Znawca twórczości J.R.R. Tolkiena: jego przodkowie pochodzili z Gdańska

J.R.R. Tolkien ma polskie korzenie? / fot. Youtube/mat.pras.

  

Przodkowie J.R.R. Tolkiena pochodzili z Polski - ogłosił podczas festiwalu Literacki Sopot znawca twórczości autora "Władcy pierścieni" Ryszard Derdziński. Badacz przeprowadził własne śledztwo, z którego wynika, że pradziadek pisarza urodził się w Gdańsku.

Ryszard Derdziński jest politologiem i znawcą twórczości J.R.R. Tolkiena, a także członkiem brytyjskiego Tolkien Society. Podczas festiwalu Literacki Sopot badacz zdradził, że pradziadek autora "Hobbita" i serii "Władca pierścieni" urodził się... w Gdańsku. Derdziński ustalił to w swoim prywatnym śledztwie, które oparł na biografii Tolkiena pióra Humphreya Carpentera. To właśnie tam pojawia się wzmianka o tym, że rodzina Tolkiena może pochodzić z naszej części Starego Kontynentu.  

Z badań Derdzińskiego wynika, że w osiemnastowiecznym Londynie mieszkało dwóch mężczyzn o nazwisku Tolkien -  John Beniamin i Daniel Gottlieb. Ten drugi przyjął obywatelstwo brytyjskie, a w zachowanym dokumencie naturalizacji widniało miejsce urodzenia: "Danzig", czyli "Gdańsk".

Ustalono, że John Beniamin był prapradziadkiem pisarza. Zdaniem Derdzińskiego był on bratem Daniela Gottlieba - potwierdzają to dokumenty, do których dotarł w Londynie i  odnalezione akty chrztów Tolkienów. Ich rodzicami byli Christian Tolkien i Eufrozyna, którzy mieszkali na Biskupiej Górce. Obaj bracia wyjechali do Wielkiej Brytanii, gdy byli już dwudziestolatkami.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: wyborcza.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Miał stać za hejterską stroną „SokzBuraka”. Warszawski ratusz tłumaczy się z jego zatrudnienia

/ Warszawski ratusz / By Szczebrzeszynski - Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15821035

  

Warszawski ratusz zabrał głos ws. Mariusza Kozaka-Zagozdy - człowieka, który według doniesień medialnych - ma być powiązany z hejterskim profilem "Sok z buraka". - Został on zatrudniony w ratuszu na pół roku na zastępstwo. Na razie trudno powiedzieć, czy będziemy kontynuować współpracę, musimy przeanalizować i podsumować dotychczasowe pół roku - wyjaśnił rzecznik warszawskiego ratusza Kamil Dąbrowa.

Według tygodnika "Sieci", za stroną "SokzBuraka" stoi człowiek PO, który zatrudniony jest nie tylko przez tę partię, ale również w stołecznym ratuszu. Chodzi o Mariusza Kozaka-Zagozdę, który wykupił domenę w 2014 roku. Strona miałaby również być połączona z profilem na Facebooku. On sam twierdzi jednak, że pozbył się domeny w 2017 roku.

[polecam:https://niezalezna.pl/289267-plejada-gwiazd-opozycji-obserwuje-hejterski-sok-z-buraka-tego-nie-moga-sie-wyprzec]

Pytany o pracę Kozaka-Zagozdy w ratuszu, rzecznik ratusza Kamil Dąbrowa poinformował, że został on tam zatrudniony w kwietniu tego roku na umowę okresową na sześć miesięcy.

"Jest odpowiedzialny za współprowadzenie profili miejskich, których mamy kilkanaście, a także za analizy statystyczne tych profili, czyli za analizy internetowe, jak również za zwiększanie zasięgów tych profili"

- powiedział.

Dopytywany, czy po zakończeniu obecnej umowy Kozak-Zagozda będzie kontynuował pracę, Dąbrowa odpowiedział, że na tym etapie trudno odpowiedzieć na to pytanie.

"Musimy z nim porozmawiać i zapytać, jakie ma plany. Musimy też przeanalizować i podsumować jego półroczny okres pracy oraz przeanalizować naszą sytuację kadrową, bo to było zatrudnienie na zastępstwo"

- dodał.

Rzecznik ratusza potwierdził również, że Kozak-Zagozda pracował zdalnie.

[polecam:https://niezalezna.pl/289270-dezinformacja-i-hejt-to-ich-metody-dzialania-fogiel-podsumowal-powiazania-po-z-profilem-sokzburaka]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl