Rząd ma nowy projekt dla Zambii. Do Afryki trafi 22 tony sprzętu medycznego

Dzieci w Zambii; zdjęcie ilustracyjne / By Chulu sakaz - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76377548

  

Nowy projekt pomocowy rządu, w którego ramach przekazane zostaną 22 tony sprzętu medycznego potrzebującym w Zambii przedstawił w poniedziałek minister ds. pomocy humanitarnej Michał Woś.

19 sierpnia obchodzony jest Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej. Ustanowiło go Zgromadzenie Ogólne ONZ w grudniu 2008 r., aby zwrócić uwagę na potrzeby ludzi dotkniętych konfliktami zbrojnymi na świecie.

Przy tej okazji minister Woś przedstawił nowy projekt pomocowy polskiego rządu, w którego ramach do potrzebujących w Zambii trafią 22 tony sprzętu medycznego z Agencji Rezerw Materiałowych. Woś określił ten projekt jako największy w historii polskiego rządu.

- 22 tony sprzętu medycznego będą wkrótce lub zostały już wysłane do 18 placówek medycznych w Zambii. Cieszę się, że możemy to ogłosić właśnie dzisiaj, w Światowym Dniu Pomocy Humanitarnej

 – powiedział. Dodał, że wsparcie tego typu przekazane zostało już do Papui-Nowej Gwinei i do irackiego Kurdystanu.

Zdaniem Wosia "to forma pomocy, w której niekoniecznie przekazujemy pieniądze, tylko przy koordynacji bliskiej współpracy strony rządowej z organizacjami pozarządowymi" skutecznie niesiona jest pomoc na miejscu.

Podkreślił, że w projekt ten zaangażowanych jest bardzo dużo polskich misjonarzy, m.in. blisko 300 osób, m.in. z Fundacji Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio", a także szereg jednostek państwowych, takich jak m.in. Agencja Rezerw Materiałowych lub Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Minister przypomniał również, że "w 2012 roku bezpośrednia pomoc humanitarna była potrzebna 62 mln osób; w 2019 r. już mamy 132 mln osób, które potrzebują natychmiastowej pomocy w 42 krajach świata".

- Polska w tę pomoc się angażuje

 – wskazał.

Prezes Agencji Rezerw Materiałowych Janusz Turek podkreślił, że Agencja dotychczas przekazała w ramach pomocy humanitarnej ponad 16 ton towarów, m.in. wyrobów higienicznych, piżam, koców, fartuchów, ręczników oraz sprzętu medycznego, m.in. wózków do przewożenia chorych, statywów do kroplówek i narzędzi chirurgicznych. Teraz – podkreślił – Agencja Rezerw Materiałowych uczestniczy w procesie przygotowywania pomocy humanitarnej dla Zambii. W jej ramach przekazane zostanie "ponad 20 ton towaru służącego ochronie życia i zdrowia ludności".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Koronawirus w Pakistanie

/ pixabay.com

  

Władze Pakistanu - kraju graniczącego z Iranem i Chinami, gdzie doszło do największej na świecie liczby zgonów z powodu nowego koronawirusa - ogłosiły w środę dwa pierwsze przypadki Covid-19.

Potwierdzam dwa pierwsze przypadki koronawirusa w Pakistanie. Oba są traktowane zgodnie ze standardami klinicznymi. Stan zdrowia pacjentów jest stabilny. Nie ma powodu do paniki, wszystko jest pod kontrolą

 - napisał na Twitterze pakistański minister zdrowia Zafar Mirza.

Jeden z dwóch przypadków zakażenia wystąpił w największym mieście Pakistanu, Karaczi - podały miejscowe władze. Nie poinformowano, gdzie mieszka druga zainfekowana osoba.

Około 270 Pakistańczyków wróciło ostatnio z pielgrzymki do Iranu. Część z nich była w Kom, świętym mieście szyitów, gdzie 19 lutego potwierdzono dwie pierwsze ofiary śmiertelne koronawirusa w Iranie. Pakistańczyków objęto kwarantanną w Taftan w granicznej prowincji Beludżystan na południowym zachodzie Pakistanu.

Pakistan w niedzielę zamknął swe granice z Iranem; liczą one ponad 900 km.

Nowy koronawirus wywołujący zapalenie płuc zabił już ponad 2,7 tys. osób, w zdecydowanej większości w Chinach, i rozprzestrzenił się w ponad 30 innych krajach. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do ponad 80 tys. W Europie największa epidemia ma miejsce we Włoszech, zwłaszcza w północnych regionach Lombardia i Wenecja Euganejska, gdzie odnotowano 12 zgonów i ponad 374 zakażenia. W Iranie chorych jest 139 osób; zmarło 19.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts