Najnowsze dane dotyczące kąpielisk, w których - bez obaw o swoje zdrowie, można korzystać z wody, podał dziś po południu na swojej stronie internetowej Główny Inspektor Sanitarny.

Wynika z nich, że tego dnia po południu bez obaw o swoje zdrowie można się kąpać we wszystkich przeznaczonych do tego miejscach zorganizowanych nad Bałtykiem.

Zakaz korzystania z wody obowiązuje natomiast na trzech kąpieliskach śródlądowych położonych w woj. zachodniopomorskim. Są to kąpieliska w Stepnicy i Trzebieży położone nad Zalewem Szczecińskim oraz kąpielisko miejskie w Cedyni.

Sanepid przypomina, że stan wody w kąpieliskach nadbałtyckich może się nagle pogorszyć. W ich pobliżu mogą się pojawić zakwity sinic, które sprawią, że kąpiel w tych miejscach zostanie zabroniona.

W razie obfitego zakwitu sinic, Sanepid odradza wchodzenie do wody. Kąpiel w zanieczyszczonym akwenie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. Po połknięciu takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.