Znawca twórczości J.R.R. Tolkiena: jego przodkowie pochodzili z Gdańska

J.R.R. Tolkien ma polskie korzenie? / fot. Youtube/mat.pras.

  

Przodkowie J.R.R. Tolkiena pochodzili z Polski - ogłosił podczas festiwalu Literacki Sopot znawca twórczości autora "Władcy pierścieni" Ryszard Derdziński. Badacz przeprowadził własne śledztwo, z którego wynika, że pradziadek pisarza urodził się w Gdańsku.

Ryszard Derdziński jest politologiem i znawcą twórczości J.R.R. Tolkiena, a także członkiem brytyjskiego Tolkien Society. Podczas festiwalu Literacki Sopot badacz zdradził, że pradziadek autora "Hobbita" i serii "Władca pierścieni" urodził się... w Gdańsku. Derdziński ustalił to w swoim prywatnym śledztwie, które oparł na biografii Tolkiena pióra Humphreya Carpentera. To właśnie tam pojawia się wzmianka o tym, że rodzina Tolkiena może pochodzić z naszej części Starego Kontynentu.  

Z badań Derdzińskiego wynika, że w osiemnastowiecznym Londynie mieszkało dwóch mężczyzn o nazwisku Tolkien -  John Beniamin i Daniel Gottlieb. Ten drugi przyjął obywatelstwo brytyjskie, a w zachowanym dokumencie naturalizacji widniało miejsce urodzenia: "Danzig", czyli "Gdańsk".

Ustalono, że John Beniamin był prapradziadkiem pisarza. Zdaniem Derdzińskiego był on bratem Daniela Gottlieba - potwierdzają to dokumenty, do których dotarł w Londynie i  odnalezione akty chrztów Tolkienów. Ich rodzicami byli Christian Tolkien i Eufrozyna, którzy mieszkali na Biskupiej Górce. Obaj bracia wyjechali do Wielkiej Brytanii, gdy byli już dwudziestolatkami.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: wyborcza.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Spotkanie z Morawieckim i wiec ze Schetyną. Frekwencja w Świdnicy mówi sama za siebie

zdjęcie ilustracyjne / Adam Guz KPRM

  

Dziś Świdnicę odwiedziło od razu dwóch liderów kampanii – Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości - Grzegorz Schetyna i Mateusz Morawiecki. Zdjęcia ze spotkań obu polityków z wyborcami mówię same za siebie.

Grzegorz Schetyna przybył dziś do Świdnicy po południu w ramach wizyty na Dolnym Śląsku. Po godz. 16:00 w tym mieście wystąpił również premier Polski Mateusz Morawiecki. Szef rządu zwrócił uwagę, że na jego wiecu pojawiło się dziesięć razy więcej ludzi, niż na spotkaniu z liderem PO.

– Platforma Obywatelska, partia pana Grzegorza Schetyny, jest jak chorągiewka na wietrze. Podobno jest tak, podobno jest inaczej, tak przedstawiają swoje racje. Najważniejsza w polityce jest wiarygodność, uczciwość, dotrzymanie słowa. Prawo i Sprawiedliwość jest partią, która dotrzymuje słowa

– mówił Morawiecki.

To jak różniła się frekwencja na obu wiecach najlepiej zobrazują zdjęcia…

fot.: arch.

fot.: arch.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalena.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl