II Powstanie Śląskie

Powstańcy śląscy / audiovis.nac.gov.pl

  

Równo rok po pierwszym zrywie, w nocy z 17 na 18 sierpnia 1920 roku wybuchło II Powstanie Śląskie. Rozpoczęło się ono w innej rzeczywistości politycznej. Od lutego na Górnym Śląsku władzę sprawowała Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa. Na terenie plebiscytowym nie było już armii niemieckiej, a nad bezpieczeństwem czuwał kontyngent wojsk francuskich, włoskich i w późniejszym czasie brytyjskich. Działał, kierowany energicznie przez Wojciecha Korfantego, Polski Komisariat Plebiscytowy z siedzibą w Bytomiu. Z kolei w Katowicach funkcjonował Niemiecki Komisariat Plebiscytowy. Obie strony szykowały się do decydującego starcia.

Dochodziło do ostrej walki, i to nie tylko propagandowej. Przy czym strona niemiecka posiadała ważny oręż – niemiecką policję bezpieczeństwa zwaną popularnie SiPo, która teoretycznie była podporządkowana władzom alianckim, a w praktyce wspierała działanie niemieckie i tworzone przez nich bojówki. Strona polska mogła liczyć na nielegalnie działającą Polską Organizację Wojskową Górnego Śląska. Tym razem iskrą, która podpaliła beczkę prochu było zabicie polskiego lekarza i społecznika doktora Andrzeja Mielęckiego, podczas zamieszek wywołanych 17 sierpnia w Katowicach. W tym dniu Niemcy zażądali odwołania plebiscytu, powołując się przy tym na nieprawdziwą informację o zdobyciu Warszawy przez bolszewików. Zamieszki przerodziły się w zbrojne starcie. Francuscy żołnierze użyli broni. W tej sytuacji Wojciech Korfanty zdecydował o rozpoczęciu powstania, na którego czele staną jako dyktator. Tym razem cel był jasno sprecyzowany. Likwidacja SiPo i powołanie w jej miejsce policji na zasadzie parytetu. W pierwszych dniach zrywu powstańcom udało się opanować znaczne tereny plebiscytowe z wyjątkiem większych miast. Powstanie zakończyło się sukcesem 28 sierpnia. Sipo została zlikwidowana, a w jej miejsce alianci powołali polsko-niemiecką  Policję Plebiscytową.

Cały artykuł Piotra Dmitrowicza można przeczytać w najnowszym dodatku do tygodnika GP o powstaniach śląskich.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: tygodnik GP
Tagi

Wczytuję komentarze...

Koszalin: ruszył proces gangu narkotykowego

/ Pixabay

  

Przed Sądem Okręgowym w Koszalinie ruszył proces 37-letniego Tomasza L., oskarżonego o zorganizowanie gangu narkotykowego, oraz 13 domniemanych członków tej grupy. Sąd wznowił przerwaną w poniedziałek rozprawę, wcześniej odraczaną. Wyjaśnienia składał główny oskarżony.

Zorganizowana grupa przestępcza miała działać w województwie zachodniopomorskim, z którego pochodzą wszyscy oskarżeni, od 2013 r. do czerwca 2017 r. Według prokuratury, grupa wprowadziła do obrotu w Białogardzie, Kołobrzegu, Karlinie i Czaplinku co najmniej 42 kg marihuany, 13 kg amfetaminy, 350 g mefedronu i 1300 tabletek extasy - łącznej wartości ponad 2,2 mln zł.

Prokurator Prokuratury Okręgowej w Koszalinie Joanna Struś–Prokop odczytała w sali rozpraw akt oskarżenia. Tomasza L. oskarżyła o kierowanie grupą przestępczą, która wprowadzała do obrotu znaczne ilości narkotyków, a pozostałe osoby o udział w tej grupie. Struś-Prokop miała to zrobić na poniedziałkowej rozprawie, ale ta - wcześniej już odraczana - została przerwana ze względu na niestawiennictwo jednego z obrońców.

Przed sądem wyjaśnienia składał główny oskarżony Tomasz L. z Białogardu. Przed zatrzymaniem zarządzał firmą transportową żony. Nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Zaznaczył, że "nie wywodzi się z nizin społecznych", a jego status finansowy przez lata "się poprawił", nie miał zatem powodów, by "zajmować się narkotykami". Przyznał, że incydentalnie kupował papierosy bez akcyzy czy tabletki meldonium, by podnieść wydolność organizmu.

Jego zdaniem rozmowy telefoniczne, które prowadził ze znajomymi, w tym współoskarżonymi, pozyskane podczas działań operacyjnych przez policję, "są wyrwane z kontekstu", "są w nich cytaty z gazet, z filmów", nie "mają formy nakazu, trybu zastraszania", "to rozmowy między znajomymi". Poinformował, że mimo aresztowania zgromadził część dokumentów, które potwierdzą zasadność prowadzonych rozmów i dowiodą, iż "dotyczyły wyłącznie spraw firmowych i przysług koleżeńskich", m.in. odbierania faktur, robienia zakupów do firmy.

Zaznaczył, że nie stosował wobec pozostałych oskarżonych gróźb, przemocy psychicznej czy fizycznej. Przyznał, że miał ofertę przewozu narkotyków, ale jej nie przyjął.

Oskarżony podtrzymał treść protokołów z przesłuchań w śledztwie, które przeczytał sędzia. Nie ustosunkował się w nich do treści odtwarzanych mu rozmów telefonicznych i obciążających go zeznań innych podejrzanych.

Prokuratura Okręgowa w Koszalinie oskarżyła Tomasza L. o zorganizowanie i kierowanie grupą przestępczą, a 15 innych osób o udział w niej. Poza tym oskarżonych było także pięć osób, które - według prokuratury - nie były członkami grupy.

W marcu te 21 osób stanęło przed sądem. Sędzia Katzig poinformował wówczas o możliwości zakończenia sprawy poprzez poddanie się karze. Skorzystanie tego zadeklarowali oskarżeni niebędący członkami grupy i trzej jej członkowie. Sąd wyłączył wtedy do odrębnego rozpoznania postępowania wobec 8 osób. Wobec trzech zapadły już wyroki. Jedna z tych osób została skazana na bezwzględne więzienie, dwie mają wyroki w zawieszeniu. Sprawę czterech oskarżonych rozpoznaje sąd w Drawsku Pomorskim. Natomiast sprawa jednego z domniemanych członków grupy przestępczej została ponownie włączona do procesu gangu, bo ostatecznie nie doszło do dobrowolnego poddania się karze.

Zorganizowanie lub kierowanie grupą przestępczą jest zagrożone karą do 10 lat pozbawienia wolności, udział w niej - do 5 lat więzienia, a za wprowadzanie do obrotu znacznych ilości narkotyków grozi do 12 lat w zakładzie karnym.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl