Pierwsi kandydaci opozycji do Senatu

/ twitter.com/PolskiSenat

  

Były wicemarszałek Sejmu z SLD Jerzy Wenderlich, poseł PO Antoni Mężydło i przewodniczący sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego Ryszard Bober z PSL, będą kandydatami opozycji w wyborach do Senatu we Włocławku, Toruniu i Grudziądzu.

To efekt porozumienia Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i PSL w sprawie wyborów do Senatu. Partie te udzielą wspólnego poparcia dla kandydatów opozycyjnych, żeby zwiększyć ich szanse w wyborach do Senatu - które odbywają się w jednomandatowych okręgach - w pojedynkach z kandydatami Prawa i Sprawiedliwości.

Jerzy Wenderlich był posłem wielu kadencji. W Sejmie zasiadał od 1993 do 2015 roku. Od 2010 do 2015 był wicemarszałkiem. W wyborach w 2015 roku nie dostał się do Sejmu, gdyż komitet Zjednoczona Lewica nie przekroczył progu wyborczego, ale on sam w okręgu toruńsko-włocławskim otrzymał bardzo wysokie poparcie. Głosowało na niego wówczas ponad 25 tysięcy wyborców.

"Byłem przez ostatnie cztery lata aktywny politycznie, jako wiceprzewodniczący SLD. Uważam, że dogadywanie się najważniejszych partii opozycyjnych ma olbrzymi sens. Również uważam, że to, iż ludzie z tak olbrzymim doświadczeniem sejmowym - jak ja - kandydują do Senatu jest szansą na to, żeby ta izba była ciałem bardziej efektywnym"

- powiedział Wenderlich.

W jesiennych wyborach polityk lewicy ubiegał się będzie o poparcie we Włocławku i sąsiadujących z miastem powiatach - włocławskim, aleksandrowskim, radziejowskim i lipnowskim.

Z Torunia o miejsce w Senacie walczył będzie Antoni Mężydło z PO. Były działacz opozycyjny w okresie PRL-u jest posłem od 2001 roku (w latach w 2001-2007 z PiS, a od 2007 do dziś - z PO). Dotychczas senatorem PO z Torunia był Przemysław Termiński - właściciel klubu żużlowego Get Well Toruń, który po tym sezonie spadnie z ekstraklasy do I ligi żużlowej. Termiński będzie "szóstką" Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Sejmu w okręgu toruńsko-włocławskim.

"Należy spodziewać się, że wszystkie ugrupowania opozycyjne wystawią w całym kraju po jednym kandydacie do Senatu. Zawsze, gdy patrzy się na drogi życiowe poszczególnych kandydatów, to można dopatrzeć się czegoś, co kiedyś dzieliło. Należy jednak patrzeć w przyszłość. Ta rysująca się pod rządami PiS powoduje, że porozumienie zawierają ci, którzy chcą bronić państwa prawa. Jak widać jest taka płaszczyzna, na której mogą spotkać się Wenderlich, Mężydło i Bober. Oni teraz budują wspólny front"

- powiedział toruński lider PO, "jedynka" tej partii w wyborach do Sejmu poseł Tomasz Lenz.

Poseł Lenz ocenił, że Termiński ma duże szanse na mandat w wyborach do Sejmu.

"To osoba rozpoznawalna w regionie. Życzę mu mandatu i spodziewam się, że go zdobędzie"

- podkreślił.

O poparcie wyborców z Grudziądza, powiatów: grudziądzkiego, brodnickiego, golubsko-dobrzyńskiego, rypińskiego i wąbrzeskiego ubiegał się będzie w wyborach do Senatu przewodniczący sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego - Ryszard Bober z PSL. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Europosłowie PiS nie zostawili suchej nitki na projekcie unijnego budżetu ogólnego na rok 2020

zdjęcie ilustracyjne / CC-BY-4.0: © European Union 2019 – Source: EP / (creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

  

W trakcie sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu odbyła się debata na temat stanowiska w sprawie projektu budżetu ogólnego na rok budżetowy 2020. Występujący w imieniu grupy EKR eurodeputowany PiS Bogdan Rzońca mówił, że dyskusja o budżecie zawsze jest trudna, ale powinna być oparta o rzeczywistość. W dalszej części debaty Rzońca oraz Zbigniew Kuźmiuk wykazywali, że nowy unijny budżet... nie przewiduje wystarczającego wsparcia fundamentalnych sektorów UE.

Europoseł Rzońca tłumaczył, że wspólnotowe rozwiązywanie problemów europejskich to szlachetne zadanie i piękna idea, dlatego należy dbać, by wychodziły naprzeciw wyzwaniom, które stoją przed krajami członkowskimi.
 
Europoseł wskazał, że nowy budżet unijny nie przewiduje wystarczającego wsparcia fundamentalnych sektorów UE, jak np. rolnictwo.

Nie możemy się godzić na propozycje Rady by zmniejszyć zobowiązania i płatności w dziale II projektu budżetu ogólnego UE - Zrównoważony Wzrost Gospodarczy i Zasoby Naturalne. Nie możemy!.
- mówił europoseł PiS.
 
Jednocześnie wymienił też proponowane przez EKR poprawki do budżetu, wśród których znalazła się pomoc dla produkcji zdrowej, nie modyfikowanej genetycznie żywności.

Nasze wnuki nie mogą jeść plastiku, tylko naturalną żywność.
- podkreślał polityk.
 
Bogdan Rzońca mówił też o propozycji EKR dotyczącej wzmocnienia FRONTEX i EUROPOL.

Jeżeli chcemy czuć się bezpiecznie na dworcach kolejowych, lotniskach i w metrze to chrońmy granicę Unii Europejskiej.
- mówił.
 
Polski polityk odniósł się również do zmniejszenia budżetu na program HORYZONT 2020 o 413 mln euro. Podkreślał, że Uniwersytety i uczenie muszą mieć pieniądze na badania i bezpiecznie technologie, by nowocześnie kształcić i przeciwdziałać bezrobociu młodzieży.
 
Bądźmy zatem realistami, rozwiązujmy realne problemy, proponujmy racjonalne rozwiązania, które dotyczą UE i mieszkańców wspólnoty.
- mówił europoseł Rzońca.
 
Natomiast Zbigniew Kuźmiuk podkreślił, że jest wyraźnie zaniepokojony zbyt małym wzrostem środków na płatności.

Wprawdzie wrosną one o 5,1 mld w stosunku do obecnego roku, ale w związku z tym, że rok 2020 jest ostatnim rokiem realizacji ram finansowych, zapewne przyśpieszy realizacja projektów zarówno w ramach polityki spójności, jak i rozwoju obszarów wiejskich.
- mówił europoseł.
 
Jak zauważył, margines błędnych środków w płatnościach wynosi aż 20 mld euro.

Może to spowodować powtórzenie się problemu zaległości w płatnościach, czego doświadczyliśmy w latach 2012 - 2015, ze szczytowym rokiem 2014, kiedy zaległości wyniosły 30 mld euro.
- wyjaśniał europoseł.
 
Zdaniem Kuźmiuka dobrym rozwiązaniem jest oparcie projektu budżetu o projekt umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii.

Jeśli dojdzie do wyjścia bez umowy, a Wielka Brytania nie będzie wywiązywała się z zobowiązań finansowych, to zmiany w budżecie na 2020 rok powinny być dokonane przez budżet korygujący.
– powiedział w trakcie debaty Zbigniew Kuźmiuk.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, EKR

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl