- Jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność (...), nawet jeśli nie dojdziemy do porozumienia. W każdym wypadku będę się starać szukać rozwiązań do ostatniego dnia negocjacji

- oświadczył Merkel w Urzędzie Kanclerskim podczas dnia otwartych drzwi.

- Uważam, że zawsze lepiej wyjść z umową niż bez. Ale jeśli nie będzie to możliwe, to będziemy także przygotowani na alternatywę

- dodała.

Szefowa rządu RFN spotka się z premierem Wielkiej Brytanii w środę wieczorem w Berlinie. Głównym tematem rozmów będzie wyjście Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnoty.

- Cieszymy się z każdej wizyty - należy rozmawiać i szukać dobrych rozwiązań

- oznajmiła Merkel w niedzielę.

Z informacji, które w czwartek ujawnił ekonomiczny dziennik „Handelsblatt” wynika, że według rządu Niemiec opuszczenie UE przez Zjednoczone Królestwo 31 października bez porozumienia z Brukselą jest „wysoce prawdopodobne”. Gazeta powołuje się na wewnętrzną notatkę niemieckiego ministerstwa finansów.

Nic nie wskazuje na to, by nowy brytyjski premier Boris Johnson zamierzał zrezygnować z domagania się, by z wynegocjowanej już przez strony umowy rozwodowej usunięto zapis o tzw. backstopie dla Irlandii Północnej. Resort zaleca w związku z tym, by pozostałe państwa unijne również „poważnie potraktowały scenariusz zakładający brexit bez umowy”.

Według magazyny „Sunday Telegraph” Johnson zakomunikuje w środę Merkel, że brytyjski parlament nie zdoła powstrzymać brexitu.