, ale - niestety - troje radnych Koalicji Obywatelskiej zagłosowało przeciwko. To przeważyło i śp. prezydent nie zostanie uhonorowany przez miasto Gdańsk.

Najbardziej kuriozalne są jednak tłumaczenia, które usłyszało Radio Gdańsk. Sekretarz klubu Koalicji Obywatelskiej Łukasz Bejm powiedział radiu, że "zdaniem radnych jego klubu są wątpliwości prawne, czy takim tytułem można uhonorować osoby zmarłe".

Radni klubu rządzącego mają też zastrzeżenia do uzasadnienia wniosku, w którym ich zdaniem, nie ma mowy o zasługach Lecha Kaczyńskiego dla Gdańska

- dodał.

Z kolei radny Prawa i Sprawiedliwości Dawid Krupej mówił Radiu Gdańsk, że "o zasługach Lecha Kaczyńskiego można zorganizować konferencję naukową". 

Nad odrzuceniem petycji o nadaniu Honorowego Obywatelstwa Miasta Gdańska Lechowi Kaczyńskiemu na jednej z najbliższych sesji będzie głosować także całe gremium Rady Miasta Gdańska.

Przypomnijmy, że Honorowym Obywatelem Gdańska został bez żadnych przeszkód w 1993 r. niemiecki pisarz Günter Grass, który podczas II wojny światowej zgłosił się do służby w zbrodniczej SS.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: radiogdansk.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Marszałek Sejmu z wizytą w Pradze

/ twitter.com/KancelariaSejmu

  

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek i wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz przybyli do Pragi, by wraz z szefami parlamentów pozostałych państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) wziąć udział w obchodach 30. rocznicy aksamitnej rewolucji.

Jutro w siedzibie czeskiego Senatu jego przewodniczący Jaroslav Kubera będzie gościł okolicznościową konferencję szefów parlamentów V4. Jej uczestnikami będą również przewodniczący jednoizbowych parlamentów Słowacji i Węgier - Andrej Danko i Laszlo Koever.

Dzisiaj szefowie parlamentów będą obecni na uroczystym otwarciu projektu wystawienniczego Aksamitna Rewolucja i multimedialnej ekspozycji Momenty XX Wieku w Muzeum Narodowego w Pradze.

17 listopada 1989 roku w centrum Pragi siły porządkowe brutalnie zaatakowały uczestników marszu zorganizowanego z okazji 50. rocznicy zamknięcia czeskich szkół wyższych przez niemieckie władze okupacyjne, co okazało się wydarzeniem inicjującym aksamitną rewolucję. W jej efekcie 29 grudnia czechosłowacki parlament wybrał Vaclava Havla na prezydenta państwa.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl